חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
26/01/2020
 
 
 
כל מה שרצית לשאול על אימון מנהלים, וקצת יותר....
חזור לרשימה
 
תאריך: 12/06/2007
כותב: מדי נבון
כתובת דוא"ל: 
 

הקלדת שילוב המילים ''אימון מנהלים'' -  ''EXECUTIVE COACHING''במנועי החיפוש של ''גוגל'' ,''מיקרוסופט'' ו''יאהו'' תניב יחד 17.5 מיליון תוצאות. הדבר מפתיע לאור העובדה כי המדובר ב''מקצוע'' חדש יחסית, אשר נוצר בארה''ב, ורק לפני כ-15 שנים הוחל במיסודו במסגרות של לימוד מאורגן, קביעת דרגות למאמנים והקמת ארגונים מקצועיים בתוכם הארגון הבינלאומי המוביל : ICF- International Coach Federation

הקלדת שילוב המילים ''אימון מנהלים'' -  ''EXECUTIVE COACHING'' במנועי החיפוש של ''גוגל'' ,''מיקרוסופט'' ו''יאהו'' תניב יחד 17.5 מיליון תוצאות.

הדבר מפתיע לאור העובדה כי המדובר ב''מקצוע'' חדש יחסית, אשר נוצר בארה''ב, ורק לפני כ-15 שנים הוחל במיסודו במסגרות של לימוד מאורגן, קביעת דרגות למאמנים והקמת ארגונים מקצועיים בתוכם הארגון הבינלאומי המוביל :.   ICF- International Coach Federation

בשנת 2002 הוערך היקפו של השוק האמריקאי בתחום זה במיליארד דולר. להערכת המגאזין של  אוניברסיטת ''הרוורד'', מנובמבר 2004, פעלו בו באותה שנה למעלה מ-10,000 מאמני מנהלים, והמספר צפוי לזנק בשנת 2007 ל-50,000 איש!

בשורה התחתונה: המדובר באחד המקצועות בעלי  קצב הגידול המהיר ביותר בארה''ב.

להלן תשובות ל- 10 השאלות הנפוצות ביותר בנושא אימון מנהלים :

1) מהו האימון ומי שוכר מאמן ?

ניתן לחלק את סוגי האימונים לשלושה תחומים: אימון עסקי , אימון לחיים , או אימון הכולל את שניהם. התהליך מהווה שותפות (המאמנים מכונים בעגה האמריקאית ''השותף השקט'') המסייעת ללקוחות לייצר תוצאות טובות יותר עבור חייהם העסקיים והאישיים.
המתאמנים לומדים יותר על עצמם, משפרים את ביצועיהם ומעשירים את איכות חייהם.

את המאמן ישכרו: המנהל (באופן אישי), או ארגון הנתקל באתגר (מנהל אשר אינו עונה לציפיות הממונים, מנהל בתהליכי קידום או כחלק ממערך פיתוח מנהלים- ראה להלן).

2)  מה הם סוגי האימון העסקי ?

ניתן לחלק  את פעילות האימון העסקי לשלוש  קבוצות:

א)  פעילות אימון בארגונים בינוניים וגדולים:

  • מנהלים ברמות שונות אשר יקבלו שרותי אימון פרטניים. לדוגמא: התמודדות עם שינויים מהירים, 100 ימי החסד הראשונים בהם המנכ''ל החדש זקוק לתמיכה, קונפליקטים עם הדירקטוריון או סיוע למנכ''ל מבוגר האחראי על מנהלים צעירים.
  • חברות אשר ישכרו מאמנים ליחידות בתוך הארגון לדוגמא:חברת בת, חטיבה עסקית, קבוצת מחקר ופיתוח, חברה נרכשת בתהליך ההטמעה של תהליכי מיזוג ורכישה (M&A), קבוצה בארגון העוברת תהליכי שינוי כתוצאה משינוי בשווקים, יציאה לשווקים גלובליים, ועוד.
  • ארגונים המעוניינים להפוך חלק ממנהליהם למאמנים פנים ארגוניים. ( בארה''ב התהליך נמצא בעיצומו, בישראל אנו  בפיגור של כ-5 שנים בנושא זה).
  • ארגונים המעוניינים להעביר לאנשיהם סדנת אימון. לדוגמא: בניית חזון אישי המתאים לחזון הארגון, שיפור התקשורת הבין-אישית, צמצום קונפליקטים ופתיחות גדולה יותר בדו-שיח בארגון, מניעת ''ניהול בדרכי רכילות'' והעלאת כל הנושאים ''על השולחן".

