חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
18/01/2020
 
 
 
הקפה ראשונה - ההסתדרות מובילה !
חזור לרשימה
 
תאריך: 03/09/2015
כותב: עו``ד עודד ערמוני ועו`` יעל קרמר
כתובת דוא"ל: 
 
בקיץ חם זה, היינו עדים לגזרה "חמה" לא פחות של מאבקים בין ההסתדרות לבין התארגנויות עצמאיות של עובדים אשר טענו, כי יש להכיר בהם ולא בהסתדרות כארגון העובדים היציג, במקום עבודה. 
מאבקים אלו הינם חלק מתהליך דרמטי בשוק העבודה הישראלי.
סק (ת"א) 42367-05-15 הסתדרות העובדים הכללית החדשה – האגף לאיגוד מקצועי נ' אמדוקס ישראל בע"מ (מותב בראשית כב' השופטת גרשון-יזרעאלי, ניתן ביום 16.8.15)
 
במחצית שנת 2015, וכחלק מתנופת התארגנויות העובדים הקיימת במשק, החלה הסתדרות העובדים בניסיון גלוי של התארגנות עובדים ראשונית באמדוקס, באמצעות הקמת דוכני הסברה והחתמה, פתיחת דף פייסבוק, שליחת איגרות לעובדים ועוד.
 
ימים ספורים בלבד לאחר מכן, הוקם ועד עובדים פנימי באמדוקס, והחל אף הוא לקרוא ולפעול להתארגנות עובדי החברה. 
 
שני הארגונים- ההסתדרות מחד, וועד העובדים הפנימי מאידך, התחרו 'ראש בראש', על ליבם של עובדי אמדוקס ועל חתימותיהם. 
 
הסכסוך בין שני הארגונים המתיימרים, כל אחד מהם, להיות ארגון העובדים היציג, הגיע לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה. 
 
בית הדין נדרש, ראשית, לשאלה, האם ועד העובדים הפנימי הוא "ועד מטעם" הנהלת אמדוקס, שכל מטרתו לסכל את ההתארגנות הראשונית של ההסתדרות, או ועד אמיתי ואותנטי? 
 
לצורך זאת, בית הדין סקר בדקדקנות את הנסיבות העובדתיות ואת התנהלות אמדוקס בימים הראשונים שלאחר תחילת ההתארגנות. בית הדין הגיע למסקנה, כי החברה כיבדה את חופש ההתארגנות של עובדיה, לא התערבה בהליכי ההתארגנות מטעם שני הארגונים, והעיקר, בית הדין לא השתכנע, כי ועד העובדים הפנימי הוא שלוח של הנהלת החברה, והוקם מטעמה. 
 
בהקשר זה, בית הדין לא ראה בעובדה, כי ועד העובדים הפנימי התארגן במהירות רבה, וזכה לייצוג משרדי עורכי דין ופרסום מובילים, הוכחה מספקת לכך שמדובר בוועד מטעם ההנהלה. 
 
בהמשך, בחן בית הדין את מאפייניו של ועד העובדים הפנימי, לצורך הכרעה האם הוא עונה על הגדרת ארגון עובדים אותנטי, כהגדרתו בפסיקת בתי הדין לעבודה. 
 
על פי ההלכה הפסוקה, המאפיינים העיקריים לארגון עובדים אשר ניתן להכיר בו, הם כדלקמן: מטרות הארגון הן שינוי מאזן הכוחות בין המעסיק לעובדים וניהול משא ומתן קיבוצי לצורך חתימה על הסכם קיבוצי, ארגון קבוע בעל תקנון ומוסדות, ארגון שהחברות בו אישית ורצונית, ארגון דמוקרטי ועצמאי הנטול השפעה של המעסיק. 
 
על אף שרוב המאפיינים המנויים לעיל, התקיימו בוועד העובדים הפנימי של אמדוקס, בית הדין נתן משקל רב למאפיין של מטרת הארגון.  בית הדין התרשם, כי המטרה הראשונית והמיידית להקמת ועד העובדים הפנימי היתה תגובת נגד להתארגנות ההסתדרות ועל מנת לעצור את כניסת ההסתדרות לאמדוקס, ולא מתוך מטרה אותנטית של כינון יחסים קיבוציים באמדוקס ועל מנת לחולל שינוי אמיתי במאזן הכוחות בחברה. 
 
נוכח זאת, קבע בית הדין, כי בשלב נוכחי זה אין לראות בוועד העובדים הפנימי, ארגון עובדים שניתן להכיר בו, ועל כן חברת אמדוקס אינה רשאית לנהל עם ועד העובדים הפנימי משא ומתן קיבוצי. 
 
בית הדין לא שלל האפשרות, כי בהמשך, הועד יגבש את דרכו ויהפוך לארגון עובדים שניתן עקרונית להכיר בו. 
 
'תחושת הבטן' שלנו - טרם  נאמרה המילה האחרונה בסכסוך ספציפי זה ובסוגיית התחרות בין ארגוני עובדים בכלל. פסק דין זה מהווה נדבך נוסף בפסיקה ההולכת ומצטברת בתחום הסכסוכים הבין ארגוניים על היציגות במקום העבודה, אשר להם, כך מסתבר, פנים וצורות רבים. 
 


ערמוני קרמר, עורכי דין | לינקולן 20 | תל אביב | 03-6005553

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798