חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
25/01/2020
 
 
 
תוספת לשכר יסוד המותנית בתנאי לא תבא בחישוב שכרו הקובע של עובד לחישוב פיצויי פיטורין-
חזור לרשימה
 
תאריך: 02/06/2015
כותב: עו``ד ליאת בהר כהן
כתובת דוא"ל:  liat@lbc-law.co.il
 

במאמר זה נבחן את סעיפי החוק הרלוונטיים לשאלת הכללת תוספת לשכר יסוד המותנית בתנאי כחלק משכרו הקובע של עובד לחישוב פיצויי פיטורין ואת התייחסות הפסיקה לנושא וזאת בהבחנה מרכיבי עמלות. 

 
סעיף 1(א) לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד-1964 ("התקנות"), קובע כך:
"הרכיבים שיובאו בחשבון שכר העבודה לענין תקנות אלה הם: 
(1) שכר יסוד;
(2) תוספת ותק; 
(3) תוספת יוקר המחיה; 
(4) תוספת משפחה." 
 
סעיף 9 לתקנות קובע כך: 
"היה שכר עבודתו של עובד כולו או מקצתו משתלם בעד ביצוע עבודה מסויימת או בחלק מהפדיון או שהיה עיקר שכר עבודתו לפי כמות התוצרת, יראו כשכרו האחרון ביחס לשכר כאמור את השכר הממוצע של שנים עשר החדשים שקדמו לפיטורים". 
 
בהתאם להלכה פסוקה יש לחשב עמלות ולרבות עמלות המחושבות על בסיס רבעוני, כחלק משכרו הקובע של העובד לחישוב פיצויי פיטורין. חריגים לכך הן תוספות לשכר היסוד המותנות בתנאי
 
ראה לעניין זה בע"ע 76/06 - מרדכי גימלשטיין נ' יזמקו בעמ, תק-אר 2008(2) נקבע כי על פי תקנה 9 לתקנות, ככל ששכרו של העובד משתלם "כחלק מהפדיון" רואים את שכרו האחרון כשכר הממוצע של שנים עשר החודשים האחרונים שקדמו לפיטורים. לעומת זאת, הבונוס אשר הינו במהותו "פרמיה" או "שכר עידוד", בסכום קבוע ומדורג, המשולם בעד ביצוע יעד אישי של מכירה לא יחשב כחלק משכרו הקובע של העובד. 
 
לאחרונה במסגרת פסק דין אשר ניתן ב- ס"ע 4292-08-10 עמיר גל נ' סינרון מדיקל בע"מ חזר בית הדין על ההלכה וקבע בקשר לטענת התובע לזכאות להכללת רכיבי עמלות במסגרת משכורתו הקובעת כי "משעסקינן בפרמיה, שלא שולמה בגין ביצוע העבודה הרגילה אלא בעמידה ביעדי מכירות וכששכר העבודה לא "נפקד", וכשהתובע לא הוכיח כי עסקינן בשכר (והנטל אמור עליו) או ביעד מכירות מלאכותי או פיקטיבי ומשלא שוכנענו כי עסקינן בפיקציה – אין לנו אלא לדחות טענות התובע בהקשר זה". מעבר לכך בחן בית הדין אף את הסכמו האישי של התובע.
 

עו"ד ליאת בהר כהן הינה עורכת דין בעלת ניסיון עשיר בתחום דיני העבודה והסכסוכים העסקיים ומשמשת כיועצת משפטית לחברות בשליטה ישראלית ו/או בינלאומית, בפריסה ארצית, בתחום דיני העבודה. 
www.lbc-law.co.il

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798