חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
15/12/2019
 
 
 
זוגיות תומכת מסייעת לצמוח בזירות חיים אחרות כמו קריירה והוריות
חזור לרשימה
 
תאריך: 09/01/2014
כותב: ליאת זלצר
כתובת דוא"ל: 
 
מדוע נראה לנו שהזוגיות של האחרים מושלמת ושלנו לא?
האם באמת הדשא של השכן ירוק יותר?
אנו יודעים כי זוגיות טובה ותומכת מסייעת להתמודד ולצמוח גם בזירות חיים נוספות, כמו בעבודה ומול הילדים. מודעות לשלבי הזוגיות השונים תסייע לזכות בזוגיות כזו.


הזוגיות בנויה משלבים שונים, והמודעות אליהם ולקשיים הטמונים בהם מאפשרת לזכות בזוגיות נהדרת, תומכת וארוכת שנים.

שלב ההתאהבות 
שלב ההתאהבות חשוב מאוד בביסוס הקשר. הרגשות העוצמתיים והתשוקה העזה תורמים ללכידות ולתחושת שייכות חזקה. שלב זה מאופיין גם בפחדי נטישה, ספקות וחוסר אמון, שכן הקשר עדיין לא בטוח.
יחד עם זאת, שלב זה מאופיין בהמון אנרגיות חיוביות אשר משפיעות עלינו גם התחומי חיים אחרים.
לאורך זמן, רגשות אלו פוחתים, וההיכרות המעמיקה מאפשרת לראות את בן/בת הזוג באור יותר מפוכח, גם את החסרונות. וכשמתגלים החסרונות מתגלים גם מגבלות ההתאמה.

מאבק הכוחות 
שלב זה מתרחש בין 2-10 שנות זוגיות.
בשלב זה מחפש האדם את עצמו בתוך ה"אנחנו" שנוצר. קיים רצון  עז להתאים ולשנות את האחר,
ונוצרים קונפליקטים אשר התמודדות איתם בכדי לבנות בסיס איתן לזוגיות, מצריכה כל אחד להשתנות קצת. בנוסף כדאי לא להאשים, לא להיות תובעניים ולא לדרוש מהשני להשתנות.

שלב העצמי 
שלב זה מאופיין כתקופה מאוד עמוסה, קשה ומאתגרת. לא פשוט לשמור על אהבה , תשוקה, התעניינות וחברות בתוך העומס שנוצר מתהליך גידול בילדים, העבודה ומטלות הבית.
זוגות מוצאים עצמם כורעים תחת הלחצים, ומחפשים רגעי פנאי לעצמם או שרוצים לשתף את בן/בת הזוג ברגשות לא נעימים כמו מירמור, תסכול, אכזבה וכו'. הלילות שפעם היו שמורים למעשי אהבה מרגשים הופכים להיות רגעי חסד של שינה "לפני שמישהו מהילדים יתעורר".
נדרשים משאבי נפש רבים כדי להבין בראש ובלב שתקופה לחוצה זו תחלוף כשהילדים יגדלו, ובינתיים צריך להיעזר בהמון סבלנות וסלחנות. לא כל זוג מצליח להתמודד עם תקופה זו בקלות, ומתרחקים אחד מהשני.
בשלב זה המטרה היא ליצור חיבור בין בני הזוג מתוך הבנה והשלמה שהמציאות הזו זמנית.
בתקופה זו מאד חשוב להקצות זמן לזוגיות למרות העומס. זמן שיהיו בו סקס, תמיכה, שיתוף, בילויים וסופי שבוע ייחודיים לזוג.
כל אלו מסייעים לאזן בין התפקידים הרבים לבין אווירה זוגית מספקת .

ספק במחויבות לקשר 
במידה ובני הזוג עברו את השלב הקודם בשלום, הרי שילדיהם כבר מתבגרים, העומסים הרגשיים והפיזיים במגמת ירידה, בני הזוג מוצאים את עצמם ביחד ולבד יותר ויותר ואפשר ליהנות מפריחה מחודשת של הזוגיות. אבל... לעיתים הלחצים שנוצרו בשלבים הקודמים לא מאפשרים להתקרב.
בשלב זה גם מופיע משבר גיל ה-40-50. שאלות קיומיות ופילוסופיות ביסודן מציפות ומהוות תוספת לקושי להתקרב לבן/בת הזוג ותוספת לעובדה שיש פה זוגיות ותיקה עם שחיקה לא מבוטלת .
המאמץ פה הוא רב, בשלב זה מתרחשים הרבה גירושים.

השלמה 
זהו השלב האחרון בחיי הזוגיות. בשלב זה בני הזוג על סף הזקנה או נמצאים בה. מדובר בקבלה והשלמה מההיבט הטוב ביותר.
בני הזוג מקבלים זה את זו וכבר לא מתאכזבים מהזויות החדות באישיות אחד של השני. אם הם אכן נמצאים בשלב זה מתוך בחירה חופשית וקבלה הם נהנים מתמיכה רבה ומשותפות בתחומים רבים.
כולנו מייחלים שיהיה אתנו בן זוג שכזה לעת זקנה. לא כולנו יודעים אילו משוכות אנחנו צריכים לעבור. משוכות רגשיות , קוגניטיביות ופיזיות. הרבה מודעות, סבלנות, סלחנות והשקעה.
ומי שיגיע לכל אלה אכן מבורך.


המאמר נכתב על ידי ליאת זלצר, פסיכותרפיסטית מוסמכת, מרצה ומנחת קבוצות
 לקראת יום המשפחה  ויום האישה  ליאת מעבירה הרצאות וסדנאות יישומיות
בנושאי משפחה וזוגיות, קריירה, העצמת נשים ותקשורת בין אישית
www.liatzelzer.co.il   052-3927824   liat_tttt@walla.com

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798