חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
17/01/2020
 
 
 
על מנהלים ואישיות נרקיסיסטית
חזור לרשימה
 
תאריך: 12/06/2007
כותב: מוטי כהן, פסיכולוג תעסוקתי-ארגוני, מנהל המכון לפסיכולוגיה תעסוקתית
כתובת דוא"ל:  psychol@zahav.net.il
 
מנהל, כמו כל עובד אחר, מביא לתפקיד שהוא ממלא את מבנה האישיות והסגנון הייחודי שלו. לכל מבנה אישיותי וסגנון יש מאזן חיובי של מיומנויות ותכונות (תוך-אישיות, בינאישיות ותפקודיות-ביצועיות), לצד "מחיר" שהסגנון הזה "גובה". במאמר זה נסקור את ההשלכות הארגוניות והתפקודיות של אישיות נרקיסיסטית בקרב מנהלים.

נדגיש, כי כל מנהל מביא איתו תמהיל מגוון, ולפעמים מורכב, של מאפיינים אישיותיים. מנהלים בעלי אישיות נרקיסיסטית נבדלים זה מזה הן במרכיבי האישיות הנלווים והן במינון של הקווים הנרקיסיסטיים. ניתן להבחין, למעשה, ברמות שונות של נרקיסיזם, על פני רצף. בקצה האחד מיוצגים קווים נרקיסיסטיים מתונים, כאשר בקצה השני מיוצגת הפרעת אישיות נרקיסיסטית, שהיא משמעותית וחריפה יותר מבחינת המטען השלילי וההשלכות הארגוניות הנובעות ממנה.

נבחן כיצד "נראה" ומתנהג מנהל בעל אישיות נרקיסיסטית. במקרה של קווים נרקיסיסטיים מתונים, בד"כ מדובר בדמות הנתפסת כיותר כאריזמתית, במנהל שמחצין ביטחון עצמי גבוה. למרות שגישתו הבינאישית יהירה, הוא מצליח לעצב סביבו סמכותיות וענייניות, תוך שהוא מכוון עצמו לעמדות משמעותיות יותר בתוך הארגון. תחושת הגרנדיוזיות, כשהיא במינון לא מופרז מדי, עשויה דווקא להניע את המנהל ולהזין את המוטיבציות הפנימיות שלו לאפיקים חיוביים וחיוניים בתפקיד, כמו נכונות להשקעה, הישגיות, יוזמה והעזה. בשל כך, ניתן לראות לא פעם במינון נכון של מרכיב נרקיסיסטי באישיות, כמרכיב חיוני להצלחה של פרטים המתפקדים כמנהלים בארגון.

ברם, ככל שהמרכיב הנרקיסיסטי באישיות הינו מוגזם וקיצוני (כמו במקרה של הפרעת אישיות נרקיסיסטית), כך נעשות ההשלכות הבינאישיות והארגוניות שליליות וקיצוניות יותר. מנהלים אלו משקיעים אנרגיה רבה ומוגזמת בהתפעלות מעצמם, בהשבעת רצונם האישי (טיפוח האגו) - 

לא פעם על חשבון המטרות הארגוניות והאפקטיביות הניהולית שלהם. מנהלים אלו נוטים לחלק את הכפיפים שלהם ל"מקורבים" ולכאלה שאינם כאלה. יצירת קבוצת "מקורבים" (ולמעשה – "אומרי הן"...) משמשת בצורה לא מודעת מעין "קבוצת תמיכה" המחזקת, תומכת ומזינה את האגו והעצמי הנרקיסיסטי. בשל תחושותיהם הגרנדיוזיות המוגזמות, כפיפים מוכשרים עלולים להוות "איום", ומנהליהם אלו עלולים לפעול במרץ על מנת "לנטרל" את אותם כפיפים, להגיב כלפיהם בזלזול, בהתעלמות או בהפחתת הישגיהם, לעיתים בדרך של מאבק הרסני וטוטאלי, תוך היצמדות נוקשה לפנטזיות הבלתי מציאותיות של עצמם.

ראינו, אם כן, כי מידה מתונה של אלמנטים נרקיסיסטיים באישיות מהווה כח מניע בקרב מנהלים, במיוחד שאלו מתמזגים בצורה הרמונית עם משאבי אישיות חיוניים אחרים. לעומת זאת, ברמה החריפה של הפרעת אישיות נרקיסיסטית, עלולות להגרם השלכות טראגיות לארגון ולעובדים מוכשרים בו.


קוראים המעוניינים להציג שאלות ולקבל מידע נוסף מוזמנים לכתוב אל מוטי כהן, המכון לפסיכולוגיה תעסוקתית, ההסתדרות 26 (מגדל פלינר) פתח-תקוה 49540.
דוא"ל: 
psychol@zahav.net.il.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798