חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
28/01/2020
 
 
 
כוחו של REFRAMING כמכשיר יעיל לפיתוח חדשנות
חזור לרשימה
 
תאריך: 26/12/2016
כותב: איציק מידן
כתובת דוא"ל:  itzikmeydan@gmail.com
 
כוחו של Reframing הוא ביכולת לרתום חשיבה יצירתית, מקורית, מחוץ לקופסה וחדשנית כדי להשיג פריצת דרך מחשבתית, פתרונות ושינויים משמעותיים.
בעת שימוש ב Reframing, אתה מציג בעיות בצורה שונה.
 
"מה הוא הסכום של 5 ועוד 5? " 
"חיבור של אילו שני מספרים ייתן 10?"
לשאלה הראשונה יש רק תשובה אחת נכונה אפשרית, ולשאלה השנייה יש מספר אינסופי של פתרונות, כולל מספרים ושברים שליליים. שתי הבעיות הללו, הנשענות על תוספת פשוטה, נבדלים זה מזה רק בדרך בה הם ממוסגרים. למעשה, כל השאלות הן המסגרות שלתוכן התשובות נכנסות. וכפי שניתן לראות, על ידי שינוי מסגרת (Frame), ניתן לשנות באופן דרמטי את מגוון הפתרונות האפשריים. 
 
אלברט איינשטיין מצוטט כאומר: "אם הייתה לי שעה לפתור בעיה וחיי תלויים בפתרון, אבלה את חמישים וחמש הדקות הראשונות בבחירת השאלה הנכונה לשאול. אם אני מכיר את השאלה הנכונה, אני יכול לפתור את הבעיה בתוך פחות מחמש דקות."
 
 
שליטה ביכולת לנסח מחדש בעיות הוא כלי חשוב להרחבת הדמיון כי זה פותח מגוון רחב של פתרונות. צילום תמונות הן דרך מצוינת לתרגל את המיומנות הזאת. אתה יכול לשנות את נקודת המבט שלך, גם מבלי לזוז מהמקום. רק על ידי הסטת שדה הראייה למעלה או למטה, או פנורמי שמאלה או ימינה, אתה יכול לצלם תמונה אחרת לחלוטין.
 
דוגמא זו מחזקת את העובדה שאתה יכול להסתכל על כל מצב בעולם מזוויות שונות, מקרוב, מרחוק, מלמטה, ואף מאחור. אנחנו יוצרים מסגרות עבור מה שאנחנו רואים, שומעים וחווים כל היום, ומסגרות אלה הן מגבילות את הדרך בה אנו חושבים. ברוב המקרים, אנחנו אפילו לא משקיעים מחשבה במסגרות. אנחנו פשוט מניחים ומסתכלים על העולם עם הסט הנכון של העדשות. עם זאת, היכולת להטיל ספק ולשנות את מסגרת ההתייחסות שלנו היא מפתח חשוב לשיפור הדמיון משום שהוא חושף תובנות שונות לגמרי. זה יכול להיות מושג גם על ידי הסתכלות על כל מצב מנקודה המבט ההפוכה של השקפות אנשים שונים. לדוגמא, איך היה ילד או בוגר רואה את המצב? מה לגבי מומחה או טירון, או תושב מקומי לעומת מבקר? אדם עשיר או עני? אדם גבוה או נמוך? בעיה כהזדמנות? חולשה כיתרון?
בלתי אפשרי כאפשרות רחוקה? ראינו שאנחנו יכולים ויודעים להתווכח. אולי זה אומר שאנחנו יכולים גם להסכים?
 
זה נראה טיפשי, אבל זה גם טיפשי לא להסתכל שוב ולראות מה עוד אפשר לעשות. כל זווית מספקת נקודת מבט שונה משחררת תובנה ורעיונות חדשים. "מה שרואים מכאן לא רואים משם".
 
על ידי הזדהות עם סוגים שונים של אנשים, ניתן לעצב מוצרים וחוויות המותאמים לצרכים הספציפיים שלהם. כשאתה אמפתי, אתה, בעצם, משנה את מסגרת ההתייחסות שלך על ידי העברת נקודת המבט שלך לזה של אדם אחר. במקום להסתכל על בעיה מהנקודה מבט שלך, אתה מסתכל על זה מנקודת המבט של המשתמש שלך.
 
