חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
15/12/2019
 
 
 
אגו גדול מידי ומנופח למנהל כסכנה בריאותית לו, לסביבתו ולארגון
חזור לרשימה
 
תאריך: 09/12/2013
כותב: אבישי לנדאו
כתובת דוא"ל: 
 
מטרת המאמר אשר נכתב בצורה הומוריסטית מהו, הינה להציף סוגיה אשר בדר"כ איננה מועלית כסוגיה בפני עצמה ולהעלותה לשיח הציבורי- פרופיל של מנהל בעל אגו גדול מידי ומנופח ודרכי טיפול אפשריות, אשר מעבר לנזק שהוא גורם לעצמו, גורם נזק עצום לטווח ארוך לסביבתו ולארגון ומחייב סוג של "התערבות מקצועית"-טיפול משמר או טיפול ניתוחי. ברם מעטים המנהלים הללו אשר מודעים לכך ובד"כ "החצר הביזנטית" אותה בנו סביבם, מורכבת מ-"יסמנים", אומרי ועושי דברו   ופועל יוצא מכך, ברוב המקרים גם לא יקרה דבר חיובי עקב כך.       

המאמר איננו מתיימר להיות מאמר מדעי, אין בו השערות מחקר ותהליך שיטתי של איסוף חומרים ועיבודם בכלים מדעיים, אלא המאמר נכתב על לא מעט מנהלים בכירים אשר פגשתי בחיי ונכתב בהומור שחור על פי מיטב ניסיונו הניהולי והייעוצי של הכותב מעולם העבודה בישראל.

המחשבה להציף נושא מטריד זה מסתובבת בראשי תקופה ארוכה ומותו של אריק איינשטיין והזרקור שקיבל אופיו הצנוע נטול האגו, יצרה דחף נוסף להציף זאת לשיח מקצועי-ציבורי.

עלינו להכיר בכך כי אגו גדול מידי ומנופח עלול לשמש סכנה בריאותית לסובל ממנו, לסביבה ולארגון (גם אם המנהל אינו מכיר בכך ולעיתים עקב תוצאות עסקיות זמניות טובות אף מקבל חיזוקים חיוביים מהממונים עליו). הדבר הופך להיות אקוטי כאשר מדובר במנהלים בעמדות השפעה על חייהם של רבים.

למען הסר ספק, כוונת המונח אגו במאמר זה הינה בשימוש היום יומי שאנו עושים בו ולא בהכרח במונח  המדעי - מקצועי-בלשני שלו.

ויקיפדיה: המודל הסטרוקטורלי, לפי פרויד, הנפש היא מבנה מורכב המחולק לשלושה מבנים תיאורטיים, והם:

  1. סתמי - איד (id): המבנה המאגד את היצרים הטבעיים
  2. אני - אגו (ego): המבנה המהווה את עיקר המודע של האדם
  3. אני עליון - סופר אגו (super-ego): המבנה המאגד את המוסר וצורכי החברה. 

 

אֶגוֹאִיסְט- אדם שמעמיד את עצמו במרכז ודואג בעיקר לצרכיו. "הוא שחושב שהוא "מרכז העולם"
אֵגוֹצֶנְטְרִי- הרואה את עצמו במרכז. (ויקיפדיה)

 

כולנו מכירים את דמות המנהל אשר קשוב מאוד...רק לעצמו ולעושי דברו, הוא יודע הכול, בונה לעצמו חצר ביזנטית בה כולם יהללו אותו וישחרו למוצא פיו. אם תשאלו אותו: הוא מחשיב עצמו נאור, דמוקרטי, מנהל שמכבדים אותו, אוהב להתייעץ, אוהב עבודת צוות- עד כאן הדרך בה הוא תופס את עצמו.                                 

בעולם האמיתי, כשהוא כבר שואל שאלות- הוא בעצם "שואל תשובות" – שפת הגוף שלו משדרת חוסר סבלנות והקשבה, לא אחת הוא חותך וקוטע אנשים באמצע - "אני ואפסי עוד". הוא מחליט לבד.            מאחורי הגב אנחנו מעיזים לכנותו: "נפוליאונצ'יק", "עבד כי ימלוך", "איך הפישפש עלה למעלה"... אבל כאשר מדובר במנהל בכיר אנחנו נאלצים לא אחת, לבלוע את הרוק, להעמיד פנים בלית ברירה ולהמשיך לשרוד בארגון עד שתיקרה בפנינו ההזדמנות המתאימה..

במאה ה-21 בוודאי, אין ספור מחקרים על ארגונים מצוינים הוכיחו את המרכזיות של תרבות ארגונית שתפנית, עבודת הצוות, דור ה-Y ובוודאי דור ה-Z וההכרח לחבר אותו לארגון באמצעות מעורבותו בעיצוב תרבות הארגון, חוכמת ההמונים ועוד. ודווקא על רקע זה בולטת תופעה זו במיוחד.


ב-"פעמון גאוס" (העקומה הנורמאלית) כוונתנו הינה כמובן לחלק הנמצא בקצה הימני של הקשת.
אין ספק כי בכדי להיות מנהיג נדרשת רמה בסיסית של ביטחון עצמי, יכולת לשכנע ולהרשים, ובעקבות רקורד של הצלחות יתכן  ויידבקו "לדפנות האישייות", שכבות של אגו (בדומה לשומן). צריך להיות מאוד מודע ולא להסתחרר מההצלחות, לזכור מאיפוא באנו ולאן נשוב בסוף דרכנו. זוהי עבודה קשה של אימון יום יומי של מודעות, אי שינוי הרגלים ("שההצלחה לא תעלה לנו לראש", "ללמוד איך לא להתקלקל"), נכונות לקבלת משוב אמיתי מהסביבה-בכדי להילחם בכך (בדומה לתזונה נכונה, פעילות גופנית לה אנו מחויבים).

