חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
18/01/2020
 
 
 
בסוף הוא בא, חג מתן התורה
חזור לרשימה
 
תאריך: 21/05/2015
כותב: שמואל וינגרטן
כתובת דוא"ל:  drushim001@gmail.com
 
ספרנו לו ארבעים ותשעה יום מחג הפסח והנה חופשה נוספה לה ללוח השנה, חופשת חג שממלאת אותנו מצברים עד החג הבא...
 
 
יצאתי בשדה ללקט שושנים ופרחים, וקטפתי על הדרך כמה רעיונות ומשלים ממתן התורה שניתן להקיש מהם לניהול נכון של משאבי אנוש וכח אדם. אין כמו רעיון הלקוח מהתורה הקדומה שלנו להמחיש, לבאר, ולתת עומק ללקחים ורעיונות.
 
גם מחג מתן התורה נוכל לקחת צידה לדרך, מבט בהיר על ניהול משאבי אנוש וארגון העובדים בצורה נכונה ומושכלת. בדומה לעובדים בחברה גדולה גם אנחנו עם ישראל נלקחנו לעבוד אצל בורא העולם. מעת יציאת מצרים עד יום מתן התורה התנהל מהלך מחושב של גיוס משאבי אנוש, שנועד לבדוק את התאמת עם ישראל לתפקיד שומרי התורה ומצוותיה.
 
> רוגע ושלווה של העובד
 
מובא במדרש קדמון שבשעה שיצאו בני ישראל ממצרים אמר הבורא, אין עת זו כשירה לתת להם את התורה, נושאים הם עדיין צלקות וטראומות מחיי העבדות במצרים שימנעו מהם לעשות מלאכתם נאמנה, אלא יתעדנו במדבר בענני הכבוד ובלחם משמים ואחר שינוחו וליבם יתיישב יוכלו לקבל עליהם את עול העבודה.
 
הרוגע ושלוות הנפש של העובד הינם דרישת סף בכדי שהעובד יוכל להתרכז בעבודה. עובד שנמצא בעיצומה של חוויית נישואין קשה, אובדן בן משפחה וכדומה, אינו מסוגל לתפקד ולעשות את המוטל עליו. אם ישוחרר לחופש לתקופה של ימים או שבועות, יאגור העובד כוחות ויחזור לאיתנו ויחזור בכוחות רעננים ומחודשים לעבודה.
 
> להשקיע ללא התחייבות לתוצאה
 
השם יתברך השקיע בנו כל כך הרבה, היכה במצרים עשר מכות, הטביע אומה שלימה בים סוף, עשה עמנו ניסים מופלאים, והכל על מנת שנקבל עלינו עול תורה ומצוות. בסופו של דבר לו בני ישראל היו מסרבים לקבל התורה היה זאת זכותם. מובא במדרש, שהבורא נטל את התורה וחיזר עמה על כל האומות ואף אומה לא חפצה לקבל את התורה מלבד בני ישראל שחפצו בה מתוך בחירה.
 
כמה השקעה נדרשת לפעמים לשם גיוס עובד חדש ויתרה מכך בגיבוש קבוצת עובדים חדשה. פגישות, מבחני התאמה, משאבים וממון רב, ואחרי כל ההשקעה לפעמים לא מצליחים להגיע לתוצאה המבוקשת. המסר ממתן התורה הוא שההשקעה צריכה להיעשות עד תום, ואין להיתלות בתוצאה המיוחלת.
 
> אחידות ולכידות הצוות
 
בני ישראל מגיעים למרגלות הר סיני, היה זאת לאחר המלחמה בצבא עמלק שהתגרה וניסה להשמידם לשווא, המלחמה איחדה את בני ישראל על כל שבטיו ומגזריו (כמו כאן בארץ, האחדות בין כל המגזרים בשעת מלחמה מדהימה כל פעם מחדש). אמר הקב"ה הרי שעה שאתן תורה לבני, כשהם באחדות כאיש אחד בלב אחד, ראויים הם לקבל את התורה הקדושה.
 
האחדות, לכידות, וגיבוש הצוות הוא סוד ההצלחה של המנהל המוכשר. צוות מאוחד ומגובש ללא מריבות הינו מתכון להצלחה מובטחת, הפוך חלילה במקום עבודה שיש חילוקי דעות ולבבות בין העובדים, אווירה מלאת התככים וכוונות הזדון מקשה ומעיבה מאד על העובדים והתפוקה מאולצת ונמוכה.
 
> מי בעל הבית
 
הקב"ה מזהיר את משה פעמים רבות שיתרה בבני ישראל שלא יעלו להר סיני. ההר גודר בכמה גדרות, להר עצמו רק משה רבינו הורשה לעלות. בעיגול הקרוב עמד אהרן הכהן הגדול אחי משה רבינו, אחריו בניו, אחריו זקני העדה ושוטריו, ורק מאחוריהם כל בני ישראל.
 
כשהמנהל מרגיש שהאחריות עליו והסמכות שלו מוגדרת היטב, הוא מתנהג בהתאם בכובד ראש ובמחשבה תחילה. כך גם העובד שמכיל שהוא רק בעמדה של מקבל הוראות למרות שמבין אחרת ורוצה לעשות דברים בצורה שונה, הרי הוא מציית וממלא מטלות כמו שצריך. כשגבולות הסמכויות מעורבות ואין בעל בית אחד בכל תחום, זה מזכיר סיר בישול שמכינים שני טבחים, אחד מוסיף מלח והשני מוסיף עוד קצת מלח וגם סוכר ויחדיו מקדיחים את התבשיל...
 
> חשיבות ההוקרה והמילה הטובה
 
לאחר מתן התורה וקבלתה על ידי בני ישראל, השם יתברך הוריד מאוצרותיו שני כתרי זהב לכל אחד מישראל, כאות הוקרה על הסכמתם לקבל את התורה ולשמור מצוותיה. מעשה הוקרה זו עשה הבורא למרות היותם ברואיו ומחויבים לקבל מרותו ורצונו. 
 
גם בארגון ובמקום העבודה, אין כמו אות הוקרה לעובד שמילא תפקידו נאמנה, לתת לו את ההרגשה הטובה והחשק להמשיך וליצור. המילה הטובה וגם המתנה הצנועה ראויים לנתינה לעובד העמל על אף שהוא מקבל את משכורתו המתגמלת והנאה בסוף החודש.
 
זהו לבינתיים, מקווה שלא שעיממתי אתכם.
 

אם אתם מחפשים מידע על המגזר החרדי מכל היבט שהוא, אני כאן בשבילכם לעזור ככל שאוכל.
שמואל וינגרטן
052-7650977

 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798