חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
24/01/2020
 
 
 
סקירת פסיקה חדשה- דיני עבודה- אפליה על רקע לאום- מרץ 2016
חזור לרשימה
 
תאריך: 09/06/2016
כותב: עו``ד קרן בר יהודה
כתובת דוא"ל: 
 

ביום 31.3.2016 קבע בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (מפי הרכב בראשות כב' הש' דורי ספיבק) כי חברת אלבר פיטרה את התובע פיטורים מפלים עקב היותו ערבי, ופסק לו פיצוי בסך 80,000 ₪.

 
התובע, סטודנט למשפטים בן 23, הועסק על ידי 'אלבר' כנהג בסניף נמל תעופה בן גוריון. התובע היה עובד טוב ומוערך. כעבור 7 חודשים להעסקתו זומן התובע לשיחת שימוע בה נטען כי קיימת ירידה משמעותית בהיקף העבודה ולפיכך מצמצמת הנתבעת את כח האדם בסניף.
 
התובע חשד כי זימונו לשימוע נובע דווקא מהיותו ערבי, לאחר שמספר חודשים קודם לכן עוכב התובע על ידי המשטרה לאחר שנגנב רכב מהסניף, וביום קודם לשימוע נגנב מהסניף רכב נוסף. התובע הבין כי החברה מקשרת אותו לאירועי הגניבה מחמת מוצאו. העובד העלה נושאים אלו בשימוע שנערך לו, וכן כי באותו היום זומן לשימוע עובד נוסף, מחמת פגיעה באמון החברה.
 
יומיים לאחר השימוע פוטר התובע. בשיחה מאוחרת לכך הוצעו לתובע משרות חלופיות בסניפים אחרים. התובע דרש להיות מוחזר לתפקיד ולסניף בו הועסק.
 
לתביעה הצטרפה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה כידידת בית הדין.
 
בית הדין סקר את העקרונות העומדים ביסודם של דיני מניעת האפליה בעבודה וקבע כי נטל ההוכחה עובר, לפי החוק, אל המעסיק להראות כי הפיטורים אינם נגועים באפליה על רקע לאום. בית הדין קבע כי 'אלבר' לא הצליחה להוכיח כי אכן מדובר היה בפיטורי צמצום, בין היתר שעה שגויסו עובדים נוספים סמוך למועד פיטורי התובע וכיוון ש'אלבר' לא הסבירה כיצד בחרה לפטר דווקא את התובע מבין כלל עובדי הסניף.
 
בית הדין בחן את הרציונאלים לקביעת סכום הפיצוי ללא הוכחת נזק שיש לפסוק לתובע. בית הדין שקל את היות 'אלבר' חברה ציבורית גדולה המעסיקה מאות רבות של עובדים, את חומרתה של תופעת האפליה כנגד ערבים בשוק העבודה הישראלי וחסמי הנגישות הגבוהים המובילים למיעוט תביעות בעניין אפליה זו ואת עוצמת הפגיעה וההשפלה שחווה התובע. בית הדין לא מצא להפחית מסכום הפיצוי מחמת ראיון שערך התובע לאתר תקשורת על המקרה, וגם לא עקב העסקתם של ערבים אחרים על ידי הנתבעת.
 
לסיכום, פסק בית הדין פיצוי ללא הוכחת נזק בסך 80,000 ₪ בגין פיטוריו המפלים של התובע. בית הדין קבע כי ככל שנפלו פגמים בשימוע, אלה נבלעים בתוך הסכום שנפסק בגין הפיטורים המפלים, כך גם הוצאת לשון הרע. בית הדין פסק לתובע גם שכ"ט בסך 16,000 ₪.
 

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798