ב)  פעילות אימון בחברות קטנות:

  • חברות הזנק (סטרט-אפ) - כאשר החברה נמצאת בתהליך של גידול מהיר או נקלעת למבוי סתום. כאשר חלק ממטלות הניהול מוטלות על יזמים או מדענים ללא רקע בניהול או בהקמת חברות.  לעיתים יתחיל תהליך האימון בתמיכת קרן ההון סיכון המממנת את הפעילות של חברת ההזנק.
  • משרדים של בעלי מקצועות חופשיים ומקצועיים. לדוגמא: משרדי עורכי-דין, רואי חשבון, קליניקות רופאים .
  • בעלי עסקים קטנים: בעלי חנויות, מעצבי שיער, יועצים עצמאיים, יבואנים קטנים, סוחרים ובעלי מקצוע אחרים הפועלים ממשרד קטן או מביתם.

ג)  אימון למנהלים הנמצאים בצומת דרכים:

  • מנהלים הנמצאים בין תפקידים או מנהלים הזקוקים לאימון לקראת קריירה חדשה. (מנהל הנמצא בדילמה האם להמשיך באקדמיה/גוף ממשלתי או לצאת לעסקים וכו').
  • מנהלים בתהליכי פרישה השוקלים את דרכם כעצמאיים.
  • מנהלים השוקלים אם להשאר באירגון או לעזוב.

3) מי הם המנהלים השוכרים מאמן ומדוע?

המנהלים השוכרים מאמן הינם אלה המעוניינים לצמוח יותר ולהתקדם הלאה, להציב לעצמם מטרות ויעדים מוגדרים ולעמוד בהם.
מנהלים אלה, מנסים להבין מה עוד הם רוצים מחייהם ותוך כך לקבל את הכלים, התמיכה, והמבנה הנדרש כדי להשיג יותר בכל תחום בו יבחרו.
 
האימון אינו מתאים למנהלים  המעדיפים לפעול לבד.

קבוצה אחרת, כוללת מנהלים אשר אינם מעוניינים להתמודד עם שינויים ואינם מוכנים להתחייב לעמוד במטרות אשר הם, או הארגון הציבו לעצמם. את המנהלים הללו כינה פרופ' יצחק אדיג'ס מנהלים מסגנון של ''בולי עץ''. (מנהלים אלה צמחו בארגון בירוקראטי אשר דיכא כל יזמות או חשיבה עצמאית).
קבוצה נוספת הינה של מנהלים ''כוכבים'', אשר העומס הרגשי לאורך שנות מאמץ מרובות גרם להם להפסיק לתפקד. מנהלים אלה יכלו את זמנם בהמתנה להצעת פרישה אטרקטיבית או ליציאה לפנסיה.)
אם המנכ''ל הממונה ינסה לכפות על מנהל  מסגנון זה לעבור תהליך  של אימון כאשר האחרון אינו מעוניין בו, הוא ידמה כמאמר הפתגם האמריקאי ל''אדם המנסה ללמד חמור לשיר, אותו אדם  מבזבז את זמנו, והחמור רק מתרגז.''

4) במה שונה האימון מטיפול פסיכולוגי?

טיפול פסיכולוגי מתמקד בדרך כלל באבחון אירועי העבר ובהשפעתם על אירועי ההווה.
תהליכי הטיפול הפסיכולוגי הם בדרך כלל עמוקים, ארוכים ועשויים להמשך מחודשים ועד לשנים. (למרות שקיימים גם בפסיכולוגיה תהליכי טיפול מהירים).
לעומתם, תהליכי  האימון מתרכזים בהווה ובעתיד. המנהל הינו המומחה האחראי לחייו.
רוב תהליכי האימון אורכים כ- 3 חודשים.

