חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
דיני עבודה ב- 2016, מא' ועד ת'
חזור לרשימה
 
תאריך: 05/12/2016
כותב: עו``ד עודד ערמוני
כתובת דוא"ל:  office@arkr-law.co.il
 

שנת 2017 מתקרבת לסיומה.
זה הזמן לסיכום מהיר של תחום דיני עבודה.
הרי לכם המילון ה(לא)מלא לשנה החולפת.

 
 
א
‏אכיפה מנהלית
 
באפריל השנה פרסם משרד הכלכלה מדיניות אכיפה חדשה. המטרה למקד את מאמצי האכיפה באוכלוסיות מוחלשות ולהימנע מאכיפה על מעסיקים אשר תיקנו את ההפרה. אין ספק שהעומס העצום שנוצר על הרגולטור תרם גם הוא להחלטה לרסן את תהליכי האכיפה.
 
ב
ביטוחי מנהלים
 
מצד אחד, פסק דין מעניין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע, כי מביטוחי מנהלים לקצבה מעסיק יכול לדרוש בנסיבות מתאימות החזרה של כספי פיצויים. מצד שני, השנה מסתיימת בהצעת חוק לתכנית כלכלית אשר צפויה לעבור הליך חקיקה בתחילת השנה הבאה, הכוללת הסדר של סעיף 14 'לכולם' וכמעט ביטול של סעיף 26.
 
ג
גיל פרישה
 
בג"צ הכריע השנה בעתירות אשר ניסו לתקוף את חוקיות הוראות חוק גיל פרישה בעניין פרישת חובה. העתידות נדחו. לא השתנה אם כן המצב המשפטי המאפשר למעסיק לחייב עובדים לפרוש בגיל 67. 
 
ד
דמי הבראה
 
התעריף השנה לא השתנה. במגזר הפרטי משלמים 378 ₪ לכל יום הבראה. שימו לב – פורסמה הודעה על כוונה להרחיב את התיקון להסדר דמי הבראה, אשר מבטל את תקופת ההתיישנות המקוצרת של שנתיים ימים ומחיל תקופת התיישנות 'רגילה' של שבע שנים. 
 
ה
הורות ולידה
 
יש שיאמרו שהמונח 'חופשת לידה' הוא אוקסימרון, שכן זו אינה חופשה כלל וכלל. מכל מקום, כדי לקדם שיח שוויוני החליפה הכנסת את המונח הזה שבחוק עבודת נשים, במונח 'תקופת הורות ולידה'. מילים יוצרות מציאות. 
 
ו
וועדים
 
תנופת התארגנויות עובדים חדשות במשק לא נעצרה ב- 2016. רשימה לא ממצה כוללת את – ECI, קייטרינג שולץ, חברת תדביק, בית אקשטיין, אפקון אחזקות, NCR, סודהסטרים, דינמיקה סלולר ועוד.  
 
ז
זרים
 
מנהל האוכלוסין הוציא הנחיות למעסיקים כיצד לוודא, כי האשרות שעובדים זרים המועסקים על ידם מחזיקים אינן מזויפות, תוך אזהרה מפני התוצאות החמורות שעשויות להיות למעסיק במקרה של העסקת עובד ללא אשרה מתאימה. 
 
ח
חופשה שנתית
 
החוק תוקן. מכסת הימים לעובד חדש הוגדלה בשני ימים קלנדרים, בשתי פעימות - האחת בוצעה כבר ביולי בעקבותיה המכסה הפכה להיות 15 ימים, והחל מינואר הקרוב – 16 ימים. 
 
ט
טיפולי פוריות והריונות
 
משרד הכלכלה פרסם השנה סיכום פעילות בשנת 2015. מסתבר שניתנו 1,183 החלטות בבקשות לפיטורים/פגיעה בתנאי העסקה בעת הריון/טיפולי פוריות אשר בהן ניתנו 956 היתרים. המשרד מדגיש, כי ב- 144 מקרים הוא סירב לתת היתר וכי מדובר בעליה של 23% במספר הסירובים בהשוואה לשנת 2014 
 
י
ילד חולה
 
עובדים - אל תהססו לבקש מבן או בת הזוג להחליף אתכם בשמירה על הילד החולה. החל מהשנה ספירת הימים לצורך תשלום דמי מחלה, משותפת לשני ההורים. 
 
