חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
24/01/2020
 
 
 
חובת עובד לשמירה על סודיות מידע
חזור לרשימה
 
תאריך: 17/12/2015
כותב: עו``ד קרן זיו
כתובת דוא"ל:  keren@kzlaw.co.il
 
אחת מהגבלות העיסוק הנפוצות בהסכמי עבודה היא התחייבות העובד לשמירה על סודיות מידע שהגיע לידיעתו במהלך עבודתו אצל מעסיק, והתחייבות שלא להעבירו לצד שלישי.
 
בית הדין לעבודה תומך בהגבלה זו, במקרים מתאימים, מתוך תפיסה של בית המשפט כי יחסי העובד והמעסיק הינם יחסי אמון קרובים ומתמשכים, הדורשים תום לב ונאמנות. יחסי אמון אלה, כפי שבית המשפט תופס אותם, באים לידי ביטוי בכך שאחד מהצדדים דואג לא רק לאינטרסים של עצמו, אלא גם נמנע מלפגוע באינטרסים של האחר. החובה הזו מתקיימת גם לאחר תקופת ההעסקה.
הפסיקה קבעה כי עובד מנוע מלחשוף מידע הנוגע לפרקטיקה של תחום העיסוק אליו שייך המעסיק, גם אם אין מדובר בסוד מסחרי.
כמו כן נקבעו קריטריונים המסייעים לסווג מידע שאינו סוד מסחרי - כמידע אותו העובד מנוע מלחשוף:
  • איכותו של המידע.
  • הבנת הצדדים וציפיית המעסיק כי מידע זה יישאר בתוך החברה.
  • היות המידע בבעלותו של המעסיק.
אם המידע עונה על הגדרות שלושת המבחנים, והעובד התחייב לסודיות בהסכם העבודה, לא יוכל העובד להשתמש במידע ולהעבירו לצד שלישי, ואם יעשה כן, יוכל בית הדין לחייב אותו בפיצויים לטובת המעסיק.
 
זכויות הקניין וחופש העיסוק של המעסיק, כמו גם האוטונומיה שלו לנהל את מפעלו כרצונו ואף חוזה העבודה בין הצדדים חלים גם על השימוש שעושה העובד במחשב ככלי עבודה, כולל אמצעי התקשורת הטכנולוגיים שבו, היישומים שבהם, האינטרנט ותכתובות הדואר האלקטרוני. 
 
הכרה בזכויותיו הקנייניות של המעסיק מעוגנות גם בהסכם הקיבוצי הכללי מיום 25/6/08 בין ההסתדרות לנשיאות הארגונים העסקיים לשכת התאום, במסגרתו נקבעו עקרונות וכללי ההתנהגות בשימוש שעושה העובד במחשב המעסיק במקום העבודה, כחלק בלתי נפרד מביצוע העבודה ולצרכיה.
 
בין השאר נקבע כי שמורה למעסיק הזכות להגדיר לעובד את המותר והאסור בשימוש ברכוש מקום העבודה, במסמכים ובכלי העבודה העומדים לרשותו, וכי העובד אינו רשאי לעשות שימוש במסמכים מהמחשב בלא רשותו, המפורשת או המשתמעת של המעסיק.
 
כך, לפני מספר חודשים פסק בית הדין לעבודה כי מתמחה במשרד רואי חשבון יפצה את מעסיקיו בגין הפרת חובת סודיות בסך של 50,000 ₪, תוך שהוא מגנה בחריפות את מעשיו, ומכנה אותו "סוס טרויאני". 
 
המתמחה הפר את התחייבותו בהסכם ההעסקה לשמירה על סודיות כשהעביר לצדדים שלישיים מידע שהיה מצוי בתיבת הדואר האלקטרוני של המשרד, ואליו נחשף במסגרת עבודתו.
נקבע כי המתמחה העביר את המידע מאחורי גבם של מנהלי החברה וללא התייעצות עימם, וזאת תוך מעילה חמורה באמונם והפרת התחייבויותיו החוזיות לשמירת סודיות ומניעת ניגוד עניינים.

 

הכותבת, עו"ד קרן זיו, הינה עורכת דין ומגשרת המתמחה בתחום דיני עבודה ויחסי עבודה.
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798