חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
18/01/2020
 
 
 
קורס הורות במתנה, שיעור מספר 10 : התמודדות עם פחדים ותסכולים של ילדים
חזור לרשימה
 
תאריך: 28/05/2014
כותב: ליאת זלצר
כתובת דוא"ל: 
 
אני שמחה להיות כאן שוב אתכם ולשתף אתכם בנושא האחרון של הקורס אשר במקרים רבים הינו אחד מהנושאים המתסכלים הורים רבים.
ולפני שאנו יוצאים לדרך, אם נהניתם מהקורס, אשמח לחלוק אותו בחינם עם עובדי הארגון שלכם. צרו עמי קשר 052-3927824
מי מאתנו לא נתקל בסיטואציה שהילדים כועסים, זורקים, הורסים? 
אנו מוצאים את עצמינו חסרי אונים ונראה לנו שזהו אופי הילדים ולא ניתן לעשות עם זה דבר.
מסתבר, שהתמודדות עם פחדים ותסכולים מהווה מכנה משותף לילדים רבים, ולכן,  התנהלות נכונה שלנו, תסייע להם למצוא את הדרך הנכונה להתמודד עם רגשות עזים אלו.
בואו נצא לדרך!
 

התמודדות עם פחדים ותסכולים של ילדים

רגשות הם המנוע של ההתנהגות. הרבה פעמים אנחנו שומעים את המשפט "כדאי לנהל את הרגשות" או לחילופין "הוא לא מווסת רגשית". הרגשות מקשים על כולנו במיוחד הרגשות שנתפסים בעיננו כשליליים :כעס ,חרדה, תסכול, בושה, אשמה, עצב, צער, פגיעה. אנחנו המבוגרים כבר מנוסים בהתמודדות עם רגשות אלו, אמנם אנחנו נתקלים בקשיים אבל כבעלי ניסיון אנחנו מפעילים אסטרטגיות שונות.
 
וילדינו? כיצד הם מתמודדים עם רגשותיהם? 
ילדים מתנסים בהתמודדות עם רגשות מבלי שיהיו להם דרכים להתמודד איתם באופן מוצלח. 
זה תפקידנו כהורים ללמד אותם שניתן לנהל את הרגשות. הילד מוצף ברגש כלשהו ומרגיש שעולמו חרב ואנחנו לעיתים עומדים חסרי אונים ולא יודעים כיצד לעזור לו.
כהורים אנו נתקלים לעיתים קרובות בהצפה רגשית של ילדינו. לעיתים ההצפה הרגשית מדבקת והבית כולו מנוהל ע"י הרגשות.
 
אפשר גם אחרת. 
 
הורים יכולים לרתום את ההצפה הרגשית של הילד ללמידה חשובה: ניהול הרגשות.
ואיך ניתן ליצור מהמשבר הרגשי והזמני הזדמנות ללמידה וצמיחה?
 
במפגש זה נעסוק בתסכולים ופחדים של ילדים, ונדגיש את הדרך המומלצת שהיא כמובן מומלצת ותקפה גם לרגשות אחרים.
 
כיצד נוכל לעזור לילדים בהתמודדות עם פחדים?
לקליניקה שלי הגיעה אם לילד בן ארבע שלטענתה הוא מאוד פוחד מחושך. עם רדת החשכה אינו הולך לחדרו כי האור לא דלוק והוא פוחד גם לגשת לשירותים לבד ובלילה מבקש שישבו לידו עד שיירדם כי הוא פוחד. 
בנוסף , באמצע הלילה הוא מתגנב למיטתם משתחל ונרדם לו . אם הם מבחינים בכך ושואלים מה קרה אז יש לו תשובה "אני פוחד"!
שאלתי אותה , ומה אתם עושים? השיבה "מה זאת אומרת? הולכים איתו לחדר, לוקחים אותו לשירותים, יושבים איתו עד שהוא נרדם ולפעמים נרדמים על הכיסא ובאמצע הלילה באמת אין מה לעשות אנחנו מחוסלים אז נותנים לו לישון אתנו".
שמתם לב בוודאי איך ההורים משתפים פעולה עם הפחד ולא מלמדים את הילד איך מתנהלים עם פחד. הילד מצדו בוודאי פוחד, אלא שהפחד גם נותן לו הרבה רווחים ולכן המוטיבציה שלו להתגבר עליו מופחתת.
 
הדרך המומלצת
 
כשמדובר בפחדים/חרדות הדרך המומלצת היא חשיפה הדרגתית לגירוי המאיים תוך כדי נתינת חיזוקים להתנהגות המתגברת. 
המלצתי לאם לשתף את בן זוגה ולאחר מכן לשבת ולשוחח עם בנם. "אנחנו יודעים שאתה פוחד ממקומות חשוכים בבית, אנחנו גם יודעים שאתה יכול להתגבר. ולכן אבא ואמא הכינו תוכנית ואתה תנצח את הפחד מהחושך. נתחיל עם ההליכה לחדר כשחשוך וההליכה לשירותים, אנחנו נצייד אותך בפנס ובשרפרף כך שתצליח להדליק את האור בעצמך, ועד שתגיע למתג תוכל להיעזר בפנס"
 
ובכך מלמדים ההורים את בנם שאפשר להתגבר ולנהל את הפחד ושהם מאמינים ביכולתו להתגבר על הפחד.
 