האימון אינו תחליף לטיפול פסיכולוגי הנדרש במקרים של דיכאון, חרדה, התמכרות לאלכוהול , תרופות או סמים.

בישראל, כמו בארצות הברית, הולך וגדל מספרם של הפסיכולוגים העוברים הכשרה כמאמנים. קבוצה זו מעוניינת להתחיל לאמן בארגונים וחברות ולהשתחרר מהסטיגמה של ''פסיכולוגים המטפלים במנהלים בעייתיים''.  

5) האם המקצוע מוכר ומי הן החברות השוכרות מאמנים?

למרות  שהמדובר במקצוע אשר אינו אקדמי, מספר אוניברסיטאות מובילות למנהל עסקים כמו בית הספר היוקרתי ''וורטון'' באוניברסיטת פנסילבניה, ''אוניברסיטת גורג'-טאון'', ''אוניברסיטת ניו-יורק'' ואחרות, החלו לקיים קורסים והשתלמויות למאמנים עצמאיים ולמאמנים העובדים כשכירים בארגונים .
קורסי האימון המתקיימים כיום באוניברסיטאות בארץ, שייכים בדרך כלל למחלקות ללימודי החוץ של האוניברסיטאות, והגופים המקיימים אותם הינם בעלי בתי ספר המשלמים לאוניברסיטאות עבור השימוש בכיתות ובשמה של האוניברסיטה.

הערכות שונות מדברות כיום על כ- 40%  מחברות הענק האמריקאיות המופיעות ברשימת ה-''פורצ'ן 500 '', המשתמשות במאמנים עסקיים.

 ברשימה מכובדת זו ניתן למצוא  חברות כדוגמת : ''מיקרוסופט'' ''ג'י פי מורגן'', ''צ'ייס'',H.P ,Cap Gemini  ,IBM '' ג'ונסון אנד ג'ונסון'', ''וולט דיסני'', ''בואינג'', ''דלויט אנד טוש'',''פרייס-ווטרהאוס-קופרס'' ''אדידס'','' מוטורולה'', ''בנק אוף אמריקה'', ''דל מחשבים'',''זירוקס'',''סאן מחשבים'',''הניוול'', רשת המלונות ''מריוט'', חברת הענק לביטוח ''פרודנשל'', ענקית הריהוט המשרדי ''הרמן מילר'', יצרנית האריזות ''סונוקו''  ונוספות.

בריטניה אינה רחוקה מארה''ב בקצב התפתחות האימון העסקי ואילו בגרמניה, מדינה בה המנהלים מופנמים ואינם ממהרים להודיע על העסקת יועצים ומאמנים, החל לפרוח שוק זה מאז הודיע בראיון טלביזיוני, המנכ''ל הנערץ של חברת הרכב ''מרצדס'', על שביעות רצונו מהשיפורים אותם הוא  יזם בענקית הרכב  כתוצאה מתהליך האימון העסקי אותו הוא עבר. 

6) מי מכשיר את המאמנים בישראל ומה נדרש ממאמן עיסקי טוב?

בישראל פועלים כיום כ-7 בתי ספר מובילים לאימון בשיטות וברמות שונות. בכנסת החל בדצמבר ,2006 תהליך בדיקה אשר בסיומו יחקק 

''חוק המאמנים''. חוק זה יסדיר את תהליכי ההדרכה והרישוי של מאמנים בישראל.
את התהליך מובילה ''לשכת המאמנים הישראלית'', גוף ללא מטרות רווח אשר בו חברים כיום למעלה מ-330 מאמנים ובעלי בתי ספר, מאסכולות לימוד שונות.
חלק מבתי הספר בארץ מתבסס על תוכניות לימוד אמריקאיות (כדוגמת CTI)  וחלקם על תוכניות לימוד ישראליות. משך הלימודים כשנה ולקראת סיום לימודיו יתחיל הבוגר לאמן לקוחות ''כמאמן מתלמד''.

