חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/01/2020
 
 
 
שעות עבודה של שומר באתר שמירה
חזור לרשימה
 
תאריך: 27/03/2014
כותב: עו``ד הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 

בפסק דין אשר ניתן ע"י בית הדין האזורי לעבודה, חוזר בית הדין על הלכת דנילוב, לפיה עצם שהייתו של שומר באתר שמירה היא בבחינת ביצוע עבודתו של השומר, ולפיכך השומר זכאי לגמול עבודה בשעות נוספות, לרבות בגין השעות בהן נם את שנתו.

 

עפ"י פסיקת בתי הדין לעבודה, השעות בהן נוכח שומר במקום העבודה הן שעות עבודה. להלן סקירת פסקי דין בנושא.

בע"ב 1389/05 עבדאללה עלי באדר נ' קבוצת ש. ניר בע"מ ואח' (ניתן ביום 23.1.2007, ע"י כב' השופטת מ. פריימן), בית הדין האזורי לעבודה חזר על ההלכה שנקבעה בתב"ע 5624/01 דנילוב מיכאל נ' תמנון שירותי מיגון בע"מ (יצוין כי בית הדין הארצי לעבודה אישר את פסיקת בית הדין האזורי בענין דנילוב), שלפיה יש לאבחן בין שומר ובין בעל מקצוע אחר. עצם שהייתו של שומר (יחיד) באתר שמירה היא בבחינת ביצוע עבודתו של השומר. כך, שלא כמו במקרים בהם עצם השהייה במקום הינה נלווית לביצוע העבודה העיקרית (מדריכים חינוכיים, נהגים באגד וכיו"ב). משעצם השהייה של השומר באתר מהווה ביצוע עבודה, ואפילו הוא רשאי לנום את שנתו בחלק מהזמן, השומר זכאי לגמול עבודה בשעות נוספות, לרבות בגין השעות בהן נם את שנתו.

בתע"א 6191/07 קפוב קגן יעקב נ' מוקד אדיר א. שמירה ואבטחה (2003) בע"מ (ניתן ביום 10.8.2011, ע"י מותב בהרכב כב' השופט ד' ספיבק ונציגי הציבור מר ע' חלילי ומר י' כבדיאל), נדון עניינו של התובע, אשר הועסק כאחראי על כלבי שמירה. בית הדין האזורי לעבודה קבע כי אמנם הלכה היא שאין להכיר בשעות שינה של מדריכים, נהגי אוטובוס ועובדים אחרים הלנים "בשטח" במקום עבודתם, אך לא זוהי ההלכה לגבי שומרים. בע"ע 459/07 דוד יפה נ' ארי יוסי אבטחה ושירותים בע"מ נקבע בקשר לעבודתם של שומרים החייבים להיות נוכחים באתר שמירה והם רשאים ללון שם, כי יש לראות את מלוא שעות הנוכחות של השומר באתר השמירה שעליו הוא מופקד כשעות עבודה.

בנוסף, אף לולא היה התובע שומר, דומה שעל פי מבחני הפסיקה הרלוונטיים ועל פי התשתית העובדתית שבענייננו, 'שעות נוכחותו' של התובע במקום העבודה צריכות להיחשב כ'שעות עבודה', לרבות לצורך גמול שעות נוספות. התשובה לשאלה אם מדובר ב'שעות נוכחות/שהייה' שאינן מזכות בשכר או ב'שעות עבודה' נגזרת ממכלול הנסיבות: הגדרת תפקידו של העובד ומטלותיו במקום העבודה; האם שהותו של העובד במקום העבודה נלווית לביצוע עבודתו ותפקידו או היא מהות עבודתו ותפקידו; האם העובד נדרש על ידי המעביד להישאר במקום העבודה ועוד. בענייננו, גם שעה שהתובע ישן הוא היה זמין לטפל בכל אירוע חריג, בין אירוע הקשור לכלבים ובין בכלל, ובהינתן שכלל לא ברור האם ובאיזה תנאים התאפשר לו ללון, אם בכלל, אין ספק שהתובע זכאי לגמול שעות נוספות בגין כל השעות בהן היה במשמרת.

בע"ע 211/10 ארקדי נדצקי נ' שמירה ובטחון הצפון בע"מ (ניתן ביום 11.5.2012, ע"י מותב בהרכב כב' השופטת הנשיאה נ' ארד, כב' השופט ש' צור, כב' השופטת ס' דוידוב-מוטולה ונציגי הציבור מר בוימל וגב' הורן), נדונה זכאות המערער, שהועסק באבטחת בניית גדר ההפרדה, לגמול שעות נוספות.

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי החברה נדרשה במסגרת מחויבויותיה בפרויקט להעמיד שומרים גם במשמרות לילה, ואלה נדרשו לשהות בעמדות. המערער שובץ במשמרות לילה, ושהה בעמדות השמירה במהלכן. נקודת המוצא הינה לפיכך כי שעות המשמרות אליהן שובץ המערער במסגרת עבודתו, ואותן ביצע בפועל, הן שעות עבודה. ככל שהחברה ביקשה לסתור זאת - הנטל מוטל היה עליה להוכיח זאת. גם אם התאפשר למערער לישון מעת לעת תוך כדי משמרות הלילה, בעמדת השמירה עצמה – אין בכך כדי לשלול את העובדה כי היו אלה שעות "עבודה", בהן העמיד עצמו לרשות החברה ועליהן הינו זכאי לשכר.


* המאמר לקוח מתוך המהדורה החדשה של הספר "דיני עבודה המדריך המלא" (מאת הילה פורת, עו"ד). המהדורה החדשה כוללת התייחסות מפורטת לחידושים בתחום דיני העבודה (כולל החוק החדש להגברת האכיפה). הספר ערוך לפי נושאים (כולל תוכן עניינים מפורט) ומהווה כלי עבודה מעשי ומקצועי לעוסקים בתחום דיני העבודה והשכר. עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספר הנוסף: "הסכמים, מסמכים וטפסים בדיני עבודה" ו- "המדריך המלא והמעשי להליך פיטורים".

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798