דרך חשובה נוספת כדי לשנות את המסגרת בעת פתרון בעיה היא לשאול שאלות שמתחילות עם "למה". לדוגמא: אם התבקשתי לבנות גשר מעל נהר, אני יכול ללכת ולבנות גשר. או שאני יכול לחזור למזמין עם שאלה נוספת: "למה צריך גשר?" ניתן להניח כי התשובה הסבירה תהיה כי צריך גשר כדי להגיע לצד השני של נהר. תגובה זו פותחת את המסגרת למספר פתרונות אפשריים. ישנם בבירור דרכים רבות לחצות מלבד באמצעות גשר. ניתן לחפור מנהרה, לשוט בסירה, להטיס כדור פורח...
ניתן לפתוח את המסגרת עוד יותר על ידי שאלת למה אני רוצה או צריך להגיע לצד השני של הנהר. התשובות יספקו מידע רב ערך וירחיבו את מגוון הפתרונות האפשריים אפילו יותר. תהליך פשוט של שאילת "למה" מספק כלי שימושי להפליא להרחבת הנוף של פתרונות לבעיה.
 
היכולת להסתכל על מצבים באמצעות מסגרות שונות הוא בעל חשיבות מכרעת בהתמודדות עם כל סוגי האתגרים. קחו למשל את העובדה כי לפני 1543 אנשים האמינו שהשמש וכל כוכבי הלכת סובבים סביב כדור הארץ. לכל מי שהביט אל השמים, היה ברור כי כדור הארץ היה במרכז היקום. אבל בשנת 1543, קופרניקוס שינה את כל זה על ידי הצעה שהשמש היא בעצם במרכז מערכת השמש. זה היה שינוי רדיקלי בתפיסה/ במסגרת שהסתיימה מה שאנו מכונה כיום המהפכה הקופרניקאית. זה שינוי נקודת המבט דרמטית ששינתה את הדרך בה אנשים חשבו על היקום והתפקידים האישיים שלהם בתוכו. מה שפתח את עולם האסטרונומיה לפלטפורמת מחקר חדשה. כל אחד, יכול לעורר מהפכה ע"י הסתכלות על הבעיות שמעסיקות אותו מנקודות מבט שונות.
 
בשנת 2007, בעל טור בוושינגטון פוסט ג'ין ויינגרט ביקש מהכנר הנודע ג'ושוע בל לשתף פעולה בניסוי. בל נהג לנגן בקונצרטים בפני אולמות מלאים של אנשים ששלמו מאות דולרים לכרטיס. בל התבקש לנגן  בתחנת הרכבת התחתית מטרו בוושינגטון הבירה, ולראות כיצד יגיבו אנשים אליו בהקשר אחר. הוא היה לבוש בבגדים רגילים, חובש כובע בייסבול, בזמן שהוא ניגן בצורה וירטואוזית על כינור הסטרדיוואריוס שלו, וינגרטן הציב מצלמה נסתרת בתחנה וצילם את תגובות העוברים. בין 1,097 אנשים שראו את בל באותו יום, רק שבעה עצרו להקשיב, למרות העובדה שהוא מנגן אותה המוזיקה גם על במה ובמשך אותו זמן. באותו יום בל הרוויח רק 32.17 $ בטיפים, כולל 20 $ ממישהו מוכר לו. כאשר הוא ניגן בהקשר הלא שגרתי הזה, והקהל לא ישב באולם, למרות היופי של המוזיקה שלו, המאזינים בקושי שמו לב לקיומו. במסגרת החדשה הנ"ל, עוברי האורח לא ראו את בל באותו האור שראו אותו כאשר הוא מואר על הבמה.
אנחנו יכולים להתאמן בהסטת מסגרות מדי יום. למשל, להפוך סלע או כפיס העץ למעשה אמנות ידי הצבתו על תצוגה בלבד. לראות בעובד זוטר במשרדך כמנכ"ל בעתיד. לחלופין, לשבת על הרצפה כדי לראות איך ילד צעיר רואה את העולם. הדרך בה אנו עושים את רוב הדברים היא שרירותית. האפשרויות שלנו למצוא דרך להחליף את נקודת המבט שלנו, כדי לחשוף גישות חלופיות תלוי בנו בלבד.
 