סיום קורס המאמנים אינו ערובה להצלחת המאמן. בנוסף להכשרה באימון נדרש מהמאמן העסקי גם ניסיון ניהולי, רקע אקדמי (רצוי בכלכלה, חשבונאות או מנהל עסקים), אמפתיה, יכולת הקשבה, אמינות, היכולת ליצור מערכת יחסים המבוססת על אמון, סודיות ונינוחות. אין צורך לציין כי על המאמן לספק "קבלות" על  הצלחות בתחום האימון.
חלק מהמאמנים בישראל יסכימו לפגישת נסיון בת כשעה ללא תמורה. רק לאחר פגישה זו ירגיש המנהל אם היושב מולו הוא המאמן המתאים עבורו.

   שתי השאלות הראשונות  אותן ישאל המנהל את עצמו במהלך האימון הראשון:
• האם המאמן/מאמנת אמינים עלי?
• האם הוא/היא  מתאימים לי?

לכימיה בין המנהל למאמנו נודעת חשיבות עליונה. המנהל עשוי לחשוף בפני המאמן את חלומותיו, סודותיו, נקודות העוצמה והחולשה שלו ,ובסיום האימון הראשון עליו להחליט:
 ''האם זה האדם עמו הייתי רוצה להיות על אותה סירת הצלה  בלב ים? .''

 בנושא שמירת הסודיות  בין המאמן ללקוחו קיימים שני רבדים:
הרובד הראשון:
שמירת הסודיות והפרטיות של המנהל.

במידה והמאמן יוזמן על ידי מנהל משאבי אנוש/פיתוח מנהלים, או הממונה הישיר של המנהל עליהם להכין  את המאמן מראש  ולהגדיר  לו את מטרות האימון.
המאמן יעביר למנהל בעת פגישתם הראשונה את מטרות האימון, ויהפוך לאיש סודו של המנהל.
לאורך התהליך או בסיומו, לא יתקיים כל מפגש בין המאמן לבין הדרג הממונה ללא ידיעתו של המנהל הלקוח, מתן הסכמתו והשתתפותו בשיחה זו.

הרובד השני: נובע מחשיבות החסיון לגבי נתוני החברה בנושאים מקצועיים, בעיקר כאשר המאמן עובד עם חברות המתחרות בארגון מקבל השרות.
 קיים יתרון ברור למאמן המכיר את נתוני התעשיה ובעיות הניהול בה, אולם בדומה לבנקאות להשקעות, ליעוץ משפטי או ראיית חשבון, על  הארגון והמנהל להיות בטוחים "שכל מה שנאמר בחדר, נשאר בחדר''

7) מהן התוצאות המתקבלות?

קצב הגידול המהיר של תהליך האימון העסקי מבטא את שביעות הרצון של המנהלים אשר הפכו את הפגישה השבועית עם המאמן לחלק משגרת הפעילות שלהם.
עשרות המנהלים אותם מאמן המחבר משתייכים לארגונים כדוגמת ''בנק לאומי", בו מלווה את התהליך בהדרכה מר עוזי קמינסקי. בחברתH&O  מובילה אותו הסמנכ'לית לתפעול ולסחר הגב' גליה צורי, ב-''בנק דיסקונט למשכנתאות'' בו המוביל הוא הסמנכ'ל לתפעול ושיווק מר אמיר פושינסקי, ברשת ''Crocker'' הסמנכ''ל מר אבי לוי, ורבים נוספים אשר אינם מעוניינים להיחשף.

 המשפטים האופייניים למנהלים העוברים תהליכי אימון :
 ''אני זקוק לפגישה הזו כמו אויר לנשימה'' או ''איני מעיזה להחמיץ ולו פגישת אימון אחת'',  ''לאחר האימון המטרות שלי ברורות וממוקדות יותר!" ''האימון סייע לי לשפר את הנוכחות שלי בישיבות ההנהלה, ובזכותו קיבלתי קידום''.

עבור המנהלים התהליך מאד עוצמתי ומרענן. הוא מחזק, מגביר את השקט הנפשי ואת יכולת המיקוד. תחושת האנרגיה החיובית המתפשטת בגופו של כל מנהל לאחר כל ''אההה..'' ''עכשיו אני מבין מדוע...'' או '' אין לך מושג עד כמה אני מרגישה רגועה יותר''.

