חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
18/01/2020
 
 
 
הטמעת חדשנות בארגונים ועסקים
חזור לרשימה
 
תאריך: 02/12/2015
כותב: איציק מידן
כתובת דוא"ל:  Itzik@raayon4u.co.il
 

ארגונים רבים מדברים על חדשנות אך מפספסים אותה בגלל שהיא נמצאת ממש מתחת לאף!

 
ארגונים ועסקים רבים מדברים ומצהירים על חדשנות (innovation). אך המציאות שונה לחלוטין, כי במקרים רבים הם נוטים להתעלם ממה שנמצא כבר מולם וממש מתחת לאפם. מנהלים ובעלי עסקים מתלבטים ושואלים איך לקדם חדשנות אך מחניקים במו ידיהם את התהליכים שיש להם את הסיכוי הטוב ביותר לפתח אותם.
עסקים רבים שואלים איפה אפשר למצוא אנשים מוכשרים ויצירתיים אך מתעלמים מהכישורים ומהפוטנציאל הגלום של רוב האנשים שעובדים כבר אצלם.
ארגונים מדברים בדרך כלל על חדשנות ולא על יצירתיות ומאד חשוב להבדיל בין השניים. בפועל תרבות של חדשנות תלויה בטיפוח שלושה תהליכים, שכל אחד מהם קשור לאחרים:
דמיון: היכולת להעלות על הדעת מאורעות ורעיונות שאינם קיימים בחושים
יצירתיות: תהליך העלאת רעיונות מקוריים בעלי ערך.
חדשנות: תהליך יישומם של רעיונות מקוריים הלכה למעשה.
הניסיון להגיע היישר אל החדשנות בלי לפתח תחילה את כוחות הדמיון והיצירתיות שבהם היא תלויה, דומה לאדם שמקווה לזכות בתחרות ספורטיבית  מבלי להתאמן לפני כן.
לא פלא מדוע קידום החדשנות מעורר דאגה והתנגדות בקרב מנהלים ומקבלי החלטות רבים. הם חוששים שמא יהיה עליהם להורות את הדרך ולהגות זרם שוטף של רעיונות חדשים, כאשר למעשה הם מתעלמים מכישורי היצירתיות של האנשים שכבר עובדים אצלם ומהם תבוא פריצת הדרך.
כולנו יכולים להיות יצירתיים יותר. היצירתיות אינה עניין של השראה בלבד. היא מצריכה יכולת, מיומנות בשליטה בחומרים ותהליך גומלין של הערכה ביקורתית. אפשר ללמוד וללמד את היכולות הללו. ההתפתחות המקצועית של העובדים היא בלב התרבות היצירתית, אבל לא פעם, ארגונים נמנעים מלהשקיע בה.
חשש אחר הוא שטיפוח של היצירתיות יביא לידי תוהו ובוהו ואבדן שליטה. יצירתיות אינה מילה נרדפת לאנרכיה. יצירתיות וחדשנות מיטיבות לפעול במקום בו קיים שיווי משקל בין החירות לנסות ובין מנגנונים מוסכמים של הערכה ובקרה.
היצירתיות מצריכה זמן. לתובנות יצירתיות נדרש זמן להתפתח, וארגונים יצירתיים מבינים שהזמן הוא משאב חיוני לחדשנות. דוגמא טובה היא חברת גוגל. שם רשאים המהנדסים לנצל 20% מזמנם למיזמים לפי שיקול דעתם. מאז 2005 פותחו למעלה מ 5% מכל מוצרי גוגל במסגרת 20% מהזמן החופשי.
לארגון או עסק, בדומה לאורגניזם יש מחזור חיים. הוא מתחיל במוחו של מישהו, כניצוץ לרעיון. הרעיון מוזן ומטופח ואם הוא עובר את מבחן בר הקיימא הוא מתחיל לצמוח.
התקופות היצירתיות ביותר בחייו של ארגון הן בדרך כלל שלבי הצמיחה המוקדמים, בתקופה בה כולם מטים שכם לעשות את מה שנדרש לצרכי הישרדות. בצעירותו הארגון ומשקיע מאמץ רב בהרפתקאות עסקיות חדשות ומקבל עליו סיכונים נמהרים בחתירתו להצלחה. כשהארגון המצליח מבשיל הוא נוטה למהלכים שבשגרה ומייצר מבנים מוסדיים קשיחים ושמרניים - הוא נכנס לגיל העמידה. עם הזמן הוא עלול לסבול מהתקשחות אמות המידה ולאבד את חיותו וגמישותו. אם תהליך ההסתיידות הזה נמשך הוא עלול להזדקן ולמות. וארגונים ועסקים רבים מתים בדרך זו.
הבשורה טובה היא שבכל שלב של חייו הארגון יכול להיוולד מחדש  או לחדש את חיוניותו.
 
בארגונים שיודעים להפיק את המיטב מעובדיהם, העובדים מפיקים את המיטב מהארגון. תהליך כזה מתרחש בראש וראשונה בזכות השקעה בכוחות היצירתיות של העובדים שהם הם הארגון.
זה כוחה האמיתי של החדשנות והמנהיגות הניהולית היצירתית.
 
 
 
 

תגובת יתקבלו בברכה

איציק מידן
מרצה ומנחה מומחה ללימוד
שיטות חדשנות וחשיבה יצירתית
 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798