כ
כץ ישראל
 
שר התחבורה אחראי לרפורמה אמיתית בתחבורה הציבורית אשר הוזילה עלויות נסיעה לרבים. צו ההרחבה הכללי בעניין זה התעדכן בהתאם והפחית את תקרת התשלום לסך של 22.6 ₪. 
 
ל
לידה
 
גברים שימו לב – החל מהשנה אתם זכאים להיעדר במשך 5 ימים לאחר הלידה. 3 ימים על חשבון מכסת החופשה ויומיים על חשבון מכסת המחלה שלכם. 
 
נ
נשים
 
כמו בכל שנה גם השנה החולפת מסתיימת עם תיקונים נוספים של חוק עבודת נשים הפעם 'לטובת' הגבר. גם אתם עובדים יקרים זכאים מעתה 'לשעת הנקה' לסירוגין או במקום האם היולדת. 
 
ס
סופשבוע ארוך
 
ביוני 2016 הכותרות היו שאוטוטו ציבור העובדים יהנה מ- 6 סופי שבוע ארוכים בשנה בהם יוכרז על שבתון גם בימי ראשון. אלא שהצעת החוק בעניין זה שעברה בקריאה טרומית, חזרה לוועדת הכנסת וכרגע הרושם הוא ש'החלום' מתרחק. 
 
ע
עבודת נוער
 
הושלמו תיקונים לחוק עבודת נוער בעניינים שונים כגון – ביטול הצורך בפנקס עבודה, העסקת צעירים עד חצות בתקופת חופשה, שמירת אישור רפואי ות.ז. ועוד. 
 
פ
פנסיה
 
לסיכום השינויים המהירים והדרמטיים בתחום, צריך יום עיון שלם. בשורה אחת נזכיר את הגדלת שיעורי ההפקדות בשתי פעימות, המעמידות את שיעור ההפקדות על חשבון המעסיק לגמל על 6.5%. 
 
צ
צווי הרחבה
 
ע"ע פנסיה, נסיעות והבראה (אם למישהו יש נושא אחר בצ' נשמח להוסיף wink) 
 
ק
קיצור שבוע עבודה
 
ע"ע סוף שבוע ארוך. ההצהרות היו על קיצור שבוע העבודה שהינו בן 43 שעות כיום ל- 40. כרגע נראה שהדרך לקיצור, ארוכה. 
 
ר
רגולטורים
 
משך השנים היה משרד הכלכלה על גלגוליו השונים הרגולטור העיקרי בתחום יחסי העבודה. בשנה החולפת בהמשך לשנים קודמות, הצטרף אליו משרד האוצר כרגולטור משמעותי בעיקר בכל הנוגע לנושא הפנסיוני. מעסיקים אשר מפרים כללים כמו – העברת כספי פנסיה בזמן, הענקת זכות בחירה לעובדים במוצרים הפנסיונים ובסוכנים, התקשרות בהתאם לכללים עם גורמים מתפעלים ועוד, נחשפים גם לסנקציות קשות מצד 'הרגולטור' החדש. 
 
ש
שכר מינימום
 
לאחר שביולי עודכן שכר המינימום ל- 4,825 ₪ בינואר הקרוב צפוי עדכון נוסף ל- 5,000 ₪. 
 
ת
תביעות יצוגיות
 
הפכו כלי משמעותי גם בעולם של דיני עבודה. כך למשל השנה אישר בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בקשה לנהל תביעה כתביעה יצוגית בעניין תחשיב גמול שעות נוספות אשר לא הביא בחשבון השכר הקובע, עמלות ששולמו לעובדים. 
 

 

 
ערמוני קרמר, עורכי דין | לינקולן 20 | תל אביב | 6713412 | Israel | 03-6005553
 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798