כמובן שהילד הערים קשיים: נידנד וטען שהוא עדיין פוחד. אבל הוריו מחד היו אמפתיים אליו ומאידך היו עקביים בעמדתם. וכך עקב בצד אגודל עם הרבה חיזוקים וסבלנות למד בנם לנצח את הפחד.
 
כיצד נוכל לעזור לילדינו בהתמודדות עם תסכולים?
 
סיפור ששמעתי מזוג : " לילד שלנו יש המון התפרצויות זעם. יש לו פתיל קצר מאוד. אם משהו לא מסתדר לו הוא מיד מתחיל לצרוח, לפעמים גם זורק דברים לכל עבר ונדמה שהבית עובר מדרמה לדרמה שהוא מייצר בלי סוף. למשל נניח שהוא מרכיב פאזל ופתאום נתקל בקושי, אז אחרי ניסיון אחד הוא מפרק את כל החלקים שכבר הרכיב זורק את החלקים לכל עבר ובוכה. כלום לא עוזר , מה כבר לא ניסינו : אמרנו לו בוא חמודי אל תתרגז נרכיב ביחד, אמרנו לו שבחיים לפעמים גם לא מצליחים וצריך להתמודד וגם כעסנו וגם הענשנו וכלום. זה רק מגביר את תסכולו וכעסו."
 
הדרך המומלצת
 
ברור שהילד חווה הפחתת ערך. לא מצליח לו והדימוי העצמי יורד. הדרך שלו היא לזרוק את הפאזל ולבכות. הוא בעצם קורא לעזרה , תרגיעו אותי, תעזרו לי להעלות את ערכי העצמי. אבל הוא בן ארבע וכך בני ארבע לפעמים מתנהגים.
ההורים יכולים להשתמש בעידוד. בסיטואציה כזו מומלץ להתקרב את הילד להחזיק אותו (חיבוק דב במידה והוא משתולל) ולקחת אותו לחדר אחר. וכשהילד מפסיק לבכות כדאי לנסח בעבורו את האירוע . ניסוח שיש בו אמפתיה לילד, הבנת ההורה את התסכול וגם מסר חיובי : "אתה מאוד מתוסכל אבל זה אומר לי שמאוד חשוב לך להרכיב את הפאזל כמו שצריך" וגם: "אנחנו נחשוב ביחד מה אתה יכול לעשות במקרה כזה , אבל אחר כך, קודם חשוב להירגע".
 
כשילדים מקבלים תגובה כזו באופן עקבי הם לומדים במשך הזמן איך להתמודד עם התסכול או כל כאב שהוא ובעיקר , ואולי הכי חשוב, הם מבינים שהם לא לבד עם הרגש הקשה. ההורה איתם ובדרך סמכותית ואמפתית עוזר להם לצאת מזה מחוזקים יותר.
 
לסיכום
 
כולנו חווים תסכולים ופחדים, וילדינו במיוחד.
החוכמה היא ללמוד איך להתמודד עם רגשות אלו בכדי להפיק את המירב מהסיטואציה.
ילדים אשר לא לומדים להתמודד עם רגשותיהם, נתקלים בקשיים גדולים בבגרותם, כאשר החיים נעשים "מורכבים" יותר. לעומתם, ילדים אשר מגיל צעיר מקבלים את הכלים להתמודדות ואת ההבנה שהשד לא נורא כל כך, נחלצים בקלות רבה יותר מסיטואציות קשות יותר בגרותם.
 
ואנו כהורים צריכים למצוא את הגבול בין אמפתיה והכלת רגשותיהם מצד אחד, ומצד שני תמיכה בונה אשר תלמד אותם להתמודד עם הרגשות גם כאשר אבא ואמא לא בסביבה.
 
אם ניתקלתם בדילמה אישית, אשמח לסייע לכל אחד מכם. פנו אלי ישירות במייל liat_tttt@walla.com או בטלפון 052-3927824

 

© כל הזכויות שמורות.

קורס הורות מועבר על ידי ליאת זלצר, פסיכותרפיסטית מוסמכת, מרצה ומנחת קבוצות
לקראת יום המשפחה  ויום האישה  ליאת מעבירה הרצאות וסדנאות יישומיות
בנושאי משפחה וזוגיות, קריירה, העצמת נשים ותקשורת בין אישית
www.liatzelzer.co.il   052-3927824   liat_tttt@walla.com

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798