''שפת האימון'' הכוללת ביטויים כדוגמת ''מה החלום שלך?'', ''כיצד אני יכול לסייע לך לעמוד ביעדים?'' תתפשט בארגון.
קביעתו של ''גורו'' הניהול פרופ' פיטר דרוקר ''מנהלי העבר אומרים מנהלי העתיד שואלים" תהפוך לחלק מתרבות הארגון.

יכולות ההקשבה של המנהלים ישתפרו דרמטית, ורמת האינטליגנציה הרגשית בארגון תעלה.
חשיבותה של האינטליגנציה הרגשית של המנהל המצליח הוצגה במחקר של אחת מהחטיבות הבין לאומיות של היצרן הגרמני ''סימנס'', אשר לה מחזור מכירות של 2 מיליארד דולר .
בשאלון אשר הוצג למאות מנהלים ב-56 הסניפים של החטיבה במדינות שונות בעולם, הם נשאלו:

''מהם המרכיבים החשובים להצלחתו של מנהל?''

בניגוד להשערה כי בחברה עתירת טכנולוגיה כמו ''סימנס'' יינתן מירב הניקוד ליכולות אנליטיות, כישורים טכניים או ידע במדעי המחשב, בחרו  המנהלים  במקומות הראשונים בתכונות כדוגמת : ''יכולת הנעה עצמית להשגת תוצאות'', ''היכולת לנקוט יוזמה ולשתף פעולה'' ו"היכולת לעבוד בצוות ולהובילו''. ( בדומה לתוצאות אליהן היגיע פרופ' ג'ים קולינס עם הצוות שלו מאוניברסיטת קולוראדו.עיין ערך ''גלגל התנופה'' ו-''לנצח נבנו'' ספרי חובה למנהלים, אשר תורגמו לעברית).

חלק מהמנהלים המתאמנים יספרו על כך לחבריהם וחלקם יעדיפו לשמור על תהליך האימון לעצמם. מפתיעים במיוחד המקרים בהם המתאמנים אינם מספרים על התהליך לבני/בנות זוגם, ובשלב מסוים הם מתחילים לקבל מחמאות על השינויים החלים בהם ומתחילים להתגאות בתהליך.

בתוך הארגון תתקיים עליה באפקטיביות התקשורת הפנימית, רמת הרכילות והתככנות תקטן. תורגש עליה ברמת הפתרונות הגלויים והיצירתיים. תסמונת ה''ראש הקטן'' תעלם ויעלה מספרם של  המנהלים המוכנים ליטול סיכונים, להעלות רעיונות חדשים ולהביע את דעותיהם ללא פחד.

מחקר נוסף אשר כלל 300 מנהלים בכירים ב-15 חברות גלובליות הראה כי יכולות ריגשיות היוו את הגורם להבדל בין המנהלים ה''כוכבים" לבין ה''ממוצעים''.יכולות אלה כללו: השפעה, מנהיגות צוות, מודעות אירגונית, בטחון עצמי, הנעה עצמית ומנהיגות (ספנסר, 1997). מחקרים  קבעו כי הדרך הטובה ביותר לפיתוח יכולות אלה תתבטא באימון המנהל.

לתהליך האימון יש גם יתרון בולט כשיטת הדרכה.

חברת הייעוץ והאימון הבינלאומית  של ''גורו'' העסקים דר' טום פיטרס (בה עבד המחבר בעבר), מתמחה באימון מנהלים ובהנחיית סדנאות מנהיגות למנהלים בחברות מרשימת ה-''פורצ'ן-500 ''.
החברה ערכה לפני שנתיים סקר בין 400 מנהלים אמריקאים וקנדיים. בסקר נשאלו המנהלים:

 ''אם היית צריך ללמוד על מנהיגות, כיצד היית רוצה ללמוד?"
 85% מהמנהלים בחרו בשיטת האימון על פני לימוד  פרונטלי בכתה!!!

כתוצאה ממחקר זה החלה החברה בארה''ב, באירופה ובישראל לשלב בין קורסי מנהיגות לקורסי אימון למנהלים, כאשר בסיום הקורס יכולים המנהלים הבוחרים בכך, להמשיך בתהליך ולעבוד עם מאמן אישי.

