חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
פיצויים בגין הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה על רקע מגדר.
חזור לרשימה
 
תאריך: 11/08/2016
כותב: עו``ד ליאת בהר - כהן
כתובת דוא"ל: 
 

בית הדין האיזורי לעבודה בירושלים קבע כי 2 עובדות ביחידה הארצית לחקירות הונאה במוסד לביטוח לאומי בירושלים הופלו על רקע היותן נשים ופסק להן פיצויים בגובה 90,000 ₪  לאחת וסך של 80,000 ₪ לשניה.

 
סעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, תשמ"ח – 1988 קובע: 
"2.    (א)  לא יפלה מעסיק בין עובדיו או בין דורשי עבודה מחמת מינם, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, היותם הורים, גילם, גזעם, דתם, לאומיותם, ארץ מוצאם, מקום מגוריהם, השקפתם, מפלגתם או שירותם במילואים, קריאתם לשירות מילואים או שירותם הצפוי בשירות מילואים כהגדרתו בחוק שירות ביטחון [נוסח משולב], תשמ"ו-1986, לרבות מחמת תדירותו או משכו, כמשמעותו בחוק שירות בטחון [נוסח משולב], תשמ"ו-1986, הצפוי להם, בכל אחד מאלה:
(1)   קבלה לעבודה;
(2)   תנאי עבודה;
(3)   קידום בעבודה;
(4)   הכשרה או השתלמות מקצועית;
(5)   פיטורים או פיצויי פיטורים;"
בסעש (י-ם) 49329-03-14 נידונה תביעתן של 2 חוקרותבמוסד לביטוח לאומי אשר עבדו מאז שנת 2012 ביחידה בה עובדים 4 חוקרים גברים בנוסף אליהן. אופי העבודה ביחידה הוא של צוותים המורכבים מזוגות בדרך כלל כאשר רוב העבודה מתבצעת בשטח, בביצוע מעקבים וצילומי וידאו. 3 מתוך 4 החוקרים פנו לממונים עליהם בטענה שאינם מוכנים לעבוד עם נשים, אם מטעמים הלכתיים ואם מחשש לתלונה בגין הטרדה מינית מצד התובעות. 
התובעות הוכיחו את טענתן לאפליה והתנכלות על רקע היותן נשים ואילו הנתבעים לא הצליחו להפריך טענה זו. אחת התובעות התפטרה בעקבות האפליה.
בית הדין קבע כי "מקובלת עלינו במלואה טענת הנציבות כי העדפה של עובדים לעבוד עם מגדר מסויים, כאשר הדבר אינו מתחייב ממהות התפקיד ואופיו, אינה שיקול חוקי או ראוי, ואין לו מקום בשיקולי המעסיק, בוודאי לא כאשר מדובר בגוף ציבורי. עצם ההחלטה לבחור באפשרות של "הפרדה מגדרית" על מנת לפתור סירוב של עובדים גברים לעבוד עם נשים אינה מידתית, סבירה או חוקית".
עוד קבע בית הדין כי "כאשר מתגלות תופעות של אפליה במקום העבודה על המעביד לפעול תחילה לבירור העובדות תוך מתן הזדמנות לשני הצדדים להשמיע את גרסתם, ולאחר מכן – אם אמנם מתברר כי היתה אפליה - לפעול ליצירת סביבת עבודה שוויונית ונקיה מאפליה."
מאחר שלא נעשה ניסיון אמיתי לקבל את תגובתן של התובעות לדברים שנאמרו על ידי החוקרים והמוסד לביטוח לאומי לא דאג ליצור עבורן סביבת עבודה חפה מאפליה והתנכלות על רקע היותן נשים פסק בית הדין פיצויים ע"ס 80,000 ₪ לאחת התובעות וסך של 90,000 ₪ לשניה. עוד קבע בית הדין כי התובעת שהתפטרה עשתה כן בגלל האפליה ותוכר בדין מפוטרת ומכאן זכאית להשלמת פיצוייה.
 

 

עו"ד ליאת בהר כהן הינה עורכת דין בעלת ניסיון עשיר בתחום דיני העבודה והסכסוכים העסקיים אשר משמשת כיועצת משפטית לחברות בשליטה ישראלית ו/או בינלאומית בפריסה ארצית בתחום דיני העבודה. 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798