חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
25/01/2020
 
 
 
עדכון פסיקה - הגבלת עיסוק והחזר עלות הכשרה
חזור לרשימה
 
תאריך: 17/12/2015
כותב: עו``ד קרן זיו
כתובת דוא"ל:  keren@kzlaw.co.il
 

פס"ד טמיר נתיבי אוויר נגד רונן קמחי ואחרים- בית הדין הארצי לעבודה קבע כי התחייבות עובד בהסכם לתקופת העסקה מינימאלית ולהחזר עלות ההכשרה, לא תהיה תקפה אם המעסיק לא אפשר לעובד למצות את כושר ההשתכרות שלו.

 
בית הדין הארצי לעבודה קבע כי יש לעודד את רצונם של מעסיקים להשקיע בהתפתחות המקצועית של עובדיהם, ולכן ככלל מעסיק המפנה עובד להכשרה על חשבונו, יוכל לדרוש ממנו להתחייב לתקופת העסקה מינימאלית, וכן להשיב את עלות ההכשרה אם יעזוב את מקום העבודה לפני סיום התקופה.
 
אולם, אחד התנאים שיוכל המעסיק לעשות כן, הוא לאפשר לעובד במהלך תקופת ההתחייבות, למצות את כושר השתכרותו, ואם המעסיק אינו יכול לעשות כן מכל סיבה שהיא, עליו לאפשר לעובד העסקה אצל מעסיקים אחרים בזמנו הפנוי.
 
המקרה הנדון עסק בחברת תעופה, אשר שלחה את עובדיה הטייסים עם תחילת עבודתם להכשרה מקצועית שחלקה בחו"ל. תמורת ההכשרה התחייבו העובדים בחוזה ההעסקה לתקופת העסקה מינימאלית של 3 שנים, כאשר אם במהלכן יעזבו את מקום העבודה ישיבו למעסיק את עלות ההכשרה המקצועית.
 
בפועל הועסקו העובדים במשרה חלקית ובמשך שעות מועטות, ונאלצו לעבוד בעבודות נוספות כדי להתפרנס, דבר שאילץ אותם בסופו של דבר לעזוב את החברה ולעבור לעבוד בחברות טיסה אחרות. עם עזיבתם נתבעו הטייסים להשיב את עלות ההכשרה המקצועית.
בית הדין קבע כי הגבלת חופש העיסוק של העובד במהלך תקופת העבודה מותנה בכך שנערך איזון ראוי בין זכות העובד לחופש העיסוק לבין האינטרסים הלגיטימיים של המעסיק, ובמקרה הנדון מדובר בהתחייבות חד צדדית של העובד לתקופת העסקה מינימאלית להבדיל מהתחייבות הדדית להסכם עבודה לתקופה קצובה ולכן חופש העיסוק של העובדים נפגע.
הגבלת עיסוק של עובד, וכן החזר עלות ההכשרה, נבחנים בכל מקרה לגופו, ובין היתר נבחנים: עלות ההכשרה למעסיק, ייחודיות ההכשרה, התועלת שהעובד עשוי להפיק מההכשרה בעתיד ועוד. 

 

הכותבת, עו"ד קרן זיו, הינה עורכת דין ומגשרת המתמחה בתחום דיני עבודה ויחסי עבודה.

 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798