חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
18/01/2020
 
 
 
עדכוני פסיקה- דיני עבודה- שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות- מרץ 2016
חזור לרשימה
 
תאריך: 10/05/2016
כותב: עו``ד קרן בר יהודה
כתובת דוא"ל: 
 

פסק דינו של בית הדין האזורי בתל אביב, בתביעתו של דורש עבודה עיוור כנגד שתי חברות אשר לא בחנו בתום לב ביצוען של התאמות נדרשות לשם קבלתו לעבודה. אנו מברכות את חברתנו- עו"ד דנה גינוסר מהקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות באוניברסיטה העברית, על ניצחון חשוב ומשמעותי.

 
פסק דין בעניין הישאם חושאן נ. מדגם ושילוב
 
ביום 21.3.2016 קבע בית הדין לעבודה בתל אביב (מפי כב' הש' איצקוביץ) כי יש לקבל את תביעתו של מועמד לעבודה עיוור כנגד שתי חברות אשר לא עשו מאמץ לביצוע ההתאמות הנדרשות לשם קבלתו לעבודה, וחייב אותן בפיצוי בסך 35,000 ₪.
 
התובע, עיוור מילדות, ביקש להתקבל לעבודה בשתי חברות שונות ונדחה, לטענתו עקב סירובן של הנתבעות לבצע את ההתאמות אשר יאפשרו את העסקתו, שעיקרן התקנתה של תכנת עזר. התובע יוצג בתביעה על ידי חברתנו, עו"ד דנה גינוסר, מהקליניקה לזכויות עובדים עם מוגבלויות באוניברסיטה העברית.
 
הנתבעות טענו כי הן אינן מפלות וכי הפתרונות שהציע התובע להעסקתו אינם ברי יישום וכי עלות ביצועה של ההתאמה יטיל עליהן נטל כבד מדי.
 
בית הדין הפנה לחוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות אשר קובע איסור על מעסיק להפלות עובדים בקבלה לעבודה מחמת מוגבלותם, ובלבד שהם כשירים לתפקיד, כאשר הפליה כוללת אי ביצוע התאמות נדרשות מחמת צרכיו המיוחדים של דורש העבודה.
 
בית הדין קבע כי חובת ביצוע ההתאמות נדרשת לא רק על מנת להשיג שוויון מהותי, אלא גם על מנת למנוע פגיעה בכבודם של עובדים בעלי מוגבלויות. בית הדין קובע כי התאמה יכולה להיות גם "התאמה כלכלית" במובן זה שהתמורה שהמעסיק מקבל מעבודתו של בעל המוגבלות תהיה פחותה. בית הדין מפנה לכך שהנטל מונח על כתפי הנתבעות להראות כי עשו מאמצים אקטיביים כנים וישרים על מנת לאתר עבור העובד תפקיד מתאים ולבצע את ההתאמות הנדרשות לשם שילובו.
 
בית הדין קובע כי במקרה שלפניו, לא עשו הנתבעות מאמצים אקטיביים להנגיש את מקום העבודה לתובע.
 
מוסיף בית הדין ומבהיר כי הטענה בדבר נטל כבד מדי הנעשית בדיעבד לצורך ההליך המשפטי תאיין את החובה לעשות בזמן אמת מאמצים כנים ואקטיביים לבצע את ההתאמות שיאפשרו את העסקתם של אנשים עם מוגבלויות. בית הדין מאמץ את עמדת ב"כ התובע לפיה מטרת החוק היא גם להגן על כבודו של אדם עם מוגבלות וכי מעסיק שאינו טורח בזמן אמת לבחון בכנות את אפשרות ההעסקה, ועושה זאת רק בדיעבד, מפגין יחס לא מכבד ואדישות לצרכיו של האדם עם המוגבלות.
 
הנתבעות הלינו על תום ליבו של התובע, כמו גם של עמותות בזכות ואלמנארה אשר הצטרפו כתובעות. בית הדין מדגיש כי כנות חיפוש העבודה אינה תנאי מקדים להוכחת עצם הפגיעה בחוק השוויון, אלא היא יכולה להשקל רק לעניין גובה הפיצוי. בית הדין מדגיש עוד כי כאשר מדובר בקבוצה מופלית המוגנת בחוק, קורה שאדם נפגע ממנה פעם אחר פעם. בית הדין מוסיף ומדגיש כי לארגונים חברתיים תפקיד חשוב בהתמודדות עם תופעות ההפליה וכי עצם בחירתן ב"תיק דגל" להובלת שינוי חברתי אינו פסול כל עוד לא מקופח האינטרס של התובע הקונקרטי.
 

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798