חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
28/01/2020
 
 
 
חברה תפצה עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות בסכום של 172,000 ש``ח
חזור לרשימה
 
תאריך: 27/10/2015
כותב: עו``ד ליאת בהר כהן
כתובת דוא"ל:  liat@lbc-law.co.il
 

חוק עבודת נשים תשי"ד 1954 מקנה לעובדת זכות להיעדר מעבודה במידה וטיפולי ההפריה חוץ גופית של העובדת דרושים לכך. טיפולי הפוריות מעוגנים בחוק בסעיפים 7ג)(4) ו- 7(ג) מהסעיפים נלמד כי לעובדת אשר נמצאת בהליך של טיפולי פוריות תינתן הגנה במקרים הבאים:

 
  1. אם אישר הרופא המטפל בכתב כי הטיפול מחייב זאת.
  2. במידה והרופא המטפל אישר את הטיפול על העובדת להודיע על כך מראש למעסיק, וזאת כדי שהמעסיק יוכל להתארגן מבעוד מועד ובכך למנוע פגיעה בעבודה סדירה.
בנוסף נקבע בתקנות עבודת נשים (היעדרות בשל טיפולי הפריה ופריון), התשנ"א-1990 כי תקופת היעדרות של עובדת תהיה לארבע סדרות טיפוליות בשנה. במקום עבודה שנוהגים לעבוד בו חמישה ימים בשבוע סדרה טיפולית לא תעלה על שישה עשר ימים, ואילו במקום עבודה של שישה ימים כל סידרה לא תעלה על עשרים ימים. כן נקבע בתקנות שתקופת היעדרות של עובד העובר טיפולי פוריות לא תעלה על שנים עשר ימים בשנה.
 
בפס"ד  סעש (ת"א) 10530-09-13 אניה גכטמן נ' קלידוסקופ בע"מ שניתן לאחרונה בבית הדין האזורי בת"א נפסק כי התובעת עברה טיפולי פוריות בזמן פיטוריה מהחברה. משכך הוגשה תביעה לתשלום בגין הפרת חוק עבודת נשים, פיצוי בגין הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה ועוד זכויות סוציאליות שונות.בית הדין קבע כי התובעת פוטרה במהלך טיפולי ההפריה ובתקופה המוגנת על פי חוק וללא קבלת היתר מאת שר התמ"ת.
 
כאשר מוגשת תביעה בגין הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה נטל ההוכחה הראשוני עובר לעובדת משעה שהעובדת הוכיחה שהנסיבות לפיטוריה לא קשורות לעבודתה, עובר הנטל בנקודה זאת למעסיק והוא צריך להראות שהפיטורים לא התרחשו כתוצאה מטיפולי הפוריות, סעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות קובע כי " לא יפלה מעסיק בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית  משנוכח בית הדין כי המעסיק לא עמד בנטל זה והפיטורים נעשו בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות קבע פיצוי לתובעת ופסק פיצוי של 50,000 ₪ (סעיף 10(א)1). כ"כ נקבע פיצוי בגין חוק עבודת נשים בסך  68,318 ₪ וזאת לפי סעיף 13א(ב)(1) - מצא בית הדין האזורי לעבודה כי העובד או העובדת שהגישו תובענה, פוטרו בניגוד להוראות סעיף 9, יפסוק פיצויים שסכומם לא יפחת מ – 150% מהשכר שהיה מגיע להם במהלך התקופה המזכה.
 
ניתן לראות מפס"ד כי העובדת זכתה להגנה המצויה בחוק ופעלה כראוי  וזאת מחומר הראיות שהוגש לבית הדין העובדת הודיעה מראש במייל למנכ"לית החברה כי בתאריך הנקוב היא עומדת לצאת לטיפולי פוריות בנוסף הציגה העובדת אישור רפואי לדרישת החברה מהרופא המטפל ואישור זה סיפק את דרישת הכתב ואת דרישת המסוימות בחוק. מכאן נקבע שהפיטורים היו שלא כדין על החברה היה להמתין 150 ימים ממועד ההודעה ואו לחילופין לקבל היתר מאת שר התמ"ת משלא עמדה בתנאים פסק בית הדין לטובת העובדת פיצוי בסך של 172,000 ₪.
 

עו"ד ליאת בהר כהן הינה עורכת דין בעלת ניסיון עשיר בתחום דיני העבודה והסכסוכים העסקיים אשר משמשת כיועצת משפטית לחברות בשליטה ישראלית ו/או בינלאומית בפריסה ארצית בתחום דיני העבודה. 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798