חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
24/01/2020
 
 
 
רעיונות הם המטבע המניע של החיים! דרך פשוטה כיצד לייצר הרבה רעיונות
חזור לרשימה
 
תאריך: 19/01/2016
כותב: איציק מידן
כתובת דוא"ל:  itzikmeydan@gmail.com
 

אנשים רבים מצליחים להגות רעיונות טובים כשהם מתקרבים למצבים הישרדותיים. כשאקדח מכוון לראשנו או שנתמודד עם זה או שנפגע. אם הגענו לפשיטת רגל או שנפתור את הבעיה ונתאושש או שנתדרדר מדחי אל דחי. אם חיינו בקריסה אנו חייבים למצוא רעיון כיצד לבנות אותם מחדש. כשדוחקים אותנו אל מול הקיר ולא מותירים לנו ברירה אנו מחויבים למצוא רעיון כדי לשרוד...

 
הבעיה היא שאנו לא נמצאים במצב של תבהלה (פאניקה) רוב הזמן. חשבו על המקרים בחייכם, אותם רגעים בהם הרגשתם שהגעתם לסוג של תחתית כלשהי ולא נותרה לכם ברירה אלא למצוא רעיון כדי להתגבר ולצאת מזה, להתחבר לאיזה כוח פנימי שיאפשר לכם לפעול. זו בדיוק הסיבה מדוע חשוב לחזק את ה"קשר" לאותו כוח, לאותו "מנוע לייצור רעיונות" שבנו. הדבר דומה להרמת משקולות. כשמרימים מעט יותר ממה שאתה רגיל, אתם מתחזקים.
 
אם כל מיליוני המחשבות שהתרוצצו בראשנו עד היום הביאו אותנו למצב בו עדיין אנו מחפשים אחר רעיון חדש, סימן שאנו בסוג של קרקעית. לכן לא ניתן לסמוך על דרך החשיבה הנוכחית אלא חובה עלינו לסגל דרך חשיבה חדשה, דרך שונה שתבטיח זמינות של רעיונות חדשים.
 
אנשים הרצים למרחקים ארוכים מכירים את הרגע בו הגוף מרוקן מכוח וכמעט מגיע לסף תשישות, ואז משום מקום הם מצליחים לגייס פרץ אנרגיה, "משב רוח גבית" שמעורר אותם ומאפשר להם לסיים את הריצה.
 
לפני חצי מיליון שנה אנשים לא עשו ג'וגינג וספורט. אז הם נדרשו לאכול ולשרוד. או שרצת כדי לתפוס טרף או שרצת מפני שברחת מטורף. ואז הם נדרשו, על בסיס יומי, למצוא את אותו פרץ אנרגיה, אותו "משב רוח גבית" נוסף שהציל את חייהם.
 
דבר דומה קורה במוח. כשאנו בסכנה ממשית איכשהו נמצא את אותו כוח פנימי, את משב הרוח הגבית  בצורה של רעיונות, ניסיון, הזדמנויות, כוחות נסתרים ונוירו כימיקלים שאנו לא מבינים.
 
אבל לא ניתן למצוא את אותו משב רוח גבית אם מצבנו הגופני אינו טוב ואם אין ביכולתנו לרוץ למרחקים ארוכים. כלומר לא ניתן להפעיל את האזור במוח האחראי על יצירתיות ואת האזורים הנלווים הקשורים אליו אם לא נייצר תשתית ונאמן אותו. כל תא עצב במוח יכול ליצור קשרים עם עשרות עד אלפי תאים אחרים. המוח עובד על רשתות בהם המידע זורם בפולסים חשמליים.
 
הדבר דומה לנהיגה. נסענו בפעם הראשונה בדרך מסוימת במכוון או באקראי. בנסיעתנו השנייה עדיין נחשוש מלטעות. נסיעות מרובות באותו נתיב הופכות אותו להרגל בטוח והנסיעה בו הופכת לאוטומטית כמעט. זו בדיוק הסיבה מדוע חייבים לאמן את "שריר הרעיונות" כבר כעת, כדי לייצר את הרשת החשמלית המסועפת במוח ולחזק את מעברי המידע. כל מיומנות חשיבה מייצרת רשת חדשה במוח. ריבוי רשתות משפרות את מעברי המידע ואת מיומנותנו לייצר חדשנות ורעיונות חדשים.
 
אם נשכב במיטה ולא נזיז את רגלינו, כעבור שבועיים נדרש לפיזיותרפיה כדי ללכת שוב. אם האזורים הנ"ל במוח אינם בשימוש ו"מנוונים", אז גם בנקודת השפל נתקשה לחלץ ממנו דבר. כמה זמן לוקח ל"שריר" זה להתנוון? בדיוק כמו לכל שריר בגוף – שבועיים ללא רעיון חדש!
 
רוב האנשים נדרשים לאימון ולתרפיית רעיונות! פשוט להקדיש מספר דקות, בזמן ובמקום שנוחים לנו, ולהעלות בכל יום על הכתב 3-4 רעיונות (קטנים ושוליים ככל שיהיו, בכל נושא, אין צורך להמציא את הגלגל).  לא כדי שנוכל למצוא רעיונות מופלאים לסטרטאפ ברגע זה ממש (למרות שזה יכול לקרות) אלא כדי שנוכל למצוא רעיונות חדשים כשאנו זקוקים להם, כשתקועים עם הרכב, כשנמצאים ברגעי משבר, כשמפוטרים מעבודה, כשמתחרה עסקי מאפיל עלינו, כשנמצאים במבוי סתום בפרויקט, כשלקוחות עוזבים אותנו....
 
רעיונות הם המטבע המניע של החיים, לא כסף! הכסף מתדלדל עד שנגמר, אבל רעיונות טובים לא נגמרים והם יכולים לקנות לנו חוויות טובות, רעיונות אחרים טובים יותר, לקנות עוד זמן, להציל את חיינו...
 
ביטחון ועושר כלכלי הם תוצר לוואי של אותו משב רוח גבית  של "שריר הרעיונות". שריר רעיונות מתוחזק ומשומן היטב כמו מכונה, יבטיח שתמיד נוכל למצוא רעיונות לכל מצב אליו ניקלע, למצוא תשובה כמעט לכל שאלה שנישאל, בכל ישיבה בה נשתתף נוכל להוביל את החשיבה אל מחוץ לקופסה, מכל מבוך נוכל למצוא את דרכנו החוצה.
 
כשהנתיבים למרחב היצירתי במוח מבוססים, מאומנים ובשימוש מתמיד, נרגיש כאילו חלק ממוחנו פתוח ורעיונות נשפכים ממנו ללא הרף. המפתח הוא אימון מתמיד שהופך להרגל. ארבעה רעיונות ליום בלבד!

 

 
לקבלת מאמרים נוספים בנושא ישירות לדוא"ל שלכם, ניתן להירשם בקישור:
 
אשמח לעמוד לרשותכם 
איציק מידן
מומחה להטמעת חדשנות, הכשרת עסקים, מנהלים ועובדים
כיצד לייצר רעיונות חדשים להגדלת ערוצי הרווח בדגש חיסכון
ושימוש חוזר במשאבים קיימים

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798