חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
25/01/2020
 
 
 
ממשק בין דיני פטנטים לדיני עבודה
חזור לרשימה
 
תאריך: 02/09/2015
כותב: עו``ד ליאת בהר כהן
כתובת דוא"ל: 
 

האם המצאה של פטנט ע"י עובד תיחשב כקניינו של המעביד  ?

 
חוק הפטנטים מכיל פרק שלם - להלן פרק ח  הנקרא  "המצאות שירות" ועוסק בקשר של המצאת פטנטים ע"י עובדים  במקום העבודה. להלן שני הסעיפים הרלוונטים:
 
סעיף 131 - עובד חייב להודיע למעבידו בכתב על כל המצאה שהגיע אליה עקב שירותו או בתקופת שירותו, סמוך ככל האפשר לאחר שהמציא אותה, וכן על כל בקשת פטנט שהגיש.
 
סעיף 132 לחוק נקבע כי (א)  אמצאה של עובד, שהגיע אליה עקב שירותו ובתקופת שירותו (להלן – אמצאת שירות), תקום לקנין מעבידו, אם אין ביניהם הסכם אחר לענין זה, זולת אם ויתר המעביד על האמצאה תוך ששה חדשים מיום שנמסרה לו ההודעה לפי סעיף 131.
 
(ב)  הודיע העובד בהודעתו לפי סעיף 131 כי בהעדר תשובה נוגדת של המעביד, תוך ששה חדשים מיום מתן הודעת העובד, תקום האמצאה לקנין העובד, ולא נתן המעביד תשובה נוגדת כאמור, לא תקום האמצאה לקנין המעביד.
 
בפס"ד  ע"ר (ת"א) 49328-10-10 שחל טלרפואה בע"מ נ' אלי אורן, הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי בת"א על החלט סגן רשם הפטנטים בו נקבע כי העובד  שהיה מהנדס בחברה ועסק בפיתוח המוצר במשך כ-5 שנים זכאי להירשם כממציא משותף בפטנט בתחום של  "מכשיר לדגימת דם בתנאי ואקום".
 
רקע עובדתי -
 
חברת  שחל טלרפואה מתמחה במתן שירותי רפואה מרחוק, בשנת 2001 הגישה החברה בקשה לפטנט שעניינו "מכשיר לדגימת דם בתנאי ואקום".בשנת 2002 התקבלה הבקשה ומייסד החברה נרשם כממציא הפטנט. עובד החברה הינו מהנדס שעבד בה במשך 5 שנים בתור מנהל פיתוח מוצרים,בשנת 2005 כחודש לאחר התפטרותו הגיש בקשה לרשמו כממציא יחיד במקום מייסד החברה. עניין המחלוקת הגיע לרשם אשר פסק שהמייסד הגה את הרעיון ורכיבים שונים בפטנט אך לעובד היה חלק מכריע ברכיב המרכזי של הפטנט שהינו " הקזת כמות דם מצומצמת והפסקת זרימת הדם באופן אוטומטי לאחר מספר טיפות שהוגדר מראש" לפיכך הורה רשם לרשום את העובד כממציא נוסף לצד המייסד.
 
בית המשפט המחוזי פסק - כי על מנת להכריע בשאלה יש ללכת ולקרוא את מסמכי הפטנט כמכלול,בקריאת המסמכים מגיע למסקנה כי ההמצאה היא המכשיר עצמו ואילו רכיב הקזת הדם המבוקרת שעליו היה העובד אחראי הוא אחד המאפיינים.השאלה המשפטית שעומדת היא מה  הדין כאשר הוגה הרעיון המייסד נעזר בבעל מקצוע (העובד) על מנת ליישם את הרעיון,האם העובד ייחשב כממציא משותף? מכיוון שאין הלכה בבהמ"ש עליון לשאלה זו פונה כבוד השופט לפסיקה האמריקאית1 ושם נקבע, "כי גיבוש אמצאה הנו בעיקרו של דבר תהליך תודעתי" ומכאן שעל מנת שההמצאה תתגבש חייב הממציא לתאר אותה כך שבעל המקצוע יוכל להבינה,אין היא חייבת לעבוד בשלב הראשוני והגילוי שהיא אכן עובדת הוא חלק משלב מאוחר יותר.ומסקנת ביהמ"ש כי " מועד ההתגבשות הנו הרגע שבו יכול היה הממציא לתאר את הרעיון במילים או בשרטוט  ולהורות למכונאי ליישמו" מפס"ד נוסף2 , ניתן לומר כי הממציא יכול להיעזר בצדדים שלישיים וזאת מבלי שהדבר יקנה להם זכויות של ממציא.בעקבות כך פוסק בית המשפט כי העובד שילב את הרכיבים לכדי מכשיר אחד ומכאן שלב ליבה של האמצאה גלום ברעיון ולא באופן ביצועו,פעולות העובד היו לא כשל "ממציא" (inventor), כי אם פעולות של "מכונאי" ((mechanicמכאן שדין הערעור להתקבל, החלטת סגן הרשם בטלה, העובד לא ייחשב כממציא משותף
 

1  Edison v. Foote, 1871 C.D. 80
2  Hobbs v. U.S. Atomic Energy Comm'n., 451 F.2d 849, 864 (5th Cir. 1971)
 
עו"ד ליאת בהר כהן הינה עורכת דין בעלת ניסיון עשיר בתחום דיני העבודה והסכסוכים העסקיים ומשמשת כיועצת משפטית לחברות בשליטה ישראלית ו/או בינלאומית, בפריסה ארצית, בתחום דיני העבודה. 
 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798