חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
22/01/2020
 
 
 
חברה שלא קיבלה לעבודה אישה ממוצא אתיופי תפצה אותה ב 50,000 ₪
חזור לרשימה
 
תאריך: 27/01/2016
כותב: עו``ד ליאת בהר כהן
כתובת דוא"ל:  liat@lbc-law.co.il
 
 
 
בית הדין האיזורי לעבודה בחיפה פסק השבוע בסע"ש 37213-08-13 טאיה טרפיה נ' דרעי מזגנים בע"מ פיצויים בגובה 50,000 ₪ בגין הפליית עובד /ואו דורש עבודה מחמת גזע או ארץ מוצאו בכל הנוגע לקבלה לעבודה.

 

 
חוק סעיף 2 (א) לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, התשמ"ח – 1988  קובע כי מעביד לא יפלה בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת: מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, מקום מגוריהם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים, קריאתם לשירות מילואים או שירותם הצפוי בשירות מילואים לרבות מחמת תדירותו או משכו בכל אחד מאלה:קבלה לעבודה;  תנאי עבודה; קידום בעבודה; הכשרה או השתלמות מקצועית; פיטורים או פיצויי פיטורים; הטבות ותשלומים הניתנים לעובד בקשר לפרישה מעבודה.
סעיף 2 (א1) (1) מחיל את החוק גם על עובדי קבלן ודורשי עבודה מטעמו.
התובעת עבדה בחברת "מרבד הקסמים" אשר סיפקה שירותי כח אדם בניקיון לנתבעת שהינה מוסך למיזוג אוויר לכלי רכב.
בחודש יוני 2013 הגיעה התובעת יחד עם מנהל העבודה שלה לנתבעת להכיר לה את המקום ולהדריך אותה כיוון שנתבקשה על ידו להחליף עובדת שסיימה את עבודתה.
במהלך ביקורם במקום פגשו השניים באשתו של אחד מבעלי המוסך, הגב' הלית, שהודיעה להם נחרצות כי אינה מוכנה להעסיק במקום מנקה ממוצא אתיופי. 
התובעת נפגעה עמוקות והחלה לבכות כך על פי עדותה ועפ"י עדות מנהלה, אשר דיווח מיידית למנכ"ל מרבד הקסמים, מר רונן, על האירוע.
מר רונן התקשר למוסך ושוחח עם הגב' הלית שחזרה בפניו על סירובה להעסיק עובדת אתיופית מהסיבה שלטענתה האתיופיות לא נקיות. השיחות בין מנכ"ל החברה לגב' הילית הוקלטו והוגשו לבית הדין. 
הנתבעת ביקשה להתגונן בטענה שאותה גב' הלית אינה מנהלת בפועל וכי הבעלים הוא הקובע היחיד בעסק.
כב' הסגנית נשיא איטה קציר קבעה כי תפקידה של הגב' הילית הינו תפקיד של עובדת בכירה והיא הממונה על העסקת עובדי ניקיון אצל הנתבעת. כמו כן קבעה כב' השופטת קציר כי התבטאויותיה של הגב' הלית מעידות על דעה קדומה ביחס לעדה האתיופית והתנהגותה מצביעה על אפלייתה של התובעת בשל כך. 
בנוסף, בחרה הגב' הילית שלא להעיד בבית הדין ולנסות להפריך את טענות התובעת. כאשר בעל דין בוחר שלא להביא ראיות אשר יש בידו ויכולות היו לשמש לטובתו, יש לפרשן לרעתו. 
סעיף 10(א) לחוק קובע כי לבית-הדין לעבודה תהא סמכות ייחודית לדון בהליך אזרחי בשל הפרת הוראות חוק זה, והוא רשאי לפסוק פיצויים אף אם לא נגרם נזק של ממון בשיעור שייראה לו בנסיבות העניין;
אכן, התובעת קיבלה וביקשה פיצוי בסכום של 50,000 ₪ בגין נזק לא ממוני שנגרם לה בגין אי קבלתה לעבודה שלא כדין.
חוק שוויון הזדמנויות בעבודה חל גם על דורשי עבודה ולכן יש להכשיר את עורכי ראיונות הקבלה לעבודה כך שיימנעו משאלות ואימרות המפרות את סעיפי החוק. 
יש לשים לב כי סכום הפיצוי נתון לשיקולו של בית הדין גם אם לתובע לא נגרם כל נזק ממוני, כלומר לא נדרשת הוכחת נזק. הפיצוי נקבע מעצם ההפלייה.
ראוי שתכלית חוק זה תחלחל הן לשיח והן להתנהגות במקומות עבודה ויתקיים שוויון אמיתי ללא הפלייה, ללא דעות קדומות ותוך מתן הזדמנויות שוות לכל אדם. 
 

עו"ד ליאת בהר כהן הינה עורכת דין בעלת ניסיון עשיר בתחום דיני העבודה והסכסוכים העסקיים אשר משמשת כיועצת משפטית לחברות בשליטה ישראלית ו/או בינלאומית בפריסה ארצית בתחום דיני העבודה. 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798