חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
15/12/2019
 
 
 
קורס הורות במתנה (ללא עלות), שעור מספר 4 : הגורם השני המשפיע על התפתחות הילד – האווירה המשפחתית
חזור לרשימה
 
תאריך: 13/02/2014
כותב: ליאת זלצר
כתובת דוא"ל: 
 
האם ידעתם שכאשר אתם בוחרים להתווכח עם בן זוגכם על חינוך הילד, אתם מלמדים את הילדים על כוחניות?
האם ידעתם שכאשר אתם משנים את דעתכם לגבי התנהגות הילד אתם מבלבלים אותו?
אלו ועוד הן דילמות יומיומיות שכל הורה מתמודד איתן.
הצטרפו אלי לשיעור מספר 4 בו נקבל כלים איך ליצור אוירה משפחתית חיובית ותומכת.
אם נתקלתם בדילמה אישית וברצונכם לקבל ממני עצה, אל תהססו ופנו אלי ישירות למייל ואני אשמח לענות לכם  liat_tttt@walla.com


הגורם השני המשפיע על התפתחות הילד - האווירה המשפחתית
האווירה המשפחתית היא גורם סביבתי המשפיע על התפתחות הילד.
להזכירכם בין הגורמים הסביבתיים כלולים : המערך המשפחתי ושיטות החינוך.

מהי האווירה המשפחתית?
האווירה המשפחתית מתארת את הערכים הקיימים במשפחת מסוימת. ערכים אלו קובעים את אופייה של האווירה המשפחתית, ואותה קובעים ההורים.
כל אחד מבני הזוג הגיע לזוגיות ממשפחת המוצא שלו שחינכה ועיצבה את ערכי ודפוסי התנהגותו. לכן, לעיתים קרובות, או ליתר דיוק , לעיתים קרובות מידי ההורים אינם מסכימים ביניהם לגבי חינוך הילדים.

לדוגמא:
זוג , הורים לתינוק ופעוטה בת שנתיים הגיעו אלי להתייעצות. האבא מאפשר לפעוטה הכול למעט מצבים שיכולים לסכן אותה, האמא נאבקת איתו היות ולדעתה יש להציב גבולות ברורים . האם מתארת מצב בו הפעוטה מתעקשת לישון עם נעליים . האב אומר:" נעליים חדשות, לא מלוכלכות, נעלי הזהב שלה , מה קרה ? לא צריך לעשות מכול דבר עניין". על הרקע הזה מתרחשות מריבות יומיומיות.

משפחות המוצא- משפחת המוצא של האם מתאפיינת בסמכותיות יתר. משפחת המוצא של האב מתאפיינת בחוסר סמכותיות. על ערכים אלו הם התפתחו והביאו אותם למשפחה החדשה.

וזו רק דוגמא.  קיימים ערכים רבים וזוויות ראייה רבות . זה רק קצה הקרחון.

אפשר לתאר את האווירה במשפחה הזו כאווירה כוחנית.
ההורים נאבקים זה בזה בקשר לחינוך הפעוטה שלהם. היא לומדת שמריבות ומאבקים הם חלק אינטגרלי מהקיום וברור שהיא תתנהל גם באופן כוחני. ואכן, כך היא מתנהגת.
הפעוטה נוקטת עמדה בהתאם למודלינג של הוריה. גם אבא וגם אמא כל אחד בדרכו רוצה להיות צודק וקובע וגם היא.

מרכיבי האווירה המשפחתית
באווירה המשפחתית הילדים רואים מודלים של תפקידים, החלטות, איך פותרים בעיות במשפחה, מהם יחסים זוגיים, מהי התקשורת במשפחה ומהם הערכים החשובים בחיים לאמא ואבא, ואלו ערכים משותפים יש להם.

סוגי אווירה משפחתית

אווירה של איום
הכוונה לאווירה שיש בה התגוננות והישמרות מסכנות יתר על המידה.
באווירה כזו ההורה משדר לילדו מסר האומר שכל הזמן צריך להיזהר, העולם מקום מסוכן מאוד. ההורה גם מתנהג בהגנת יתר כלפי ילדו .
וכך  גדל ילד שעלול לפרש את העולם כמקום מסוכן ולפתח תחושות של חוסר אונים, חרדות ומסכנות.