במדינות רבות מתקיימים קורסים המכשירים את המנהלים לשדרג את יכולותיהם בעזרת אימוץ של כלי אימון. (שיפור טכניקות הקשבה, איתור ערכים, בניית חזון אישי וכו')
חברות אחרות מכשירות את המנהלים להפוך למאמנים של אנשיהם ( המנהל כמאמן) או הכשרת מנהלים כמאמנים פנים ארגוניים (העוסקים באימון בלבד.)

היתרונות של שיטה זו כוללים: הכרות מוקדמת של המנהל/מאמן עם העובד, הכרותם את הארגון, הפוליטיקה הפנימית ועוד.
החסרונות כוללים: דעות מוקדמות, החשש של מנהל מעוצמת אנשיו, לא כל מנהל מסוג ''אלפא'' מסוגל לאמן את אנשיו, ובנוסף טענו מנהלים רבים כי בתקופות של לחץ אין להם זמן לאמן את אנשיהם (מחקר של בויאטיס ומקיי- הרווארד 2002).


8) מדוע הפך האימון לטרנד החם של המנהלים?

 קצב השינויים ההולך וגובר, מפעיל על המנהל המודרני מערכת לחצים אשר לעיתים קרובות פוגעת בבריאותו: (השמנה, דיכאון, עישון, אלכוהול, לחץ-דם), ביחסיו עם הכפיפים, הממונים הלקוחות והספקים. שעות העבודה הארוכות והמתח פוגעים בתא המשפחתי שלו או שלה.

מנהלים עייפים מלעשות את מה שהם ''חייבים'' לעשות. תחושת הזמן החולף מביאה אותם לרצות לעשות שינוי אשר יביא משמעות ומיוחדות לחייהם.
דר' רוברט קיון ממנהלי המעצמה הפיננסית ''סיטיגרופ'', אמר לי כאשר התחלתי לעבוד עבורו:

''אנו כאן עבור ההנאה והכסף, אם אחד מהם חסר, חפש לך מקום עבודה אחר''.
חלק מאתנו איבד את ההנאה, ועבור חלק אחר התגמול אינו מספק.

המנהל המוטרד שואל את עצמו שאלות כגון:

 ''האם אני באמת חייב להגיע לתפקיד המחייב אותי להשאר מאוחר יותר במשרד ?''
 ''כיצד אוכל למצוא האיזון בין העבודה המשפחה כאשר גם בעלי עובד עד שעות מאוחרות''
 ''את מי אני מנסה להרשים עם המכונית הגדולה והחדשה שלי, אותה אני מתאמץ להחליף מדי שנה?''
 ''האם ילדי זקוקים למתנות יקרות או זמן איכות אתי?''
 ''האם אני תומך באנשי, והאם הם מסייעים לי להתקדם לקומת ההנהלה?''
 ''האם הארגון מכיר את יכולותיי והאם אני יודע ''לשווק'' את עצמי היטב?''.
המאמן יצעד עם המנהל, יאיר עבורו פינות חשוכות, יעצים אותו ברגעי חולשה, ויסייע לו  ולארגונו למקסם את התוצאות.

 9) כדאיות החזר ההשקעה (ROI) באימון

מחקרים רבים בוצעו בשלושת השנים האחרונות בנסיון לבדוק את כדאיות החזר ההשקעה של עלויות האימון.
החוקרים ביקשו לבדוק האם ניתן להציע מודל פיננסי אשר יבטא את עלויות אימון המנהלים לארגון, ומולן לא רק את תחושת ההנאה וההעצמה של המנהלים המתאמנים (בנקודות אלה התוצאות היו מרשימות בכל המשובים),  אלא גם את התוצאות הכספיות ב''שורה התחתונה'' בדוחות הארגון.

המחקרים הוכיחו כי במבחן של החזר ההשקעה, האימון הביא לגידול אשר נע בין 600 ל-900 אחוזים בתוצאות, יחסית להשקעה.
לדוגמא: חברת ''קודאק'' שכרה מאמנים עבור יחידה עסקית המעסיקה 1000 עובדים. לטענת החברה פעילות המאמנים תרמה להעלאת יכולות הייצור ברמה דו-ספרתית ובו זמנית היא הקטינה את רמת הבזבוז והשעות נוספות.

