חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
ילד, תתחיל לחסוך
חזור לרשימה
 
תאריך: 18/12/2014
כותב:
כתובת דוא"ל:  Danielahirsh1@gmail.com
 
חיכיתם לגיל ההתבגרות כדי ללמד את הילד להתנהל מול כסף? חיכיתם יותר מדי.
חינוך פיננסי הוא גם להסביר לילד למה עכשיו משחקים רק עם צעצוע אחד ולמה אמא ואבא מרשים רק ממתק אחד.
דניאלה הירש מסבירה, למה מתחילים לחסוך כבר מגיל אפס
 
"למה להלחיץ את הילד?" "יהיה לו עוד הרבה זמן בחיים להתעסק עם זה..."
 
אלו רק חלק מהמשפטים שאני שומעת מהורים כשמתחילים לדבר איתם על חינוך להתנהלות כלכלית נכונה מגיל צעיר. השאלה ששוב ושוב חוזרת היא מאיזה גיל מתחילים לדבר עם הילד על הכסף ולמה בכלל? להורים רבים המילים חסכון, הוצאות המשפחה, אפשרויות כלכליות, לא נשמעות כמתאימות לשיחה עם ילדים.
 
נכון. לילדינו באמת יהיה הרבה זמן בחיים להתעסק עם הסוגיה הכלכלית כשיהיו גדולים. אבל השאלה היא האם אני כהורה, כשעוד הייתה לי שליטה על כך, נתתי להם את הכלים הטובים ביותר על מנת שידעו לעשות זאת נכון.
 
הילדים היום מתמודדים עם תרבות שפע מלאה פיתויים. אתגרים וחלומות של ילדים הופכים בן רגע ובמהירות רבה ללא רלוונטים וחסרי משמעות. קניתם להם צעצוע חדש או גאדג'ט משוכלל? בתוך ימים ספורים צפויה להגיע לחנויות הגרסה המחודשת של אותה המתנה. לכך מתווספת העובדה כי חלק משמעותי היום מהאינטראקציה בין ילדים מוקדש להשוואה. למי יש יותר חדש ויותר משוכלל? מי חגג את יום ההולדת במקום יותר גדול? איפה היה בר המצווה המושקע יותר? סוג הנעליים המתקדם יותר? ועוד ועוד..
 
דווקא בגלל זה חשוב להתחיל את החינוך לעצמאות כלכלית עכשיו. מה שלא נלמד את הילד עכשיו, הוא לא ידע, ובית הספר המקום הטוב ביותר ללמד את הדברים הללו הוא הבית שלנו. המורים הטובים ביותר בנושאים אלו הם אנחנו ההורים, המודל המרכזי לחיקוי.
 
כסף זה לא רק כסף
 
מטרתו של החינוך הפיננסי הוא לא לעסוק רק בכסף, זהו רק אחד האמצעים לחינוך. המטרה המרכזית היא ללמד את הילד לדחות סיפוקים, לתכנון ולכלכל את מעשיו ולווסת התנהגות. שיעור חשוב בחינוך פיננסי הוא למשל ללמוד לבחור, כן. חופש בחירה אינו דבר פשוט גם לאדם בוגר ובטח ובטח לא לילדים. 
 
חינוך פיננסי הוא גם חינוך לאחריות, הבנה מהו מחיר האחריות. כשאנחנו בודקים לאן אנחנו מנתבים את הכסף שלנו אנחנו למעשה בודקים איפה אנחנו רוצים להשקיע את כספנו. האם נשקיע בלימודים? בסביבת מגורים טובה יותר? בתחביבים? בבילוי? בבגדים? זהו אחד האמצעים שדרכו אנחנו מגדירים את עולם הערכים שלנו
 
אז מתי צריך להתחיל ללמד את הילד חינוך פיננסי? התשובה המפתיעה היא, מהרגע שהילד נולד. 
כשהם נולדים אנחנו רוצים להעניק להם את כל מה שניתן, אבל לעתים כל מה שניתן הוא הרבה מדי בשבילם. אנו עדים לכך שילדים המוצפים בגירויים מתעייפים מהר יחסית, מאבדים עניין בקלות, לא ממצים את אפשרות המשחק ובסופו של דבר גם לא באמת נהנים.
 
 1. הציעו לו לבחור משחק - הציעו לילד, בהתאם לגילו, לבחור מתוך היצע המשחקים, משחק אחד בלבד. העובדה שאתם ממקדים אותו במשחק אחד מלמדת אותו שיש אפשרות לבחור מתוך שפע רב, אובייקט אחד חשוב. כך אנחנו מלמדים את הילדים שלנו שבחירה פירושה ויתור בריא, לפחות זמני, על אופציות אחרות, ומרגילים אותם לכך.
   
 2. העלו את ערך הממתק שאתם קונים - כשהילד רוצה לקנות ממתק ואתם מתעקשים על "רק ממתק אחד", זה לא רק עניין בריאותי. ההתעקשות הזאת גם אינה צריכה להיות קשורה לבעיה תקציבית של ההורה או לעובדה שצריך כרגע לחסוך את עלות הממתק הנוסף. 
  זוהי התעקשות שמטרתה ללמד את ילדינו מהם גבולות, להראות להם איך אנחנו חוסכים ולגרום להם להעריך יותר את הממתק שהם אוכלים, או את החלום שהם כרגע הגשימו. ילדים המוצפים בממתקים, צעצועים ובגדים גם נהנים מהם לפרקי זמן קצרים ביותר. 
   
 3. תנו להם דמי כיס - כבר מגיל שש כדאי לתת לילדים דמי כיס וללמד אותם להשוות מחירים בסופר או בחנות  השכונתית. בכך אנחנו מלמדים את ילדינו מהו איפוק, מהו תכנון כלכלי, מהי חתירה לקראת מטרה ועוד. מתן דמי הכיס מאפשר לנו ללמד אותם לתכנן תקציב חודשי ובכך להסביר להם מהי הצבת יעדים ואיך עומדים בה.
   
 4. הציעו להם לנהל קופת חסכון - ניהול קופת חסכון אינה רק לצורך איסוף מטבעות וחסכון אמיתי. מדובר בכלי שמאפשר לילדים להבין שכאשר פרטים קטנים מתאספים יחד הם יכולים להצטבר לערך בעל משקל גדול יותר. בכך אנחנו למעשה מלמדים אותם שהשקעה קטנה לאורך זמן שווה את זה. בשטרות הכסף שמצטברים אפשר גם להשתמש כמיני אנציקלופדיה ולהסביר על האנשים החשובים מתנוססים על השטרות.
   
 5. עודדו אותם לפתוח חשבון בנק מגיל 15 - בגילאים אלה ילדינו כבר יכולים להתחיל ולעבוד בעבודות כגון בייביסיטר, מכירה על דלפק ועוד. מגיל זה חשוב לעודד אותם לעבוד ולהרוויח, לפתוח איתם חשבון בנק וללמד אותם לקרוא את דפי החשבון ולתייק אותם. זה הזמן להסביר להם איך מנהלים חשבון בנק (דרך האינטרנט למשל), איך שולטים. 

אשמח לקבל תגובותיכם:

דניאלה הירש היא יועצת לכלכלת המשפחה מומחית להגדלת הכנסה.
 
(פורסם באתר המשפחה ביולי 2012)
 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798