חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
24/01/2020
 
 
 
מעסיק/ה עובדים ? - אז כדאי שתכיר/י את חוק הודעה לעובד ולמועמד לעבודה (תנאי עבודה והליכי מיון וקבלה לעבודה), תשס``ב-2002
חזור לרשימה
 
תאריך: 08/03/2015
כותב: עו``ד מסיקה לוטם
כתובת דוא"ל: 
 

על אף שמדובר בחוק שנחקק בשנת 2002 מעסיקים רבים אינם מכירים ואינם מיישמים אותו ובשל כך חשופים הם לתביעות ולסנקציות שונות, אותם ניתן למנוע אם יקפידו על קיום הוראות החוק כפי שיפורט להלן.


** עיקרי החוק:

החוק קובע כי על מעסיק למסור לעובד, בתוך 30 יום מהיום בו העובד התחיל לעבוד אצלו, הודעה בכתב שבה יפורטו תנאי העבודה של העובד. סעיף 2(א) לחוק מפרט את תוכן ההודעה ואת העניינים שיש לכלול בה, בין היתר:

  • זהות המעסיק וזהות העובד.
  • תאריך תחילת העבודה.
  • תיאור עיקרי התפקיד.
  • שם ותפקיד הממונה הישיר של העובד.
  • סך כל התשלומים המשתלמים לעובד כשכר עבודה ומועדי תשלום השכר.
  • אורכו של יום העבודה הרגיל או שבוע העבודה הרגיל של העובד.
  • יום המנוחה השבועי של העובד.
  • התשלומים שעל העובד והמעסיק להפריש עבור תנאים סוציאליים של העובד.
  • שם ארגון העובדים ומענו.

(רשימה זו של העניינים היא חלקית ומוצע לעיין בנוסח החוק).

זאת ועוד, החוק קובע בנוסף כי על כל שינוי בתנאי עבודתו של העובד, כאמור לעיל, על המעסיק החובה להודיע על כך לעובד בתוך 30 יום מהיום שאירע השינוי. 

באחד מפסקי הדין המנחים בנושא שניתנו בביה"ד הארצי לעבודה נפסק כי : "הדרישה למסור לעובד הודעה בכתב על תנאי עבודתו אינה עניין טכני, אלא מהווה חלק מהחובה לנהוג בתום לב ובדרך מקובלת ביחסי העבודה. בין תכליותיה – ליידע את העובד באופן שקוף ומלא על כל תנאי עבודתו; לייתר אי הבנות או סימני שאלה ביחס לתנאי העבודה; ולמנוע מחלוקות משפטיות לגבי תנאי עבודתו המוסכמים" (ע"ע 154/10 שניידר נ'  ניצנים אבטחה בע"מ).

בתיקון לחוק שנערך בשנת 2014, התווספה על מעסיק אשר מעסיק למעלה מ-25 עובדים החובה להודיע למועמד לעבודה בכתב בדבר התקדמות הליכי המיון, אי קבלתו לעבודה, ועוד פרטים נוספים הקשורים לתהליך המיון כמפורט בחוק. חובה זו אינה חלה על עבודה שמשכה קצר מ-30 ימים ואינה חלה בענף ההסעדה. 

** הסנקציות בגין הפרת החוק:

היות והחוק לא יושם על ידי מעסיקים ואף לא נאכף בוצע בשנת 2011 תיקון לחוק אשר במסגרתו התווספו שתי סנקציות על מעסיקים אשר יפרו את הוראותיו:

1. הסנקציה הראשונה הינה קביעת פיצוי כספי לדוגמא, שאינו תלוי בנזק, בסכום שלא יעלה על 15,000 ש"ח למעסיק אשר לא ימסור לעובד הודעה לעובד בהתאם לחוק.  במספר פסקי דין אשר ניתנו בבתי הדין לאחרונה נפסק כנגד מעסיקים, אשר לא מסרו הודעה לעובד כמתחייב עפ"י חוק, פיצויי כספי. כך, בפסק דין נגד חברת ביטוח נפסק פיצוי בסך של 5,000 ₪ (סע"ש 38486-12-12 הילה אברהם נ' איכויות סוכנות לבטוח חיים (2001) בע"מ) ובפסק דין נגד חברת אבטחה שירותים וניקיון נפסק פיצוי בסך של 5,000 ₪ בסעש (י-ם) 8156-03-13 אנדריי זגרודני נ' מיקוד שמירה אבטחה שירותים ונקיון בע"מ).

2. הסנקציה השנייה הינה קביעת היפוך נטל ההוכחה. שעה שבהליך רגיל מחויב העובד להוכיח את תביעתו כנגד המעסיק בבחינת 'המוציא מחברו עליו הראיה', הרי שבמקרה בו לא מסר המעסיק לעובד הודעה עפ"י חוק זה, נטל ההוכחה מתהפך בעניינים השנויים במחלוקת והמופיעים בסעיף 2(א) לחוק, אשר פורטו לעיל, והוא מוטל על המעביד.

הנה כי כן, אלו על קוצו של יוד עיקרי החוק. להבהרות נוספות אשמח לעמוד לרשותכם. 


עו"ד מסיקה לוטם
מתמחה בתחום דיני העבודה
משרדה ממוקם באזור התעשייה בקדימה צורן

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798