חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
25/01/2020
 
 
 
תוקפו של כתב ויתור וכיצד מומלץ לנסחו
חזור לרשימה
 
תאריך: 03/05/2015
כותב: עו``ד הילה פורת
כתובת דוא"ל: 
 

מהו תוקפו של כתב ויתור וכיצד מומלץ לנסחו?

 
נקודת המוצא של בית הדין לעבודה היא כי אין תוקף לויתור מראש על זכויות עובד מכוח חוקי מגן, כגון: חופשה שנתית, שעות נוספות, פיצויי פיטורין וכיוצ"ב.
 
עם זאת, בניגוד לויתור מראש, ויתור בדיעבד שנעשה במסגרת הסדר פשרה בין העובד והמעביד עם סיום יחסי העבודה הוא בעל תוקף מחייב. התנאי החשוב ביותר למתן תוקף לכתב ויתור הוא כי העובד ידע או שניתנה לו הזדמנות נאותה לדעת מהן הזכויות עליהן הוא מוותר. חובת הגילוי מוטלת על המעביד.
 
בפס"ד שניתן בבית הדין הארצי לעבודה (דב"ע 2-10/98 אלדד קנטי נ. דיגיטל אקויפמנט (זק) בע"מ), נקבע באילו מקרים לא יינתן תוקף לכתב ויתור:
 
א. כתב הויתור אינו ברור וחד משמעי. 
ב. כתב הויתור לא הוסבר לעובד או שהעובד לא הבין אותו.
ג. העובד לא קיבל חשבון בו מפורטים הסכומים שישולמו לו עם חתימת כתב הויתור. 
ד. יש פגם במסמך הויתור. 
ה. לאחר חתימת כתב הויתור מתעוררים חילוקי דעות שלא היו ידועים לעובד בעת חתימת המסמך.
 
לאור האמור לעיל, מומלץ להקפיד על הכללים הבאים כאשר מחתימים עובד על כתב וויתור: 
 
א. על כתב הויתור להיות ברור ולכלול את הפרטים: שם, תאריך וחתימה. 
ב. יש להקפיד ולשמור על זכות העובד לדעת את הזכויות עליהן הוא מוותר.
ג. על המעביד להעביר לעובד מראש דף חשבון המפרט את כל הכספים להם זכאי העובד, לפי הרכיבים השונים ודרך חישובם. יש לצרף את דף החשבון כחלק בלתי נפרד מכתב הויתור.
ד. על המעביד ליתן לעובד פרק זמן סביר לברר את כל הזכויות המגיעות לו. יש לציין בכתב הויתור כי ניתנה לעובד הזדמנות והוא בירר את כל זכויותיו.
ה. בעת החתמת העובד יש להסביר לו את משמעות כתב הויתור, לוודא שהבין אותה, ולהחתימו על כך.
ו. במידה והעובד מקבל תשלומים עודפים, יש לציין זאת באופן ברור. מומלץ לציין גם כי במקרה שהעובד יתבע את המעביד, יהיה עליו להחזיר תשלומים אלה למעביד.
ז. במקרה שמדובר בהסדר פשרה, יש לציין מפורשות שמדובר בפשרה, במיוחד לגבי תשלומים בגין פיצויי פיטורים.
 

* המאמר לקוח מתוך הספר דיני עבודה המדריך המלא (הילה פורת, עו"ד), אשר יצא לאור בסוף חודש דצמבר 2012. המהדורה החדשה כוללת התייחסות מפורטת לחידושים בתחום דיני העבודה (כולל החוק החדש להגברת האכיפה). הספר ערוך לפי נושאים (כולל תוכן עניינים מפורט) ומהווה כלי עבודה מעשי ומקצועי לעוסקים בתחום דיני העבודה והשכר. עו"ד הילה פורת, מנהלת ובעלת משרד עורכי דין הילה פורת ושות' המתמחה במתן שירותים משפטיים מגוונים למעסיקים בתחום דיני העבודה, מנהלת הפורטל "עולם העבודה" ומחברת הספרים : "דיני עבודה – המדריך המלא" ו-"הסכמים, מסמכים וטפסים בדיני עבודה"

 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798