חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
14/12/2019
 
 
 
סגנון אישיות - הכוח המניע לפעולה
חזור לרשימה
 
תאריך: 12/12/2013
כותב: ליאת זלצר
כתובת דוא"ל: 
 
סגנון אישיותנו ותפיסותינו העצמיות הן הכוח המניע מאחורי כל פעולה שאנו מבצעים, ובעלי השפעה רבה  על האינטראקציות השונות בעבודה, בבית ובמקומות אחרים בחיינו.
לכל אחד מאתנו אחד מ- 4 סגנונות אישיות אשר קשה לשנותו בקלות, אך אפשר להשפיע על עוצמתו בסיטואציות שונות. מודעות לסגנון האישיות שלנו תסייע לנו בתקשורת עם עצמנו ועם הזולת ותפחית את הקשיים הבינאישיים בהתנהלותנו היומיומית.


סגנון אישיות מורכב ממסקנות האדם על עצמו ועל העולם, שמתגבשות והופכות להיות סכמות חשיבה מובילות המותאמות לדפוסי ההתנהגות והרגש שלנו.
סגנון אישיותנו ותפיסותינו העצמיות הן הכוח המניע מאחורי כל פעולה שאנו מבצעים.
לאחר שתפיסתנו העצמית מעוצבת, אנו מפרשים באופן סלקטיבי את חוויותינו. כל מה שתואם לתפיסותינו הוא בבחינת אישוש התאוריה שלנו על עצמינו או על החיים, וחוויות אישיות שאינן תואמות לתפיסה העצמית נתפסות כמשהו מקרי תלוי מצב.
התפיסות הסובייקטיביות הללו מתגבשות במהלך התפתחותנו כילדים- המחמירים טוענים שסביב גילאי 3-5, והמקלים טוענים שזה מתרחש סביב גיל ההתבגרות. כך או כך, נראה שרובנו מסתובבים עם תפיסות ילדותיות או התבגרותיות שלרוב איננו מודעים להן, ועשויות לגרום לנזק רב.
הידע, המודעות והגמשתן של תפיסות אלה הם קריטיים להגשמתנו כבני אדם ברוב הממדים ובמשימות החשובות בחיינו: משימת המשפחה, העבודה והחיבור לקהילה ולחברה.

מהם ארבעת סגנונות האישיות?

  1. עליונות- זהו דפוס התנהגות שמשקף עליונות על העולם. אדם שמחזיק בדפוס התנהגות עליון, מודד את עצמו יחסית לאחרים כל הזמן. איפה הוא יותר, מי פחות ממנו. הרבה פעמים הוא נחווה כ"סנוב".
  2. שליטה- זה דפוס התנהגות שמשקף צורך עז בשליטה. לפעמים זה רק שליטה של האדם על עצמו, ולפעמים גם על הסביבה. הרבה פעמים אדם שמחזיק בסגנון של שליטה נחווה על ידי הסביבה כאדם לחוץ ושתלטן.
  3. ריצוי- זה דפוס התנהגות שמשקף צורך עז בהרמוניה. אדם מרצה ישקיע הרבה מאמצים כדי לפשר ולהרגיע. הוא נחווה על ידי הסביבה כאדם שאין לו דעה ו"חסר עמוד שדרה".
  4. הימנעות- זה דפוס התנהגות שמשקף צורך עז לא להיות מעורב, לפעמים בשום דבר. אדם כזה נחווה על ידי הסביבה כצופה בחיים.

לכל סגנון אישיות סימנים משלו: המילים בהן האדם משתמש, שפת הגוף והשפה הרגשית.
חשוב לנו מאוד להבין את הסגנונות הללו ולדעת כיצד לזהותם. ידע זה יאפשר לנו תקשורת יעילה עם האנשים שמחזיקים בסגנונות שונים.
סגנון אישיות הוא בעצם דפוס תקשורת שהתפתח בגילאים הצעירים (ילדות מוקדמת) כתוצאה  מתפיסותינו כילדים את המציאות . לכשרכשנו דפוס זה הוא נחווה כאפשרות העדיפה בעניינו.  יש חשיבות רבה  לרכישת כלים תקשורתיים נוספים ובכך להגמיש את הסגנון העדיף עלינו ואף לשנותו עם הזמן.
וירג'יניה סטיר הפסיכולוגית המהוללת כתבה , לימדה וטיפלה תוך כדי שהיא משלבת את "התגובה המאזנת" וזו התגובה שאין בה הימנעות, ריצוי, שליטה או עליונות אלא: ענייניות, אמפתיה, כבוד לזולת וגם לעצמי.
אפשר ללמוד להגיב  ולתקשר באופן מאוזן וליהנות מתקשורת יעילה במעגלי חיינו : משפחה, עבודה וחברה.


המאמר מאת – ליאת זלצר, פסיכותרפיסטית מוסמכת, מרצה ומנחת קבוצות
המביאה מגוון הרצאות מרתקות בדגש יישומי,
בנושאי קריירה, העצמת נשים, תקשורת בין אישית, משפחה וזוגיות
ליום המשפחה, יום האישה ולכל ימות השנה
www.liatzelzer.co.il 052-3927824

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798