אווירה סמכותית יתר על המידה
באווירה הזאת ההורים רוצים שילדיהם ישמעו להם תמיד. בימינו אווירה כזאת מזמינה מרד וחוסר התחשבות. באווירה זו יש הרבה מריבות. אווירה כזאת יכולה להזמין גם ערמומיות ושקרים, היות והילד אינו רוצה שיענישו אותו או יבקרו אותו בגלל שלא ציית להוריו.
אווירה כזאת יוצרת לעיתים גם רגישות יתר כי הילדים נעלבים.
טיקים ותנועות כפייתיות הם לפעמים נגד הסמכות המוגזמת. הילד, כאילו אומר : "נראה אותך, מה כבר אתה יכול לעשות כנגד הטיק שלי".
אווירה כזו מקשה על הילדים  לפתור בעיות כי הרי אומרים להם כל הזמן מה לעשות.
בעיה נוספת שמתקיימת לעיתים קרובות  אצל ילדים שגדלים באווירה כזו , שהם מתפרעים כשיש חופש. בימנו אין מקום לסמכותיות מוגזמת, אבל גם לא לאווירה מתירנית, משום ששתיהן אינן דמוקרטיות.

אווירה של חוסר עקביות
אווירה כזו מבלבלת את הילדים. הם אינם יודעים מה מותר ומה אסור, כי ההורים מגיבים פעם כך ופעם אחרת. ילדים צריכים סדר כדי ללמוד את החיים. על הסדר הזה צריך, באופן אדיב ותקיף לשמור. הסדר חייב להיות מוכתב ע"י ההורים.

אווירה של לחץ
יש וההורים נוקטים בגישה של לחץ. "אני אספור עד שלוש ואתה תיכנס לאמבטיה" או נראה מי יגיע ראשון לבניין". ויש כמובן עוד הרבה דוגמאות. מחשבתם של הורים הנוקטים בגישה זו היא שעל מנת שהילדים יעשו משהו חיובי חייבים ללחוץ עליהם. ילד שגדל באווירה של לחץ , עלול להיות ילד מתוח, עשוי לחשוב שהחיים הם מקום צר ועלול לפתח קשיים ביחסי אנוש. בנוסף, מי שגדל באווירה של לחץ  יכול להתרגל אליו. הרי אנחנו מכירים אנשים שמביאים את עצמם לעשות את הדברים ברגע האחרון. הם בעצם מחפשים את הלחץ ויודעים לתפקד רק כשהוא קיים.

לסיכום
כשההורים מודעים להשפעות של האווירה המשפחתית על הילדים , הם יכולים לשנות.
הורים יכולים לנסות לתפקד כמשפחה דמוקרטית כך שלכל אחד מבני המשפחה יהיה מקום מכובד ובעל ערך. הם יכולים לנוע לכיוון של אווירה המתאפיינת בקבלה וחום. אווירה כזאת תסייע לילד לתפוס את העולם כמקום נעים, כמקום שיש בו שוויון ערך.  באווירה שיש בה סדר שגיבשו ההורים  והם שומרים עליו באדיבות ובתקיפות (לא תוקפנות) , באווירה שכוללת גם קבלה וחום , תגדל ההסתברות שיגדל שם ילד אופטימי, בטוח בעצמו ובעולם, בעל ערך עצמי גבוה ואמיץ.

 

מי לא היה רוצה לאפשר לילדיו לפתח תכונות כאלה?


© כל הזכויות שמורות.

קורס הורות מועבר על ידי ליאת זלצר, פסיכותרפיסטית מוסמכת, מרצה ומנחת קבוצות
לקראת יום המשפחה  ויום האישה  ליאת מעבירה הרצאות וסדנאות יישומיות
בנושאי משפחה וזוגיות, קריירה, העצמת נשים ותקשורת בין אישית
www.liatzelzer.co.il   052-3927824   liat_tttt@walla.com

 


 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
שלום לכולם, השיעור מתבצע במייל של ליאת ... - 13/02/2014 - ברק גפני
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798