חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
עדכוני פסיקה- דיני עבודה- התנכלות בעבודה על רקע הטרדה מינית - יוני 2016
חזור לרשימה
 
תאריך: 07/07/2016
כותב: עו``ד נעה יסלזון
כתובת דוא"ל: 
 

ביום 22.06.2016 נחתם נוסח לפרסום בו בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעורה של עובדת, אשר טענה להתנכלות בעבודה במשרד ממשלתי, על רקע מעורבותה בבירור תלונות על הטרדה מינית כנגד עובד במשרד. בית הדין הארצי פסק כי המדינה תשלם לעובדת 55,000 ₪ ושני עובדים נוספים ישלמו לה, כל אחד בנפרד, 5,000 ₪. לאור החשיבות שראה בית הדין הארצי בפסיקתו זו ובהיבטיו העקרוניים, הוא אושר לפרסום, על אף שהתנהל בדלתיים סגורות.

 
המערערת, שעבדה החל משנת 1995 במשרד אלמוני, ומשנת 1996 כעוזרת מנכ"ל בו, התבקשה בשנת 1999 לבדוק כיצד יש לטפל בתלונה על הטרדה מינית שהגיעה אליו. התלונה התבררה להיות פרשיית הטרדות מיניות מצד עובד אחד כנגד מספר מתלוננות. העובד האמור הואשם והורשע בהליך פלילי שנוהל כנגדו בגין אותן תלונות.
 
בשנת 2000 ולאחר שהתחלף המנכ"ל, נמסרה למערערת ולמספר עובדות נוספות אשר היו מעורבות בפרשיית ההטרדות המיניות, הודעה על סיום העסקתן. המערערת פנתה אז לבית הדין לעבודה, בטענה כי מדובר בהתנכלות על רקע הטרדה מינית, בניגוד לחוק למניעת הטרדה מינית, ובעקבות כך הצדדים הגיעו לפשרה בה הוארך חוזה ההעסקה של המערערת, והיא חזרה לעבוד במשרד, בתפקיד מרכזת תחום.
 
עם זאת, לדברי המערערת, המנכ"ל ועובד נוסף במשרד התנכלו לה בתפקידה החדש על רקע מעורבותה בפרשיית ההטרדות המיניות. במסגרת כך, הגישה תלונות במשטרה כנגד שני העובדים הנ"ל, אך תלונות אלה נסגרו. עם זאת, כנגד המנכ"ל נפתח הליך משמעתי, אשר הוא זוכה בו מכל האישומים.
 
גם כנגד המערערת התנהל הליך משמעתי, במסגרתו הואשמה בעבירות משמעת והורשעה.
 
המערערת הגישה על פני השנים 2003-2005 שתי תביעות בקשר להתנכלות שנטענה מצידה, אחת כנגד המדינה, ואחת כנגד המדינה וכנגד שני העובדים הנ"ל. סכום התביעות הכולל עמד על יותר ממיליון ש"ח, והדיון בתביעות אוחד.
 
בתוך כך טענה להתנכלות בדמות העברתה לחדר צדדי בקצה המסדרון, אי מתן עבודה ואי מתן ציוד, איומים והרמת קול, פינוי הציוד האישי שלה לארכיב המשרד בשקית זבל, פגיעה קשה בשכרה ובתנאי עבודתה, בדיקת דו"חות הנוכחות שלה, סירוב לאפשר חופשה, אי אישור דו"חותיה עבור שעות נוספות, הוצאות אש"ל והוצאות רכב.
 
בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע כי המערערת לא הרימה את הנטל להוכיח כי היתה התנכלות כלפיה, כתוצאה ממעורבותה בפרשיית ההטרדות המיניות.
 
בית הדין הארצי לעבודה קבע, לעומת זאת, כי "להתנכלות פנים רבות, ולעיתים היא סמויה מהעין וקשה להציג לה ראיות חותכות. כך, ייתכן שתבוא לידי ביטוי בשינוי יחס, בהתנכרות, בהדרה חברתית, בהערות פוגעניות, בהיטפלות, ואף בהפעלה של מגמתית של סמכויות ניהוליות – לרבות אכיפה בררנית של נהלים, או הטלת סנקציה בלתי מידתית על עובד שמעד או כשל בהיבט מסוים הקשור בעבודתו." לכן, לדברי בית הדין הארצי, "לעיתים יש חשיבות גם לתמונה בכללותה, להצטברותם של האירועים השונים, לקשר ביניהם ולהשלכותיהם (...)."
 
עוד הוסיף בית הדין הארצי, כי אין צורך להוכיח כוונה להתנכל, וכי לא בכדי הורה המחוקק על העברת הנטל בתביעה על התנכלות, נוכח הקושי להוכיח את עצם קיומה של ההתנכלות, כמו גם את הקשר בינה לבין התלונה על הטרדה מינית.
 
לדברי בית הדין הארצי, הנטל עבר אל המדינה ואל העובדים הנ"ל להוכיח כי לא היתה התנכלות על רקע מעורבותה של המערערת בירור פרשיית ההטרדות המיניות, ואילו המדינה והעובדים לא עמדו בנטל זה. מכיוון שכך, קיבל בית הדין הארצי בחלקו את ערעורה של המערערת, וקבע כי "הוכחה התנכלות ביחס לאותם היבטים לגביהם קבע בית הדין האזורי כי התנהלותם של המנכ"ל והבכיר כלפי המערערת הייתה בלתי ראויה." לאור זאת, הטיל בית הדין הארצי על המדינה לשלם למערערת 55,000 ₪, ואילו על כל אחד מהעובדים 5,000 ₪ נוספים.
 

משרד קרן בר יהודה, עורכי דין ונוטריון

הבהרה: המידע באתר הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף להם ו/או המלצה לנקיטת אמצעים ו/או הימנעות מהם. המחברת אינה נושאת באחריות כשלהי כלפי הקורא/ת. הקורא/ת נדרש/ת לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. כל הסתמכות על האמור לעיל הינה באחריות המסתמך/ת ועל דעתו/ה בלבד.
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798