חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
הכנס השנתי של איגוד הרילוקיישן האירופי EuRA 2014
חזור לרשימה
 
תאריך: 22/05/2014
כותב: דורון ניב
כתובת דוא"ל: 
 

למעלה מ - 670 נציגים מחמש יבשות ועשרות מדינות השתתפו בחודש אפריל בכנס השנתי של ארגון הרילוקיישן האירופי European Relocation Association, אשר התקיים הפעם באדינבורג, בירת סקוטלנד.

העיר אדינבורג קיבלה אמנם את הבאים במזג אויר אפרפר וצונן למדי (באזור ה - 10ᶜ) אך לעומת זאת, הקהל המקומי וצוותי העזר השונים הקרינו לכולנו את האופי החם והארוח הלבבי של בני סקוטלנד שהתנהגותם בשטח סותרת לגמרי את הבדיחות הנפוצות על חשבונם.

הכנס הפעם היה הגדול מסוגו עד כה ודבר זה הורגש היטב בכל מהלך היומיים וחצי שנמשך. צפיפות רבה בטרקליני מלון שרתון הנאה ונציגים נרגשים מתרוצצים על פני שתי קומות הארוח - מחפשים את הפגישה הבאה שלהם.

הכנס עוסק כמובן במשאבי אנוש אך איננו כנס משאבי אנוש במובן המקובל (מגוון נושאים מאוד רחב שיש בו לא מעט אלמנטים פיננסיים, משפטיים ואירגונים) וזו כנראה שיש יותר "איזון" בין גברים ונשים...בגדול נראה שגם כאן הנשים מנצחות אך מספר הגברים העוסקים בתחום הנו בהחלט גדול. עניין דמוגרפי מעניין אחר הוא קשת הגילים הרחבה של קהל המשתתפים: ניתן למצוא בין באי הכנס לא מעט גברים ונשים בשנות העשרים לחייהם כמו גם גברים ונשים קשישים שנמצאים בעשור השביעי לחייהם (אולי אף חצו את גיל הפרישה המקובל...) אך לא הכזיבו גם על רחבת הריקודים במסיבה הגדולה לסיום הכנס....

רמת ההשתתפות של המדינות השונות, משקפת ללא ספק אלמנטים היסטוריים שונים אך בהחלט גם שינויים שונים בעולמנו המודרני. המדינה המובילה בתחום, אם לא נחשתם, היא דווקא בריטניה אשר שגרה עשרות רבות של משתתפים. מאות שנים של שלטון אימפריאלי בכל חלקי תבל, חינכה את בני בריטניה להיות עובדים ניידים (Expats) מנוסים, קלי תנועה ומסתגלים במהירות לתנאים שונים ואף משונים. אזרחים בריטים נחשבים גם כיום כעובדים מבוקשים וניתן למצוא אותם במרבית ארצות תבל, כולל במדינות המוגדרות כ"קשות שרות" וזאת לעומת בני דודיהם האמריקנים - הידועים בפינוקם הרב ובכך שאינם ממהרים להסתגל לתרבויות אחרות, ביחוד אם אינן "מפנקות". יחד עם זאת, התפתחויות שונות בסדר העולמי מביאות לתופעות שונות כמו מדינה קטנה (כ - 4 מיליון תושבים) כמו נורבגיה ששולחת לא פחות מ - 20 נציגים וכל זאת בשל האטרקטיביות של מדינה זאת בנושאי גז ונפט...(מתי זה יקרה כאן?). בלגיה מצטיינת גם היא במספר רב של חברות וזאת בשל היות בריסל בירת האיחוד האירופי ומקום מושבם של חלק ניכר ממוסדות האיחוד. כתוצאה - לא מעט חברות מקימות את מרכזיהן האירופיים דווקא בבריסל, לה יש כמובן עוד כמה תכונות טובות המושכות זרים אליה. אפילו שוויץ המשעמת והרדומה הפכה למרכז גדול לרילוקיישן בשל אטרקטיביות המיסוי בכמה מהקנטונים שבה המושכת לא מעט חברות להקים שם מרכזים גדולים. השנה בלטו במיוחד נציגים חדשים מאפריקה ומאסיה כאשר חלק מהם הופיע בלבושם הלאומי, עובדה שהכניסה הרבה צבע לארוע...

מאחר ומדובר בכנס שאיננו ארוך במיוחד ומטרתו המרכזית היא Networking והידוק הקשרים בין החברים (אך ורק חברות העוסקות בניוד עובדים בצורה זו או אחרת), מספר ההרצאות איננו מאוד גדול. הפעם הן התבססו יותר על פאנלים שנבנו ממומחים בכירים מקרב חברי הארגון בנושאים שונים ורק על מעט מאוד הרצאות חיצוניות לארגון. שוב בלטה מאוד מילת המפתח Compliance וכאן הכוונה לנושאים הכרוכים ברישיונות עבודה למומחים זרים, מיסוי ולאחרונה יותר ויותר חוקים נגד מתן שוחד ושחיתות. נושא שהוזכר אין ספור פעמים ואפילו בכעס מה, הוא נושא "המלחמה" עם כוחות מחלקות הרכש השונות.בעוד אגפי הרכש רואים את כל תפקידם להגיע ל"מספר" נוח כלשהו לארגונם, הם אינם מבינים תמיד את הנושא עצמו ועד כמה רגיש ומורכב נושא הניוד הבינלאומי המכיל בתוכו לא מעט אלמנטים שאינם קשורים לכסף. חברות רילוקיישן רבות התלוננו שבשל חוסר ההבנה למורכבות הנושא, הן נאלצות לא פעם להתאים עצמן לצורכי אגפי הרכש וזאת תוך פגיעה בלקוח הסופי שהוא העובד המועבר ובני ביתו.