אדם בעל אגו גדול מידי ומנופח מהווה סכנה לעצמו ולסביבתו.                                                                                  
לעצמו- כיוון שככל שהאגו מתנפח, האדם נעשה פחות קשוב, יותר עסוק בעצמו ובשיווק הצלחותיו, אינו מבחין בסיוע שהוא מקבל, משוכנע כי הוא חזות הכול.                                                                                   
לסביבתו- בעלי אגו הגדול מידי והמנופח הנמצאים בעמדות השפעה שונות ממש מסוכנים לסביבתם, כיוון שהעיוורון כלפי הסביבה והאמונה ש"אין איש מלבדו" צוברת תאוצה ומשפיעה לרעה על הסובבים ובדר"כ גם על האפקטיביות שלהם והתוצאות. אז מה ניתן לעשות?

ניתן להציב סקלה חדשה של "דרגות גודל ונפח האגו" (בדומה למבחן BMI לדרגות השומן המקיף את הבטן)  ולהציב מולם דרכי טיפול. פסיכולוגים שיתמקצעו בטיפול בבעיות אגו בדומה לעמיתיהם-רופאי צנתור הלב, כלי הדם הכליליים ורופאי מחלות הסרטן לסוגיהם, ופיתוחו מיומנויות חדשות של יכולות ל-"כריתת אגו- חלקית או מליאה", בהתאם לחומרת מצבו של המטופל. .

תיבנה שיטת "צינתור אגו" במהלכה ניתן לאבחן את גודל האגו והנפח שלו ולהחליט על דרך הטיפול הנכונה.
יהיו מצבים, בדומה לצינתור לב, בהם ניתן להכניס בלון ולשחרר את "סתימת האגו" הקלה יחסית ואשר נדבקה לדפנות. אלו כמובן המקרים הקלים בהם אישייות המטופל וגודל האגו שלו עדיין מאפשרים טיפול קל יחסית.


 
יהיו מצבים בהם ברור למטפל כי צינתור ופתיחת "סתימות האגו" לא יעזרו לטווח ארוך ולאיש יש נטיה לחזור ולפתח אגו מנופח, ולכך יידרשו הצבת מספר תומכנים (סטנדים) אשר יאפשרו לשמור על גודל אגו סביר.

ויהיו כמובן מצבים בהם בהם יש צורך בניתוח מעקפים בו יידרש טיפול שורש אשר יאפשר למטופל להבין את הנזקים שהוא גורם לעצמו ולסביבתו, ויידרש תהליך ארוך של שיקום ובניית חלופות פסיכולוגיות להקטנת האגו. חשבתי להציע בין השאר: "קבוצת תמיכה" אבל נראה לי כי זה לא יעבוד הואיל ובאגו גדול  ומנופח עסקינן.

ישנם מצבים אקוטיים בהם האגו נמצא בגודל בו הוא עלול להתפוצץ לכולם בפנים וישנו הכרח בתהליך כירורגי מורכב יותר של כריתה חלקית או מליאה של האגו.  לאגו יש דימיון רב לגידול סרטני, שלעיתים יש הכרח לבצע כריתה ולשלב זאת עם טיפולים משלימים (בדומה להקרנות ולטיפול כימותרפי) .


 
בימים אלו בהם נושא הבריאות וההשמנה נמצא חזק בשיח הציבורי, נערכים כנסים, ימי עיון וסדנאות התוקפות את הנושא מזוויות שונות- מן הראוי שיעלה לסדר היום הציבורי גם הנושא של "תעוקה ארגונית" (STRESS) ובתוכו המנהלים כדמויות משפיעות ולעיתים ממש מחוללות "תעוקה ארגונית" "Organizational STRESS", ובתוך הנושא החשוב והרחב הזה כתבתי על תופעה אחת קטנה אבל מרגיזה- האגו הגדול והמנופח של מנהלים אשר יוצר נזק בריאותי, תרבותי , אנושי לארגון ולא אחת אף מביא את הארגון לתוצאות פחות טובות בטווח הקצר ולתוצאות לעיתים הרסניות לארגון בטווח הארוך..

מטרת המאמר הינה להציף את הנושא ולפתוח אותו לשיח בקרב אנשי מקצוע ובין עמיתים, לחדד את הסכנות הצפויות לאדם הסובל מאגו מנופח, להצביע על הסכנות לסביבתו, ובמיוחד כאשר מדובר במנהל בעמדת השפעה מרכזית - זו עלולה להיות סכנה אמיתית לארגון.

(*) המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחיות הכתיבה בלבד
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
מנהל המרכז לניהול ואימון על פי ערכים, יועץ ארגוני בכיר ומאמן (MA), "מסטר MBV", נציגות בישראל של חברת הייעוץ הבינלאומית M.D.S, שותף לפרופ' דולן למהדורות בעברית של ספרי העיון: "מה שחשוב...באימון / אימון על פי ערכים (2012), "ניהול על פי ערכים", לפיתוח 4 משחקי ערכים לחו"ל ולישראל,  שותף לפיתוח מודל: "ניהוג משפחה על פי ערכים" (שת"פ מכון שינוי),  סמנכ"ל למשאבי אנוש, "שופט-צד" בבית הדין לעבודה, סמנכ"ל לשירות הלקוחות ומנהל חברת שירות (בעבר). www.equity-mds.com

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798