אחד מעובדיו של טום ווטסון, מייסד IBM , עשה טעות יקרה מאוד שעלתה לחברה כעשרה מיליון דולר. העובד היה נדרש להיפגש עם ווטסון במשרדו. כשהעובד נכנס לחדרו אמר, "אני מניח שאתה רוצה את התפטרותי". ווטסון הביט בו ואמר בתדהמה, "אתה צוחק? אנחנו פשוט הוצאנו עשרה מיליון דולרים על ההכשרה שלך." מכאן ואילך, היו בטוחים כי ווטסון רכש את תשומת הלב ואת שיתוף הפעולה המלא של העובד. זה ניסוח מחדש. הטעות כבר קרתה והכסף אבד, ווטסון בחר לראות את הטעות הזאת כהזדמנות להציל את  העובד. הוא בחר לשאול איזו הזדמנות טמונה כאן?
 
אנו עושים את טעויות בהנחה כי הדרך בה אנו עושים דברים היא הדרך האחת הנכונה. לדוגמא, אנו מאמינים כי סוגים מסוימים של בגדים מתאימים לאירועים שונים, יש לנו דעות קדומות על איך לברך מישהו, ומה צריך לאכול בכל ארוחה של היום. עם זאת, ביקור מהיר בסין, פקיסטן, או קוריאה מגלה נורמות שונות לחלוטין בכל התחומים הללו. אם אתה רוצה ללכת למסעדה לארוחת בוקר בסין, למשל, יוגש לכם אורז דייסה בטעם שרימפס; בפקיסטן אתה יכול לקבל מרק עשוי מראש ורגליים של עז; ובקוריאה תקבל ירקות מותססים.
 
בנושא אוכל, כמה שפים חדשניים לחלוטין הם ניסחו מחדש מה היא מסעדה ומה היא יכולה להיות. במקום מקומות שימשכו אליהם לקוחות במשך זמן רב ויבנו קהל מעריצים נאמנים, כמה שפים הקימו מסעדות pop up אשר נועדו להתקיים לתקופה קצרה של זמן ולאחר מכן להיעלם. מסעדות פלאש אלה הן יותר כמו הצגות תיאטרון. Reframing זה מסיט את אפשרויות עיצוב מסעדה, תפריט, צוות שירות, ואת אסטרטגיית פרסום.
 
סוג זה של חשיבה יכול להיות מיושם על כל תעשייה בכל מקום בעולם. לדוגמה, הדירקטוריון של חברת שיווק מזון "טסקו" בדרום קוריאה הציבה לעצמה מטרה להגדיל את נתח השוק באופן משמעותי וחיפשה דרך יצירתית לעשות זאת. הם התבוננו בלקוחותיהם והבינו שחייהם כל כך עסוקים שבעצם קיים קושי למצוא זמן ללכת לחנות. אז הם החליטו להביא את החנות שלהם לעוברים ולשבים. הם בצעו Reframing לחווית הקנייה ידי יצירת תמונות של קירות מזון בגודל מלא (כמו בחנות) במעברים  בתחנות הרכבת התחתית. אנשים יכולים לקנות, פשוטו כמשמעו, בזמן שהם מחכים לרכבת, באמצעות הטלפונים החכמים שלהם באמצעות  קודי QR ולשלם באמצעות כרטיס אשראי והפריטים נשלחים אליהם כשהם חוזרים הביתה. גישה חדשה זו של קניות הגדילה את המכירות של טסקו משמעותית.
כל החברות צריכות לנסח מחדש את עסקיהם ללא הרף כדי לשרוד את שינויי השוק והטכנולוגיה המשתנים.
לדוגמה, חברת קודאק לעסקי צילום וקולנוע. כאשר המצלמות דיגיטליות גרמו לצילום בסרטי צלולויד למיושנים, החברה הפסידה קשה, כי לא השכילו לשנות את המסגרת שלהם מספיק מוקדם כדי להתאים את עסקיהם לטכנולוגיה החדשה הזו. מצד השני, חברת נטפליקס זיהתה את הפוטנציאל והחלה לשלוח תקליטורי DVD של סרטים בדואר. כאשר הטכנולוגיה אפשרה משלוח מקוון של סרטים, היה צפוי שיש להערך לשינוי נוסף. כמו כן, אנו רואים את אותו הדבר קורה עם ספרים. אמזון הוקם במקור כדי לספק עותקים מודפסים של ספרים, אבל היא בצעה Reframing לעסקיה בהתלהבות וחיבקה את מכירת הספרים האלקטרוניים, ואפילו תכננה קורא ספרים דיגיטלי משלה.
 
