חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
עידוד ליצירתיות בתוך מסגרת מוגדרת. מה ארגונים עסקיים יכולים ללמוד בנושא זה מעולם הספורט?
חזור לרשימה
 
תאריך: 09/09/2015
כותב: ניב נחליאלי
כתובת דוא"ל:  nivna1@gmail.com
 

ניהול מורכבות מצריך הן מידה של סדר בתוך תחושת הכאוס והן עובדים יצירתיים ויזמים בעלי חוסן נפשי וגמישות מחשבתית. בשל העומס ותחושת הלחץ עובדים לא מעטים מתקשים להביא לידי ביטוי את יכולתם האישית הגבוהה. אלו הם גם האתגרים אותם חווה מאמן בקבוצה תחרותית עם שחקניו. מניתוח שיטת העבודה של פיל ג'קסון, המאמן המעוטר ביותר ב NBA, נראה כיצד מסגרת ברורה המחייבת משמעת קבוצתית אינה עומדת בסתירה עם יצירתיות ואף מסייעת לשחקן להביא לידי ביטוי את יכולותיו האישיות. דרך הצצה לרציונל זה של "בלאגן מסודר"/ "Freedom within a Framework" נקביל את המצב לארגונים עסקיים ונגדיר צעדים מרכזיים ביישום המתודה.

 
התחרותיות הגבוהה וקצב החיים המהיר מחייבים ארגונים להפגין עמידות גבוהה, יכולת גמישות, התאמה למציאות משתנה ויישום מהיר ואיכותי של יוזמות. כתוצאה מכך, העובדים מוצאים עצמם במצבים של עומס משימות, רודפים אחרי השינויים התכופים, חווים עמימות, אי בהירות ואף לחץ נפשי. ברוב המקרים המנהלים אינם פנויים לתמוך ולכוון ומנסים אף הם לעמוד בקצב הגבוה. מכאן, נוצרת שחיקה מואצת, תחושת חוסר אונים והקטנה. באופן פרדוקסלי, דווקא כאשר יש צורך בעובדים יצירתיים, יזמים ומגדילי ראש, הארגונים מתקשים במציאתם. בעיה.
 
קיים צורך בדרך התנהלות מסודרת יותר בה העובד ימצא את הרגליים והידיים שלו ובעיקר יביא לידי ביטוי את יכולותיו היצירתיות והיזמיות. 
 
מצבים כאלה נפוצים בעולם הספורט. זוהי שגרת יומו של מאמן בקבוצה תחרותית הנדרש לקבל החלטות בזמן אמת וחווה יכולת שליטה מוגבלת בנעשה במגרש. הוא תלוי בביצועי שחקניו. למאמן יש את זמן האימונים לייצר שיטת משחק ברורה ולהעצים תחושת מסוגלות עצמית בקרב שחקניו.
 
איך מייצרים שיטת משחק ברורה שלא מקטינה את השחקן ומקצצת את כנפיו היצירתיות? אם תשאלו את פיל ג'קסון, המאמן בעל 11 אליפויות (!) ב NBA ומי שהוביל שחקנים כמו מייקל ג'ורדן, קובי בריאנט וטאלנטים אחרים להישגים, תקבלו תשובה פשוטה שהיישום שלה מצריך עבודה קשה. 
 
פיל ג'קסון קורא לזה "התקפת המשולש" – שיטת משחק בה כל השחקנים נדרשים להיות בתנועה על מנת לאפשר לשחקן עם הכדור לפחות שתי אופציות מסירה היוצרות מעין משולש. זוהי שיטה המחייבת משמעת קבוצתית מאוד גבוהה אבל כאשר מיישמים אותה זה מאפשר לשחקן ריבוי פעולות אפשריות וכר נפלא להביע לידי ביטוי את היצירתיות והפוטנציאל של עצמו. זוהי דוגמא נפלאה למצב בו מסגרת ושיטתיות לא עומדים בסתירה עם יצירתיות אלא אף מעצימים את השחקן ואת יכולותיו. זהו ה"בלאגן המסודר" בהתגלמותו או באנגלית – Freedom within a Framework. המאמן צריך להגדיר את ה Framework, לשכנע את השחקנים בכך (מלאכה לא פשוטה), לתרגל שעות רבות את השיטה ולאפשר להם בכך בזמן אמת את חופש היצירה (Freedom) ולקצור 11 אליפויות...לא בכדי פיל ג'קסון הוא המאמן המעוטר ביותר ב NBA. צריך יכולות ניהוליות ומנהיגותיות מאוד גבוהות לצורך כך.
 
