חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
28/01/2020
 
 
 
כשאת אומרת לא למה את מתכוונת - הגיגים בעקבות יום האישה הבינלאומי
חזור לרשימה
 
תאריך: 29/04/2015
כותב: ניל``י גולדפיין
כתובת דוא"ל: 
 

ניצב הטריד מינית שוטרת
בביקורי לפני שבועות אחדים במספרה סיפר חבר שפגשתי שם שהוא התקשר לספק האינטרנט שלו על מנת לבדוק מדוע בימים האחרונים, בכול פעם שהוא פותח את האינטרנט הרשת תקועה עם אותו הדף: "ניצב הטריד מינית שוטרת..." אז כולנו היינו בהלם ממה שקורה במשטרה, ובקרב חברי הגברים הנושא נדון בהומור אבל אני חייבת לומר שאותי זה לא מצחיק.

 
הקשר בין הטרדה למין הוא פיקציה. הסיפור האמיתי שמסתרר הוא עניינים של מרות, סמכות, כוח ותרבות ארגונית.
 
ברוב רובם של הארגונים עימם היה לי העונג לעבוד בימי חיי היה רוב מוחץ בדרגי ניהול מגדר הגברי. נשים שהתקדמו לתפקידי ניהול הואשמו , פעמים רבות, בתכונות גבריות דומיננטיות, וכמעט ללא יוצא מן הכלל בתפקידי מזכירות יש נשים. 
 
אין מקום כאן לדיון מגדרי – פמיניסטי בנוגע למה עשתה המהפכה לאישה המודרנית (ג'ינגול כמעט בלתי נפתס של ריבוי תפקידים, סותרים, רגשות אשם ולחץ חברתי....) אולם יש ויש מקום להתבונן עלינו, על החברה בה אנו חיים ומגדלים את ילדינו ועל תרבות ארגונית שלטת שאנחנו מופשעים ממנה ומשפיעים עליה.
 
זאת לאורו של הדיון הגלובאלי הנוגע במחסור בטאלנט ותחרות מאקרו כלכלית על שווקים שחלקה נגזר מכמות ואיכות כוח האדם המשתתף בשוק העבודה. בדיונים כלל עולמיים על הטאלנט עדיין מדברים על נשים כעל מיעוט שיש לבחון את טיוב שילובו בכוח האדם היצרני. באותה נשימה מפרסמים מגזינים חשובים כגון הפורבס מחקרים המוכיחים כי שיוויון מספרי בין נשים לגברים סבהנהלות ובמועצות מנהלים משפרות מאד את "השורה התחתונה" של העסק. חברות כמו מייקרוסופט,  MSD ואינטל נלחמות על שילוב יותר נשים בתפקידי ניהול לא בגלל תפיסה פמיניסטית כלשהי אלא משום שיקולים עסקיים נקיים וטהורים. 
 
אנחנו חיים בעולם מרכב. העולם שלנו , בחלקים מסויימים מחפש כיצד לשלב נשים חרדיות בשוק התעסוקה ומהנדסות כמנהלות בארגונים טכנולוגיים, ואנחנו חיים בעולם בו עדיין למנהלים בכירים יש תחושה שמותר להם "להתחיל" באופן לא מכובד עם נשים עובדות בארגונים שלהם. ומי שמשלה את עצמו שזה קורה רק במשטרה – טועה. זה קורה גם בארגוניים עסקיים וגם בארגונים ציבוריים. זה קורה בכול מקום בו מגיעים גברים לתפקידי ניהול ופיקוד מתוך תפיסה כי התואר מקנה להם זכויות יתר של אצילים מימי הביניים וזה קורה בכול מקום בו המסרים הם כי השגת מטרות ארגוניות/עסקיות "מחסנות" את המנהל מפני תשלום מחירים על הפגנת התנהגות שאיננה ראויה. התנהגות שעלולה לבוא לידי ביטוי בהשפלת כפיף, בניבול פה ובצעקות וגם בהטרדה מינית, שאיננה אלא סוג של אלימות.
 
עסקים או ערכים?
באחד הארגונים בהם עבדתי לפני מספר שנים , ארגון גלובאלי גדול, החליט המנכ"ל לאחד את מסד הערכים על מנת ליצור תרבות אחת. אחד הערכים שפורסמו, דובררו והודרכו היה "כבוד לפרט" (respect for the individual) . באותו החודש בדיוק בו בוצע "בליץ" הטמעת הערכים הגישה מנהלת זוטרה תלונה כנגד מנהל בכיר על הטרדה מינית. בהתלונה נבדקה, הוכחה במוצדקת, נעשה דין ודברים פנימי בו פוצתה המנהלת המוטרדת, סוכם שלא להגיש תלונה במשטרה ואותו מנהל בכיר קיבל נזיפה בתיק האישי. לכאורה התנהלות תקינה לחלוטין. ובכן- בהמשך הפרשה, כעבור שבועות ספורים הוגש אותו מנהל כמועמד לתכנית טאלנט יקרה ויוקרתית ע"י הממונה עליו ולמנהלת משאבי אנוש שהרימה גבה נוכח סמיכות האירועים אמר אותו מנהל" : את מתבלבלת. הבחור טאלנט אמיתי. הוא מביא 80% מהעסקאות בחטיבה שלנו. המנהל המטריד קודם. לקורס ואחריו. מנהלת משאבי האנוש התפטרה , המנהלת הזוטרה עברה תפקיד. זו תמונת המיקרו של הנפשות המעורבות. ובתמונת המאקרו? מהלך הטמעת הערכים לא צלח. מכיון שכשארגון אומר דבר אחד ועושה דבר אחר אנשים מקשיבים למעשים ולא למילים. בארגון הזה , הגלובאלי והמצליח מנהלים מדברים באלימות לכפיפים, גברים בתפקידים בכירים משפילים נשים וכולם לומדים שצריך "להוריד את הראש" ולשתוק. פחד לא מעודד יצירתיות. וגם לא שמחה. וגם לא מוטיווציה.
 