בניגוד לרכישת ציוד הוני, או הטמעת מערכות מיחשוב יקרות, תהליך האימון הינו קצר יחסית. המנהל יכול להפסיקו כבר בתום הפגישה הראשונה, או בכל שלב לאורך התהליך, במידה והוא אינו מרגיש בנוח או שאינו מרוצה מהתוצאות.

10) משך התהליך ומחירו וכיצד תבחר לך מאמן?

התהליך הממוצע כולל 12 פגישות שבועיות (3 חודשים) בנות 45 עד 60 דקות. הפגישות מתקיימות בארבע עיניים במשרדו של המנהל, בבית קפה ,במשרדו של המאמן או בחיק הטבע (בחוף הים, בפארק ציבורי וכו'). 

המחירים בישראל נעים בין 300 ל- 800 ש''ח  לפגישה, ובסך הכל בין 3,600 ל-9,600 ש''ח לשלשה חודשים. (המחירים אינם כוללים מע''מ). במקרים בהם נמצא המנהל במצבים מאתגרים, הוא עשוי להמשיך ולהשתמש במאמן לאורך תקופה ארוכה יותר.

לפני בחירת המאמן , עליך לשאול את עצמך את השאלות הבאות:
• ''האם תהליך האימון מתאים לי ?''
• ''האם אני מוכן לחלוק עם אדם נוסף את העובר עלי?''
• ''האם אני מוכן להביט במראה ולראות את הצדדים האחרים שלי?''
• ''האם אני מוכן לקבוע לעצמי מטרות ולעמוד בהן ?'' .
במידה והתשובות לכל השאלות הן "כן", תוכל להתחיל בתהליך איתור המאמן המתאים לך.

כמו בתהליך של בחירת בעל מקצוע חופשי אחר, קיימת חשיבות רבה להמלצות. תוכל לשאול קולגות, חברים ,קרובים או באתרים למנהלי משאבי אנוש ומאמנים.
לאחר שתתחיל לחפש את המאמן המתאים לך, תתפלא לשמוע עד כמה הנושא מוכר וכמה רבים מהסובבים אותך נפגשים עם מאמן עסקי , מכירים ומוקירים את התהליך.

כאמור חלק מהמאמנים יסכימו ברצון לבצע ''אימון הדגמה'' בן 30-60 דקות ללא תשלום .
במידה ונוצרה ביינכם ''כימיה'' תוכלו להמשיך ולהיפגש.
בתחילת התהליך תחתמו בניכם על ''הסכם עקרונות'' לעבודה המשותפת, כולל עמידה בלוחות הזמנים, סודיות, עמידה במטרות אותן תקבעו יחד ונקודות נוספות.
בתום שלשת החודשים, תוכל להפסיק את התהליך, לחדשו לאחר מכן, או להחליף את המאמן כדי לקבל זויות אימון אחרות.

ולתוצאות: ברוב המקרים תרגישו בשינוי משמעותי בתוך 3 עד 4 פגישות, אם בדרך ההתבוננות שלכם על מקום עבודתכם ואם בתקשורת  שלכם עם הסובבים אתכם. אתם תתגאו ביכולתכם לעמוד ביעדים אותם תציבו לעצמכם כדוגמת שיפור התקשורת עם העובדים, עמידה בלוחות זמנים, התמקדות במטלות ובנושאים אישיים (הפגת לחצים, הצלחה בדיאטה, הפסקת עישון, שינוי מקום העבודה, הקדשת זמן איכות למשפחה, ועוד) .

 

ולסיום – במידה ובעזרת האימון תוכלו לשפר את יכולות ההנהגה שלכם, להפיק  תוצאות מעולות, להגביר את המחויבות שלכם ושל אנשיכם, ולהפוך את מקום העבודה שלכם לסביבה בה שוכנים  ''ההנאה והכסף'', הרי שהאימון השיג את מטרתו.

בהצלחה

מדי נבון


מדי נבון (MBA) הוא יועץ ארגוני בכיר, מנחה סדנאות מאמן ומלווה מנהלים להצלחה.
www.executive-coach.co.il 
 
054-6656633

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
1.
- 17/08/2009 - (ל"ת)
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798