הרצאה חיצונית מעניינת ניתנה ע"י דין פוסטר, נשיא חברת DFA, החברה המובילה בעולם בנושאי הדרכה בין-תרבותית ואשר מוכר גם בישראל לאור ביקוריו והרצאותיו כאן (הביקור האחרון התקיים בדצמבר האחרון). כאשר בכנס בו אין כמעט הרצאות חיצוניות והמארגנים בוחרים דווקא בנושא ההדרכה הבין-תרבותית לאחת ההרצאות הבודדות - הדבר מראה על החשיבות הרבה ששלושת אירגוני הרילוקיישן הגלובליים נותנים לנושא (דין מרצה בכל השלושה).המוטו של הרצאתו של דין היה:
A post-global world of borderless workers linked through technology requires 21st century individuals and organizations to implicitly have cultural competence built-in as part of their DNA. 

לדבריו יש שוני בין ההדרכה הבין-תרבותית טרם העולם הגלובלי לעומת הנדרש ממנהלים כיום במאה ה - 21 שזו בראש ובראשונה הדרכה רב-תרבותית ולא חד תרבותית כבעבר ופיתוח תפיסת עולם גלובלית.

                                                      
דין פוסטר, נשיא חברת DFA מפגין יכולות רב תרבותיות והפעם בתחום הלבוש....המוזיאון הלאומי של סקוטלנד, אדינבורג

אי אפשר שלא להזכיר את ההשקעה הגדולה של מארגני הכנס האירופי באיכות הקשרים בין החברים, דבר המתבטא במספר אירועים חברתיים שאכן מצטיינים בשמחה רבה...

הכנס נפתח בקבלת פנים חגיגית בערב הראשון כאשר לפני הקהל מוצגת מטרה חברתית כלשהי לה הוא מתבקש לתרום. הפעם עלו לבמה נציגי גוף חברתי סקוטי המטפל בחסרי הבית של האזור (לא לשכוח- קר מאוד בסקוטלנד ברוב חודשי השנה!).בסוף הכנס הוגש לארגון סכום נכבד שנאסף מכל המשתתפים.

הארוע החגיגי המרכזי הוא ארוחת הערב החגיגית שהתקיימה הפעם במוזיאון הלאומי של סקוטלנד. כמסורת, הלבוש בארוע זה הוא רשמי אך הפעם נוסף לו נופח מאוד מיוחד וצבעוני: הקהל התבקש להופיע בתלבושת ערב סקוטית ואכן חלק נכבד מהגברים הגיעו לבושים בחצאיות המסורתיות אליהן נלווים פרטי לבוש מיוחדים ומסורתיים נוספים. הגברות הופיעו עטויות צעיפים סקוטיים מסורתים וכל הארוע הפך לצבעוני מאוד. בהמשך הערב הגיעה למקום תזמורת שלמה של נגני חמת חלילים שהנעימה לקהל במנגינות סקוטיות מסורתיות ובינלאומיות.

הארוע השלישי היה מסיבת הסיום של הכנס ובה כמקובל מעבר לכמויות מזון ושתיה עצומות, מומחי הרילוקיישן מציגים עצמם כרקדנים לא רעים כלל...בהחלט מרגש לראות את הקהל שכאמור כולל בני גילים מצעירים מאוד ועד אנשים ונשים באזור גיל הפרישה, אשר בשמחה רבה מקפצים על רחבת הריקודים ומפגינים מרץ אין סופי ומצב רוח מרומם. אין ספק שהכרות אישית בין הספקים השונים ברחבי תבל עוזרת בסופו של דבר ללקוח הסופי בקבלת שירות איכותי ואישי יותר.

התמונה המצטיירת מראה על עולם הניוד הגלובלי כפעיל ומתפתח בצורה מהירה למרות נקודות קושי וחולשה מסויימות (קשיים רבים יותר בעצם הניוד בגלל בעיות רגולציה, רישיונות ומיסוי) בגלל ניסיונות החברות הגדולות לצמצם עד כמה שאפשר את העלויות בתחום. אין ספק שמודל הרילוקיישן משתנה יותר לכיוון של מעבר קצר יותר, לעיתים ללא כל בני המשפחה אבל רמת הניוד הולכת וגדלה ומכילה כיום גם בני לאומים שעד כה לא השתתפו כלל "במשחק".

מצב גלובלי זה מעלה תהיות מדוע רק בישראל מסתכלים על נושא הניוד הגלובלי בצורה שונה לחלוטין ולא מעט גופים חושבים שהנושא הולך ומצטמצם. לצערנו, כל הנושא מוצג בישראל בצורה די מעוותת (חלק נכבד מכך בשל תקשורת בלתי מקצועית שאיננה בקיאה בנושא ומסתמכת על גופים לא מקצועיים בתחום) אך על כך, יש צורך בדיון רחב אחר ולא כאן הוא המקום לכך.

הכנס הבא בחודש אפריל 2015 והפעם ב...פורטו/פורטוגל.
דורון ניב/מנכ"ל חברת (  Corporate Resources Group (Israel) Ltd. (CRG חברת יעוץ למשאבי אנוש בינלאומיים המייצגת בישראל את:
Dean Foster Associates – חברת ייעוץ אמריקנית מובילה בתחום ההדרכה הבין-תרבותית.
Strategic Rewards Group/NYC  - חברת ייעוץ אמריקנית בתחום תגמול והטבות גלובליות.
Paragon Global Resources – אחת מחברות ה – Relocation Management הגדולות בעולם.  

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798