חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
22/01/2020
 
 
 
החלת חוק שעות עבודה ומנוחה התשי``א
חזור לרשימה
 
תאריך: 10/12/2015
כותב: עו``ד ליאת בהר כהן
כתובת דוא"ל:  liat@lbc-law.co.il
 
החלת חוק שעות  עבודה ומנוחה התשי"א – 1951 על עובדי סיעוד, הרחבה של דנג"ץ גלוטן.
בית הדין האזורי לעבודה פסק לאחרונה בע"ע 47114-03-13, ערעור על פס"ד של ביה"ס האזורי בתל אביב כי חוק שעות עבודה ומנוחה לא יחול על עובד סיעוד ישראלי, מלווה נכי צה"ל.
 
המערער תבע את מעסיקו לשעבר, קבלן כוח אדם המספק מלווים לנכי צה"ל. מתכונת העבודה של המערער היתה 10 משמרות בחודש כאשר כל משמרת בהיקף שעות של 24, 48 או 72 שעות.
 
השעות חולקו למשמרות: משמרת בוקר בין השעות 07:00-13:00 בה קיבל העובד שכר רגיל, גבוה משכר המינימום, משמרת צהרים בין השעות 13:00-19:00 כאשר כל שעה מחושבת בימי חול עם תוספת של 25% ובשבתות וחגים בתוספת 75% ומשמרת ערב בין השעות 19:00-07:00 כאשר בימי חול קיבל העובד תוספת של 50% בכל שעה ובשבתות וחגים תוספת של 100%.
 
בית הדין קמא קיבל את עמדת המערער וקבע כי חוק שעות עבודה ומנוחה אכן חל על העובד אך כיוון שהוא מתוגמל בעודף על פי הסכם העבודה שלו לעומת מה שהיה מקבל לו החישוב היה נעשה על פי החוק, דחה את תביעתו ומכאן הערעור.
 
בית הדין הארצי לעבודה קבע כי חוק שעות עבודה ומנוחה לא חל על המערער.
 
כב' הנשיא יגאל פליטמן קבע כי: "דין אחד חייב להיות למלווה הנכה ולמטפל הזר הסיעודי אשר בתוכנו".
 
פסק הדין המנחה עליו התבססו השופטים בקביעתם הוא דנג"ץ 1007/17 יולנדה גלוטן נ' בית הדין הארצי לעבודה ואח' (18.3.13) שם נקבע כי אין להחיל על המטפל הסיעודי את חוק שעות עבודה ומנוחה נוכח מתכונת עבודתו של המטפל.
 
כב' הנשיא פליטמן נסמך בפסיקתו על העובדה שהמערער בכל מקרה תוגמל ביתר, בתוספת המשתווה ואף עולה על מה שהיה מקבל כגמול על פי חוק שעות עבודה ומנוחה וכי שכרו נקבע מלכתחילה בהתאם לחוק זה.
 
השופט אילן איטח הסכים שדין הערעור להידחות מהסיבה שהשכר ששולם למערער על פי חוזה העסקתו עולה על השכר שהיה מקבל על פי חוק שעות עבודה ומנוחה. 
 
השופט איטח לא סבור שיש להרחיב את פס"ד גלוטן גם למקרה של מלווה לנכה צה"ל כיון שהלכת גלוטן נועדה להגן על אוכלוסיות מוחלשות הנזקקות למטפלים מחד ומאידך לשמור על היקף העבודה בתחום, שיצטמצם אם הנטל הכלכלי על משפחות המטופלים יהיה כבד.
 
במקרה זה מדובר לטענתו במדינת ישראל, מערכת הביטחון ולכן אין להשוות בין המקרים. הוא מותיר את הסוגיה בצריך עיון.
 
השופטת נטע רות נוטה לדעתו של כב' הנשיא, הרחבה של בג"ץ גלוטן גם למקרה זה. 
 
השופטת רות בחנה גם את דעת המיעוט בענין גלוטן וקבעה כי המבחן להחלה דווקנית של פס"ד גלוטן יכלול הן את מידת הדמיון הרלוונטית בין הנסיבות על פי דעת הרוב והן את דעת המיעוט בדבר מניעת ניצול ואפליה של אוכלוסיות מוחלשות. מכאן שיש לבחון את הפיצוי אותו קיבל העובד והאם צורת עבודתו מאפשרת זמן סביר למנוחה.
 
במקרה זה קבעה כב' השופטת רות אין להחיל את הפרשנות הצרה והדווקנית של פס"ד גלוטן מהטעמים הבאים:
  1. המערער קיבל תמורה הוגנת וגבוהה לזו שהיתה משולמת לו עפ"י חוק שעות עבודה ומנוחה.
  2. ניתנה לו מנוחה סבירה.
  3. אין כאן ענין במניעת אפליה ביין עובדי סיעוד זרים לבין עובדים ישראלים.
לפנינו פס"ד תקדימי המרחיב את המשרות שלא חל עליהן חוק שעות עבודה ומנוחה גם למטפלים ישראלים בהסתמך על דנג"ץ גלוטן ובנסיבות מקרה זה. 
 
נראה כי אין באמור לעיל לקבוע מסמרות לגבי כל משרת מטפל הכוללת לינה ועבודה במשמרות ארוכות וכל מקרה יידון לגופו.

עו"ד ליאת בהר כהן הינה עורכת דין בעלת ניסיון עשיר בתחום דיני העבודה והסכסוכים העסקיים אשר משמשת כיועצת משפטית לחברות בשליטה ישראלית ו/או בינלאומית בפריסה ארצית בתחום דיני העבודה. 

 
 
 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798