 
פיל ג'קסון וחבר קרוב...התקפת המשולש הנה יישום מוצלח של גישת ה"בלאגן מסודר" – היכולת לייצר מסגרת ברורה המצריכה עבודת צוות ומעצימה את היכולות האישיות והיצירתיות של שחקניו 
 
ובחזרה לארגונים עסקיים. "בלאגן מסודר"/ "Freedom within a Framework" מאפשר למנהל לייצר מסגרת מוגדרת בה לעובד יש תחושת אוריינטציה ובתוכה העובד יוכל ליזום ולהרגיש מועצם. איך מייצרים מסגרת שכזו? 
 
  • שיטת העבודה. לדוגמא, שיטת עבודה בפיתוח תוכנה שיש בכוחה לייצר בלאגן מסודר היא לדעתי ועל סמך ניסיוני עבודה לפי מתודת ה - Agile. מבלי להיכנס לפרטים, צוות העבודה עובד במסגרת ברורה ברמה היומית והשבועית, כולל מפגשים ייעודיים לתכנון, תאום והפקת לקחים. בתוך מסגרת זו לעובדים יש מקום להעלאת וקידום רעיונות ועובדים חווים העצמה כאשר השיטה מנוהלת נכון. לא פשוט להגיע למצב של התנהלות אפקטיבית בשיטה זו והדבר מצריך תרגול, נטישת דפוסים קודמים ובעיקר מנהיגות חזקה בהובלת השינוי (כמו של פיל ג'קסון...). 
    נשמע קל ליישום? במקרים רבים, המנהלים אינם פנויים לחשוב על הגדרת מסגרת מעצימה, קל וחומר להשקיע זמן ביישומה. לא אחת הדבר מוביל לעומס רב שהמנהל חווה לעומת עומס חלקי שעובדיו חווים. במלים אחרות, בזבוז משאבים כאשר הארגון נמצא במצוקת משאבים.
  • מסגרת חשיבתית – כדי שהעובד יהיה ממוקד ולא יתפזר לכיוונים אחרים, הוא חייב לראות את התמונה כולה. המנהל כמובן לא בהכרח חכם ממנו אבל ברוב המקרים הוא רואה יותר רחב את התמונה מתוקף תפקידו. לכן, הוא צריך לשתף את העובד בחשיבות המשימה, מטרתה, הגדרת "גבולות ברבור", מורכבות בינאישית ומקצועית צפויה. 
    למרות שזה נשמע פשוט ליישום, מנהלים לא מוצאים את הפניות כדי לשבת עם העובד אלא מוסרים את המשימה ורצים לישיבה הבאה. טעות שכיחה. מכאן הדרך להתברבר קצרה. כאשר קבוצות ניווט מתברברות, חלק מהן פשוט מתיישבות בחוסר אונים. עובד מתיישב = עובד ללא מוטיבציה, לא ממקסם פוטנציאל אישי ואף הופך לנרגן ושיפוטי.
  • מסגרת של נורמות – יצירת תרבות ארגונית חזקה המחזקת ערכים רצויים (מצוינות, עבודה צוותית וכו') על ידי תגמול האנשים המתאימים, קידום של אלו המייצגים את הפרופיל הרצוי, תהליכי הערכה המחזקים התנהגות רצויה ועוד.
  • הביחד והפתיחות בין המנהל לעובד. אמנם אנחנו מדברים על אנשים בוגרים אבל כאשר עובד מרגיש לא בטוח בקשר עם המנהל הוא ייחסר את המסגרת הכי בסיסית. קשה לצפות במצבי סגירות וחוסר אמון ליצירתיות ולקיחת סיכונים. שחקנים שמאבדים את הביטחון משחקים "על בטוח". זה די משעמם וקשה לצפייה...
  • קיימים נושאים נוספים המסייעים ביצירת מסגרת - הגדרת מיקודים אסטרטגיים, מיקוד ביעדים ומטרות הצוות, הדרגתיות בהאצלת סמכויות ועוד.  
מלאכת הניהול והמנהיגות הנה אומנות; זוהי אמנות למצוא מסגרת נכונה המעצימה את הפרט ולא מקטינה אותו ולמצוא את האיזון העדין בין המסגרת לבין חופש היצירה. היכולת להוביל צוות של אנשים ולשכנע אותם בנחיצות המסגרת, במאמץ הקבוצתי הנדרש ובתרומה של המסגרת לכל אחד מהם הנה אמנות בפני עצמה. בזה המנהל צריך להשקיע את מירב מרצו ולא להמשיך ולהתרוצץ מישיבה לישיבה ולהתלונן על הקושי במציאת אנשים פרואקטיביים ואכפתיים בארגון שלו...
 

מאת ניב נחליאלי - יועץ ארגוני בספורט ובארגונים עסקיים
 052-4440178

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798