חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
17/02/2020
 
 
 
עושים סדר בפנסיה - כל מה שרצינו לדעת על פנסיה, ולא רצו שנדע
חזור לרשימה
 
תאריך: 10/04/2014
כותב: ירון קליינר
כתובת דוא"ל:  yklainer@gmail.com
 
"1,900,000 עובדים בישראל, כ66% מהמשק הישראלי, משלמים דמי ניהול מקסימאליים"
                             שאול אמסטדרדמסקי, אתר "כלכליסט" 10/2013


אז נתחיל בקצת רקע על עולם הפנסיה;
עד שנת 2005 קרנות הפנסיה של אזרחי מדינת ישראל אוחזקו ונוהלו ע"י הבנקים. רפורמת בכר, אשר נקראת על שם ד"ר יוסי בכר מנכ"ל משרד האוצר דאז, באה במטרה להגביר את הפיקוח בתחום ולפתוח את שוק החסכון ארוך הטווח לתחרות דבר אשר אמור להוביל לייעול ולשיפור תנאי החוסכים - אנחנו. אך כמו רפורמות רבות במדינת ישראל -"אמור"- הוא שם של דג ("אמור לבן" למעשה הוא "קרפיון עשב").
נכון לשנת 2013 מחזיקות חמשת חברות הביטוח הגדולות כ95% משוק הפנסיה ככה שתחרות אמיתית לא ממש קיימת כאן דבר המתבטא בניוד דל מאד של חוסכים מקרן לקרן (על אף העובדה כי החוק מאפשר מעבר חופשי בין קרנות פנסיה לשיקול דעתו הבלעדי של העובד), דמי ניהול שמתנהגים בצורה די דומה ובעיקר, חוסר יכולת של האזרח הקטן להתמקחות אמיתית ולתחרות הוגנת.

כמה כסף אני חוסך כל חודש?
חוק פנסיה חובה הוחל במדינת ישראל לראשונה בשנת 2008 עד אז, החסכון ארוך הטווח  היה נחלתו של המעמד השכיר הגבוה במשק או הוועדים הגדולים אשר דאגו במרוכז לכל עובדיהם בעוד שלרוב אזרחי מדינת ישראל לא היה חסכון מוגדר אשר היווה רשת בטחון לגיל הפרישה.
בתחילת דרכו של חוק הפנסיה חוייבו המעסיקים להפרשה של 2.5% ממשכורתו של העובד ונקבע כי אחוז ההפרשה יעלה ב2.5% בכל שנה עד שנת 2014 שבה חל העדכון האחרון. 
החל מתאריך ה01.01.2014 נכנס לתוקפו עדכון בתשלומי הפנסיה אשר קובע את חלוקת הפרשת הפנסיה החודשית והיא להלן:

הפרשות עובד              : 5.5%
הפרשות מעביד            : 6%
הפרשות מעביד לפיצויים: 6%

סה"כ:                          : 17.5%


דמי הניהול: החזקים משלמים מעט - החלשים, משלמים על החזקים.
"דמי הניהול הממוצעים במשק הישראלי בשנת 2012 עמדו על 3.8% מההפקדות החודשיות ו0.33% מהצבירה".

אם כך,  איך ייתכן שרוב הציבור משלם פי שניים מהממוצע במשק?

אז ככה;
-כ1.9 מיליון עובדים אשר מהווים כ66% מן המשק משלמים את דמי הניהול המקסימליים שהם 6% על ההפקדות ו0.5% על הצבירה.
-כ280 אלף עובדים אשר מהווים רק כ10% מן המשק משלמים דמי ניהול נמוכים מהממוצע  שהם (בממוצע) 2.38% על ההפקדות ו0.2% על הצבירה.
-מתוכם כ108 אלף עובדים אשר מהווים כ4% מהחוסכים משלמים דמי ניהול הקרובים ל 0%!!!.

במצב כזה של התנהלות שוק שבו קבוצות הלחץ המאוגדות משלמות דמי ניהול נמוכים עד אפסיים, חברות הביטוח מחפשות אבן גדולה מהצד השני של המאזניים (בוא לא נשכח שאלו חברות בבעלות פרטית) האבן הזאת, היא הציבור הישראלי.


אבל אם יורידו לכולם חברות הביטוח ייפשטו רגל, לא?
אז זהו, שממש לא!
כתבה שיצאה באתר The marker ב09/04/2014 (אתמול!!!) מציגה את הנתון המדהים הבא:
"הרווח הכולל ממגזר זה (ביטוח חיים וחסכון ארוך טווח) בחמש חברות הביטוח הסתכם ב–1.7 מיליארד שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2013 לעומת רווח כולל של 588 מיליארד שקל אשתקד, עלייה של 189%"

אני רוצה לחזור על הנתון הזה שוב: 1,700,000,000 ש"ח וזה כשיש עוד רבעון שלם לפניהם.

אז כן אפשר, צריך וחייבים להוריד את דמי הניהול במשק הישראלי.

 

אז מה בכל זאת?

שמי ירון קליינר, 30, מראשון לציון ואני חלק מפרויקט GetPensia, גוף שהוקם בחודשים האחרונים במטרה אחת פשוטה וברורה: להוריד את דמי הניהול לכל מי שירצה.

הבנו, כמו שאני בטוח שכל מי שקורא את המאמר הזה כבר הבין, שקיים חוסר שיוויון לא סביר ולא הגיוני בתחום הפיננסי במדינת ישראל בכלל ובתחום הפנסיה בפרט ועוד הבנו, שאם אנחנו לא נקום ונעשה לביתנו כנראה שאף אחד לא יעשה.


אני מזמין את כל מי שרוצה להתעניין קצת יותר בפרויקט או אפילו לקחת בו חלק פעיל להכנס לאתר האינטרנט שלנו: www.getpensia.co.il ולהצטרף אלינו לדרך הארוכה והחשובה הזאת ולדאוג לעתיד של כולנו.
 

 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798