מסגור ו Reframing של בעיות פותח את הדלת למיזמים חדשים וחדשניים. סקוט סאמיט, מייסד Bespoke, יצרה דרך חדשה לגמרי כדי לאפשר לאנשים שאיבדו איבר לחזות כיצד תראה התותבות שלהם. הוא  בצע Reframing  לבעיה ע"י הסתכלות על איבר מלאכותי לא רק כמכשיר רפואי פונקציונלי אלא כאביזר אופנה. Bespoke מכינה גפיים מותאמים בטכניקה חדשה להדפסת 3-D. המעצבים שלו סורקים את האיבר ששרד כדי לוודא שהאיבר החדש יהיה סימטרי לחלוטין עם הקיים. לאחר הדפסתו הם מצפים אותו בחומרים התואמים את אורח החיים של המשתמש. לדוגמה, רגל חדש יכול להיות מתוכנן להיראות כמו מגף בוקרים מעור, או שזה יכול להיות מכוסה כרום מוברש כדי להתאים לאופנוע של המשתמש, או שזה יכול להיראות כתחרה להתאים לשמלה אופנתית. בעיקרו של דבר, התותב הפך ממכשיר רפואי להצהרה אופנתית.
 
אנשי חינוך חדשניים ניסחו מחדש מה זה אומר להיות מורה או סטודנט. בכיתת היסטוריה סטנדרטית, למשל, תלמידים מקבלים באופן מסורתי ספרי לימוד מלאי עובדות ותאריכים, והם נדרשים לשנן את המידע. אבל אם אתה לוקח צעד אחורה, ובוחן מחדש את המטרה, ייתכן ותעצב את החוויה בכיתה אחרת לגמרי. זה בדיוק מה שנעשה בבית הספר המחוזי בסן פרנסיסקו. סגל בית הספר לחינוך באוניברסיטת סטנפורד עיצב תוכנית לימודים בהיסטוריה חדשה אשר באופן דרמטי משנה את נקודת התלמידים המבט. במקום להיות תלמידים פסיביים, הם הופכים היסטוריונים פעילים.
 
לדברי דיקן בית הספר לחינוך באוניברסיטת סטנפורד, במקום ספרי לימוד, תלמידי התיכון מקבלים כעת מקורות מקוריים ללימוד, כגון העתקי מכתבים מתוך מגוון רחב של אנשים שחיו בתקופה אותה חוקרים כגון מפות מטען, היסטוריות של האזור, ומאמרי מקומון שכיסו את הסיפור מנקודות מבט שונה. בפרויקט החדש "לקרוא כמו היסטוריון" הסטודנטים נהנים ללמוד את המידע מנקודות מבט שונות ולהרכיב דעה משלהם על מה שקרה באמת באותה תקופה ולאחר מכן דנים עם חבריהם לכיתה. גישה זו מספקת הבנה עמוקה יותר של החומר, והתלמידים יוצרים תובנות ותגליות, שדוחים אותם לגלות עוד יותר.
הערכה של גישה זו הראתה שמעבר לציונים טובים יותר במבחנים, היו יתרונות רבים אחרים. התלמידים היו מעורבים יותר ונלהבים מהיסטוריה. הם ראו את עצמם כחוקרים היסטוריים צברו מיומנויות חשיבה ביקורתית.
 
 
Reframing דורש מאמץ, תשומת לב, ומאפשרת לראות את העולם הסובב באור חדש לגמרי.
ומי שלא מנסה מפסיד!
 

 

אני כאן לכל שאלה ועניין
 
איציק מידן
מומחה לפיתוח יש מאין, יצירתיות והטמעת חדשנות, הכשרת עסקים 
מנהלים ועובדים וכיצד לייצר רעיונות חדשים רווחיים
בדגש חסכון ושימוש במשאבים קיימים
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798