חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
15/12/2019
 
 
 
מה הקשר בין המצאת החשמל ל IT?
חזור לרשימה
 
תאריך: 26/02/2014
כותב: ענת צויק
כתובת דוא"ל: 
 
לפני כמאה שנה הוצגה לעולם המצאת החשמל. המצאה זו כשלעצמה, לא השפיעה על פריון העבודה. בלונדון ובניו- יורק היו תחנות לייצור חשמל, כבר ב- 1881 ועדיין מפעלים המשיכו להתבסס על קיטור. רק לאחר כ- 40 שנה, הצליחו מהנדסים להבין כיצד ניתן לארגן מחדש את המפעלים ותהליכי העבודה ולהשתמש בחשמל כדי לשפר את פריון העבודה.


על- פי בריניולפסון והיט (1998), הצמיחה בפריון אינה מגיעה מעבודה קשה יותר (עבודה קשה יותר משפיעה על התפוקה אך מעלה גם את התשומה, כך גם השקעה מרובה יותר של הון או חומרי גלם). הצמיחה בפריון מגיעה מעבודה חכמה יותר- כלומר, מאימוץ של טכנולוגיות חדשות ושיטות ייצור חדשות. לאחר המצאת הקיטור והמצאת החשמל, הטכנולוגיה הבאה אשר משפיעה, בעידן האחרון, על פריון העבודה היא המחשוב. בדגש על הפיכת המחשבים לנגישים, זמינים ויעילים = טכנולוגית מידע (IT).

למרות ההתפתחות העצומה בתחום המחשבים וטכנולוגית המידע, מחקרים משנות ה- 80 לא הראו שיפור משמעותי בפריון העבודה של ארגונים רבים. מחקרים אחרים מראים כי ישנם הבדלים משמעותיים בפריון העבודה בין ארגונים שונים, אשר השקיעו סכומי כסף זהים בטכנולוגיות מידע.

בריניולפסון והיט (1998), ערכו מחקר השוואתי בין ארגונים שונים אשר השקיעו בטכנולוגית מידע והפיקו תוצאות שונות. על- פי החוקרים התשובה להבדלים היא אלו ארגונים השקיעו בתהליכים משלימים. כלומר, התועלת הטובה ביותר מתהליך מחשוב מתממשת כאשר ההשקעה במחשבים מלווה בהשקעה משלימה באסטרטגיות חדשות, תהליכי עבודה חדשים ושינוי ארגוני כולל.

השאלה אשר מנהלים המטמיעים טכנולוגיות מידע, צריכים לשאול את עצמם, אינה "כיצד ההשקעה תשתלם?", אלא, "כיצד ניתן לנצל בצורה הטובה ביותר את המחשבים?". מחצית מהערך של טכנולוגיית המידע, מגיעה ממאפיינים שונים של הארגונים, בעוד שהחלק השני מגיע מההשקעה בטכנולוגיה עצמה. כל החברות השקיעו למעשה בטכנולוגיה, אך רק חלקן השקיעו בהטמעה והתאמת הארגון דרך שינוי תהליכים.

הסיבה לכך שרק חלק מהארגונים משקיעים את ההשקעה המשלימה הנדרשת בשינוי ארגוני, היא כפי הנראה, מכיוון שלעומת השקעה יחסית פשוטה בטכנולוגיה, ההשקעה בשינוי הארגוני היא איטית, יקרה, צורכת זמן רב ופירותיה יראו בעיקר בטווח הארוך ולאוו דווקא בטווח הקצר. בכדי להטמיע את הטכנולוגיה החדשה בהצלחה, ולהפיק ממנה את המירב נדרש שינוי הן בדפוסי הניהול והן בשיטות העבודה, הנעשים במקביל.

רבות נכתב על תהליכי שינוי והאתגרים הנלווים לכך, לכל מי שהשתתף, תמך או הוביל תהליך שינוי ארגוני, ידוע כי הקושי האמיתי הוא, לחבר את האנשים אל השינוי ולהוביל אותם בתוכו. ברוב המקרים, הקושי נובע מפחד משינוי באשר הוא שינוי. גם אם השינוי נדרש וברור לכל, באופן רציונאלי, שהשינוי ישפר, יקדם ואף יקל על העבודה., הרי שרגשית השינוי מפחיד בדרישתו מאנשים, לוותר על הרגליהם. עבודה נכונה, המלווה ביועץ ארגוני מנוסה, תסייע להצלחת התהליך.

רשימת מקורות-
1.Brynjolfsson, Erik, 2004, "Productivity's Technology Iceberg", Technology Review, MIT.
2. Brynjolfsson, Erik, Hitt, M. Lorin,1998, "Beyond the Productivity Paradox: Computer are the Catalyst For Bigger Changes".
3. הארפורד טים, "הכלכלן הסמוי", פיננשל טיימס- תורגם ע"י עיתון "גלובס", 7 ביוני 2007, עמ' 8.

 


על ענת צויק:

בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות ותואר שני בסוציולוגיה ארגונית, מאוניברסיטת בן- גוריון. מנחת קבוצות בתחומי הייעוץ הארגוני, העצמה, מוטיבציה ועוד. הניסיון המקצועי שלי, מגיע מעבודה בשני תחומים, הראשון הוא כיועצת ארגונית בצה"ל והשני הוא כמנהלת מארגון במגזר השלישי. כיום אני מלווה עיריות, בתהליך אסטרטגי של כתיבת תכניות אב לנושא אזרחים ותיקים, במסגרת תכנית ייחודית וחדשנית של המשרד לאזרחים ותיקים.

 
תואר 1:מדעי ההתנהגות מוסד לימודי:אוניברסיטת בן- גוריון
תואר 2:סוציולוגיה ארגונית מוסד לימודי:אוניברסיטת בן- גוריון
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798