חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
22/01/2020
 
 
 
עובד ששיקר למעסיקו כאשר לטענתו התפטר לצורך טיפול בילד, חויב בהחזרת כספי פיצויים
חזור לרשימה
 
תאריך: 13/03/2014
כותב: רו``ח שי פורת
כתובת דוא"ל: 
 

מרק גבריאלוב (להלן: "העובד") עבד בש.אנגל מהנדסים בע"מ (להלן: "המעסיקה 1") מיום 1/1/95.
העובד התפטר לצורך טיפול בילד כארבעה חודשים לאחר לידת בנו.
בעקבות הודעת העובד על התפטרותו לצורך טיפול בילד, שולמו לו פיצויי פיטורים בסך 132,584 ש"ח.
חודש בלבד לאחר סיום ההתקשרות בין המעסיקה 1 לעובד, החל העובד לעבוד במשרה מלאה אצל שחם מהנדסים ( להלן: "המעסיקה 2").


תקציר תעא 3811/10
אזורי לעבודה תל אביב
כבוד השופטת אופירה דגן-טוכמכר , נציג ציבור (עובדים) מר מנחם ירקוני , נציג ציבור (מעבידים) מר עמנואל סלע
12/09/2013
 התובעת : ש.אנגל מהנדסים בע"מ
הנתבעת : מרק גבריאלוב

העובדות
מרק גבריאלוב (להלן: "העובד") עבד בש.אנגל מהנדסים בע"מ (להלן: "המעסיקה 1") מיום 1/1/95.
העובד התפטר לצורך טיפול בילד כארבעה חודשים לאחר לידת בנו.
בעקבות הודעת העובד על התפטרותו לצורך טיפול בילד, שולמו לו פיצויי פיטורים בסך 132,584 ש"ח.
 
פסק הדין
חודש בלבד לאחר סיום ההתקשרות בין המעסיקה 1 לעובד, החל העובד לעבוד במשרה מלאה אצל שחם מהנדסים ( להלן: "המעסיקה 2"). מחומר הראיות ניתן היה לראות כי לא היה כל שינוי בהיקף שעות עבודתו של העובד במעסיקה 2 לעומת היקף עבודתו במעסיקה 1.

סמיכות הזמנים בין סיום עבודתו אצל המעסיקה 1 ותחילת עבודתו במעסיקה 2 באותו היקף משרה מלמדת כי לא התפטר לצורך הטיפול בילד.

יובהר, כי בכתב הגנתו כלל לא טען העובד כי תנאי העבודה אצל מעסיקה 2 שונים במשהו מתנאי עבודתו אצל מעסיקה 1. כל שטען כי אין מגבלה בחוק לחזור למעגל העבודה לאחר ההתפטרות. רק בתצהירו ציין העובד, כי שעות העבודה במעסיקה 2 גמישות יותר ומאפשרות לו לשלב את הטיפולים בילדו וזאת ללא פירוט כיצד מתבטאת גמישות זו בשעות העבודה.

מעדות שנמסרה ע"י בעל שליטה ומנהלה הכללי של מעסיקה 1 עלה כי בכל מקרה בעבודתו אצל המעסיקה 1 קיבל העובד גמישות בשעות העבודה, כך שיכול היה להשלים שעות חוסר במועדים אחרים.
גרסתו לעניין שעות עבודה גמישות יותר כביכול אצל מעסיקה 2 נדחתה.

בנוסף, לא הייתה מחלוקת כי המרחק בין משרדי מעסיקה 2 לביתו של העובד דומה לזה שבין משרדי המעסיקה 1 לביתו של העובד.
לאור האמור לעיל, הוכח כי התפטרותו של העובד לא הייתה לצורך הטיפול בילד ועל כן הוא לא זכאי לפיצוי פיטורים מכוח סעיף 7 לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ד-1963.

ביה"ד קבע כי עם סיום עבודתו היה העובד זכאי לתשלום בסך ההפקדות החודשיות בשיעור של 8.33% שהייתה המעסיקה 1 צריכה לבצע לקופת גמל עבורו עפ"י ההסכם שנערך עימו. במקרה הנדון דובר על סכום השווה לפיצוי פיטורים בגין 5 שנים בסך 45,750 ש"ח. נקבע, כי את סכום זה יש להפחית מסכום הפיצויים ששולמו לעובד על אף שלא היה זכאי להם ועליו להשיבם, קרי לנכות מהסכום ששולם לעובד בגובה 132,584 ש"ח סך של 45,750 ש"ח ולהשיב סך של 86,834 ש"ח.

התביעה בגין פיצוי ללא הוכחת נזק בגין הפרת הוראות חוק עוולות מסחריות נדחתה מאחר ולא הוכח כי היה שימוש שלא כדין בסוד מסחרי של מעסיקה 1.

לעניין טענת המעסיקה 1 על הכשרה מיוחדת ומשאבים גדולים שהשקיעה בהכשרתו – לא הוכח כי המעסיקה 1 השתתפה במימון הכשרתו של העובד.

לעניין חובת תום הלב וחובת האמון - ברור כי העובד הפר את חובת תום הלב והאמון בכך שעבד במקביל אצל מעסיק אחר. מעסיקה 1 לא הוכיחה שנגרם לה נזק בגין כך ועל כן התביעה בגין רכיב זה נדחתה. לא הוכח, כי העובד ביצע את עבודתו עבור מעסיקה 2 על חשבון שעות עבודתו במעסיקה 1.

לעניין השבת הטבות בגין חופשת לידה של העובד, לא הוכח כי העובד מסר דיווחים פיקטיביים על היותו בחופשת לידה ועל כן התביעה בגין רכיב זה גם נדחית. 
 


הכותב:
שי פורת , רו"ח
מנהל מיסוי ובקרה  - מומחה מיסוי יחיד
מייל: shay@hargal.co.il
חברת הר-גל עוסקת בפיתוח, שיווק ושירות למערכת מידע  לניהול תחום השכר, משאבי האנוש ונוכחות. באמצעות מערכת השכר של הר-גל מופקים מדי חודש מאות אלפי תלושים עבור מאות ארגונים בכל מגזרי המשק הישראלי.                                                          
הר-גל מציעה מערכת משאבי אנוש ומערכת נוכחות, המשולבות עם מערכת השכר תחת בסיס נתונים אחד ללא צורך בממשקים.
לפרטים נוספים: קישור לאתר האינטרנט של הר-גל
 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798