בארגון הזה אין אף לא אישה אחת בהנהלה. בדרגי הניהול הבכירים % הנשים עומד על מספרים בודדים ובדרגי ניהול זוטרים על אף שהמספרים עולים לעשרות אחוזים הרי שהריכוז הוא בתפקידי תמך מנהלתיים ולא בקו העסקים המרכזי. 
 
השונות המתבקשת בעקבות המחקרים התומכים בהצלחה עסקית כאשר יש תמהילים מאוזנים נותרה במגירה , ביחד עם המחקרים.
 
"יותר מששמרו בני ישראל על השבת...."
שמרה השבת על בני ישראל- כך במקורות שלנו.  ערכים ואתיקה שומרים עלינו ועל הארגונים שלנו הרבה יותר , כנראה, ממה שאנחנו שומרים עליהם. נושא ההקפדה על ערכים של שקיפות, יושר, כבוד הדדי ושיתוף פעולה הינם נושאים הנדונים ברמות שונות בארגון ואנחנו "תבנית נוף מולדתינו" , במידה רבה.
 
אולם גם אם בארגונים בהם אנחנו עובדים קיימות "נורמות" קלוקלות יש לכול אחד מאיתנו קול. קול פנימי שאומר מה מותר ומה אסור ובהירות מהו הדבר הנכון.
 
אז להלן יובאו כמה "טיפים" פרקטיים להתנהגות כאשר מסביבינו הדברים אינם נראים כפי שהם אמורים להראות בחברה מתוקנת:
 
לנשים- כשאת אומרת לא, את מתכוונת ללא. זה אמור להיות בקול חזק וברור ללא פחד מפיטורין או השפלה. אנחנו חיות בתקופת מעבר בה יחסי המגדר משתנים. זכותך וחובתך, מול עצמך, מול נשים אחרות ומול הילדה שאת בודאי מגדלת, "להישכב על הגדר" ואם יש מחיר לשלם- לשלם אותו. המחירים שאנו משלמות כ"עושות צרות" בזה שנתלונן ולא נסכים שידברו אלינו בגסות, יגעו בנו או יתבוננו בנו במבט שמשפיל אותנו , ילכו וירדו ככל שאנו נעמוד על זכויותינו וככל שיהיו יותר ויותר נשים שיאמרו לא בקול חזק וברור
 
ובמידה שהמטריד לא נעצר- ללכת ולהתלונן. בארגונים שלנו אנחנו תמיד יודעות איך מתי ולמי.
 
לגברים- התייחסו אל חברותיכן לעבודה כפי שהייתם מתייחסים לחבריכם לעבודה או כפי שהייתם רוצים שיתייחסו לנשותיכם או לבנותיכן. ואם אישה אומרת שמשהו שאתם אומרים, או עושים, לא נעים לה, תתנצלו ותעברו הלאה. תרוויחו הרבה חברות צוות- עובדות- מנהלות טובות אם תתנו לנשים הרגשה של כבוד ושותפות.
 
ולכולם- אם אתם רואים חברים אחרים לעבודה נוהגים בצורה שאיננה ראויה במערך יחסי מגדר זכותכם- וחובתכם להגיב כפי שמגיבים בכול מצב בו יש אלימות, או יחסי התעמרות בין צד חזק לצד חלש- תתערבו.
 
הערה אחת חשובה: אני מודעת לעובדה כי בתוך הכאוס המגדרי השורר לעיתים במקומות עבודה נשים מסויימות מנצלות את אוירת ה"עליהום" על גברים סביב נושא ההטרדות המיניות והיו בעבר תופעות של עלילות שווא לצורך השגת טובות הנאה כאילו או אחרות. ברור כי המדובר באלימות וחוסר כבוד, באותה מידה כפי שברור שאישה שמטרידה גבר איננה נוהגת כיאות. עלינו להוקיע את התופעה באותה מידה בדיוק. אולם עדיין ניצול יחסי מרות כאשר הגבר הוא הבכיר יותר שכיחים בהרבה.
 
בסוף הכול זה כסף....
שילוב נשים באופן גורף בעולם העבודה ובתפקידים ניהוליים, כמו כול קבוצת מיעוטים אחרת, בטווח הארוך תביא את הבידול בין משקים מצליחים , ברמת מאקרו, בשוק הגובאלי, למשקים נחשלים. מובן מאליו כי בעיני כבוד האדם (או במקרה זה, האישה) הוא המוטיב המוביל במלחמה נגד הטרדות מיניות במקומות עבודה , אולם לארגונים אמורה להיות עוד מוטיווציה: מובילות המשק הישראלי בזירה הגלובאלית  המעסיק טאלנט בכמות ובאיכות המפצים על קוטנו היחסי.
 
יום האישה שמח לכולנו!
 

 

כתבה : ניל"י גולדפיין- מנכ"ל  GLS מקבוצת נירם גיתן

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798