חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
18/01/2020
 
 
 
מגייס עובדים חדשים - מה עליך לדעת?
חזור לרשימה
 
תאריך: 18/05/2016
כותב: עו``ד קרן זיו
כתובת דוא"ל:  keren@kzlaw.co.il
 
על מעסיקים מוטלות חובות על פי חוק עוד טרם מתקיימים יחסי עובד- מעסיק בינם לבין המועמד לעבודה - חובות אשר בגין הפרתם מוסמך בית הדין לעבודה לפסוק לעובד פיצוי, גם אם לא נגרם נזק כספי לעובד, בשיעור שיראה לו בנסיבות העניין.
 
חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, אשר חל על מעסיק המעסיק מעל 6 עובדים, קובע בסעיף 2 , כי מעסיק לא יפלה עובדים בקבלה לעבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, מוצאם, מקום מגוריהם, שירותם במילואים וכו'.
החוק משפיע על מספר אספקטים בגיוס עובדים, לרבות: פרסום המשרה וראיון העבודה.
 
פרסום משרה
מודעת ה"דרושים" אמורה לעסוק ברקע המקצועי הנדרש ובתיאור התפקיד בלבד. טרם פרסום המודעה יש לוודא כי נוסח ההודעה אינו מפלה. כך יש להימנע: 
  • מפרסום מודעה מפלה בנוגע לגיל, מין, מוצא, דת או לאום.
  • מאפליה ישירה, לדוגמא: "דרושות בחורות נאות" או "דרושים בחורים צעירים".
  • מאפליה עקיפה, לדוגמא: אם התפקיד דורש תקשורת מילולית מעטה, אין לציין
במודעה שנדרשת שליטה גבוהה בשפה העברית. במקרה אשר נדון בבית הדין לעבודה הוגש כתב אישום נגד מעסיק, לאחר שפרסם מודעת דרושים אשר כללה שירות צבאי כתנאי לקבלת המשרה. בית הדין קבע כי מדובר באפליה עקיפה פסולה של קבוצת הערבים במדינת ישראל (אפליה מטעמי לאום), וכן של קבוצת החרדים במדינת ישראל (אפליה מטעמי דת). 
יחד עם זאת, החוק מבחין בין אפליה אסורה להבחנה מותרת, הנובעת מאופיו של התפקיד. 
 
ראיון הקבלה - מה מותר ומה אסור לשאול? 
סעיף 9 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה קובע כי חל איסור על מעסיק להפלות מועמדים לעבודה או לדרוש מהם מידע מפלה.
כך, למשל חל איסור לשאול מועמד לעבודה שאלות הנוגעות למעמד אישי - "האם את/ה נשוי/ה?", "מה מצבך המשפחתי?", אך מותר לשאול, למשל: "ספר/י קצת על עצמך ועל קורות חייך".
כך, חל איסור לשאול שאלות הנוגעות להיריון ולהורות- "האם יש לך ילדים?", "האם יש לך סידור לילדים?" וכו', יחד עם זאת מותר לשאול: "אנו דורשים במקום העבודה X שעות עבודה בשבוע. האם תוכל להתחייב למס' שעות עבודה כזה?"
 
לעניין זה, למשל, פסק בית הדין פיצוי של 000,50 ₪ לטובת מועמדת לעבודה, שנשאלה בראיון העבודה לגילה, למצבה המשפחתי, ולתכנון עתידי של משפחתה, תוך ציון כי היא משתייכת למגזר "הדתי-חרדי". במהלך הריאיון נאמר למועמדת כי היא בעלת הכישורים הנדרשים למשרה, אך החברה מחפשת עובד שיכול להקדיש עצמו באופן מלא לתפקיד, עם יכולת לעבוד שעות רבות ונכונות לנסוע לחו"ל בהתראה קצרה, וכי מצבה המשפחתי והמגזר
הדתי אליו היא שייכת עלולים להפריע.
 
כאמור, מדובר בשתי דוגמאות בלבד, מתוך מכלול של איסורים החלים על המעסיקים בשלב מקדמי זה, טרם קיומם של יחסי עובד-מעסיק.
יחד עם זאת, שמירה על הכללים תימנע מכם, המעסיקים, אחריות פלילית ואזרחית, וכן קנסות שעשויים להטיל מפקחי העבודה של משרד הכלכלה מכוח החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה.
 

הכותבת, עו"ד קרן זיו, הינה עורכת דין ומגשרת המתמחה בתחום דיני עבודה ויחסי עבודה.

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798