חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
25/01/2020
 
 
 
מתי וכיצד מסייעת האינטואיציה בניהול
חזור לרשימה
 
תאריך: 27/03/2014
כותב: זוהר ליר
כתובת דוא"ל: 
 
מנהל שיעצתי לו משתמש באינטואיציה כדי לרכוש מניות. לדבריו, בהצלחה רבה.
"כאשר מבצעים בדיקה כמותית, פעמים רבות, שני אנשים שונים יגיעו למסקנות הפוכות לגמרי״ ושניהם צודקים. ההחלטות הן פעמים רבות, סובייקטיביות ולעתים גם אמוציונליות. האינטואיציה עושה שיכלול של כל האלמנטים יחדיו ולכן היא מאפשרת עיבוד מידע טוב יותר ותוצאה מוצלחת יותר, מנקודת ראותו של המחליט.

שיפור ההתמודדות עם בעיות מידע:

"בעיות מידע״ שאינן  מספקות למנהל את ציפיותיו או צרכיו מהמידע. בעיות אלה יכולות להיווצר במקרים הבאים (רשימה חלקית):

א. הנתונים (שמהם מרכיבים את המידע) מאופיינים בשינויים רבים ותכופים (חוסר יציבות סביבתית) ככל שהיציבות הסביבתית משמעותית יותר כך גדלה בעיית חוסר הודאות ומכאן שיעילות השימוש באינטואיציה גדלה.
ב. המידע מורכב מאד וכולל פרטי נתונים רבים שעצמתם, כיוונם והשפעתם לא ברורה דיה
(מורכבות סביבתית.)ככל שהמורכבות הסביבתית משמעותיים יותר יעילות השימוש
                  באינטואיציה יעילה יותר.
ג. קיימים מקרים קודמים מעטים וקשה להסיק מהעבר אל העתיד.
ד. כאשר עובדות מוצקות הן מוגבלות או לא נגישות.
ה. קיים עודף רב של מידע.

דוגמאות לשימוש באינטואיציה:

 מנהל שיעצתי לו משתמש באינטואיציה כדי לרכוש מניות. לדבריו, בהצלחה רבה.
"כאשר מבצעים בדיקה כמותית, פעמים רבות, שני אנשים שונים יגיעו למסקנות הפוכות לגמרי״ ושניהם צודקים. ההחלטות הן פעמים רבות, סובייקטיביות ולעתים גם אמוציונליות. האינטואיציה עושה שיכלול של כל האלמנטים יחדיו ולכן היא מאפשרת עיבוד מידע טוב יותר ותוצאה מוצלחת יותר, מנקודת ראותו של המחליט.

בנוסף הוא  טען  "היו לי שתי חברות שטיפלו בסכום מסוים של ניירות ערך, כאשר החלוקה של התיק הייתה כמעט זהה בין שניהם. התוצאות של אחד מהם היו תמיד טובות משל השני.

זה שהצליח יותר עבד לפי שילוב של אינטואיציה ורציונל ואילו זה שהצליח פחות, עבד עם כלים אנליסטים -רציונליים בלבד.״

  •  האינטואיציה אינה צריכה לבוא במקום השיטות הכמותיות, אלא בנוסף עליהן. האינטואיציה, היא רק אחת מתוך 13 יכולות של האינטליגנציה ובוודאי אינה יכולה להחליף את היכולות האחרות. למעשה, קיים קשר גומלין בין האינטואיציה ליכולות האחרות.

מתי האינטואיציה תדייק יותר?

  • ככל שנדע יותר על הנושא, כך נצליח יותר במידע האינטואיטיבי.
  • ככל שהשאלות תהיינה מדויקות יותר וממוקדות יותר, כך האינטואיציה הלא תקדימית עשויה לפעול טוב יותר. לצורך כך, ישנו הכרח להכיר את הנושא בצורה טובה. החכמה הינה לדעת אלו שאלות לשאול.
  • השילוב בין האינטואיציה לבין ההיגיון אינו מושתת על מערכת קבועה ועקבית. התזמון וכמות השימוש באינטואיציה או בשיטות הכמותיות, תלוי במנהל.
  • לעתים השימוש באינטואיציה נעשה באופן לא מודע. זהו מנגנון "ההפעלה העצמית״ שעשוי, למשל, לכוון את המנהל לחפש מקור מידע חדש ומקורי. כאשר המנהל יושב מול הדף הריק ושואל את עצמו ״לאילו נתונים אני זקוק?" - הוא מפעיל גם את האינטואיציה. תוך כדי התעסקות בשאלה, ההיגיון עשוי להעלות שאלות נוספות והאינטואיציה יכולה לספק תשובות מלאות או חלקיות שמביאות מחדש לשאלות נוספות שההיגיון יוצר

 


זוהר ליר - יועצת להשמת בכירים, מרצה ומאמנת מנהלים בשילוב האינטואיציה בקבלת החלטות.

 

 

 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798