חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
מיסוי על הפקדת כספי פיצויים והשלמת כספי פיצויים לקופות פנסיוניות
חזור לרשימה
 
תאריך: 29/12/2016
כותב: אילה אבני
כתובת דוא"ל:  ayala@citreen.net
 
ב- 22.12.16 אושרה בכנסת הצעת חוק חדשה, לתיקון סעיף 3 ה 3 לפקודת מס הכנסה. התיקון ייכנס לתוקף החל מינואר 2017,
מה זה אומר?
 
לראשונה מוטל מס – גם על הפקדות למרכיב הפיצויים עבור קופות פנסיוניות (בעגה המיסויית- קופות גמל לקיצבה), וגם על השלמת פיצויים בגין חוב ותק, מעל תקרה שנקבעה בהצעת החוק. 
מיסוי בהפקדה: סכומים שהפקיד המעסיק לקופת גמל לקיצבה ע"ח מרכיב הפיצויים, העולים על "תקרת הפיצויים" = הפקדה של 8.33% משכר של 32,000 ₪, יראו אותם כהכנסה בידי העובד במועד שהופקדו בקופה. קרי- כל ההפקדה למרכיב הפיצויים בגין השכר שמעל התקרה, יחוייב בזקיפה לעניין מס הכנסה, ביטוח בריאות, ביטוח לאומי, בדיק כמו תוספת שכר בסכום האמור. זאת, למעט הפקדה לקרן פנסיה ותיקה. הסכום המירבי הפטור לצורך העניין הוא 2,667 ₪ , ולכן אם מפקידים לעובד 6% לפיצויים, אזי השכר שעד אליו לא ישלם העובד זקיפת מס הוא 44,444 ₪. 
כספים שכבר שולמה בגינם זקיפת מס : משיכת כספי פיצויים שכבר שילם העובד בגינם זקיפת מס, לא תהיה חייבת במס פעם נוספת, למעט תשלום מס רווחי הון בשיעור של 15% מהרווחים, גם בעת משיכה חלקית. אולם, אם ימשוך העובד את כספי הפיצויים שכבר שילם בגינם זקיפת מס, באופן של קיצבה חודשית, לא ישלם מס בכלל, סכומים אלה ייחשבו כקיצבה מוכרת. גם במקרה של משיכת פיצויים עקב פטירה, הסכום שכבר מוסה יהיה פטור לחלוטין. 
תשלומי השלמת פיצויים:  סכומים שהפקיד המעסיק בגין השלמת פיצויים לפי חוב ותק, מעל "התקרה להשלמת פיצויים" בסיום תקופת עבודה או במהלך תקופת העבודה, ייחשבו כהכנסה בידי העובד, וימוסו לפי זקיפת הכנסה, במועד שהופקדו בקופה. יש לציין כי השלמת מעסיק במזומן בסיום עבודה אינה ממוסה, והכוונה היא רק להפקדות בקופות גמל. 
"התקרה להשלמת פיצויים" = משכורת חודשית של 32,000 ₪, כפול הוותק, בניכוי סכומי פיצויים שהופקדו בקופות ולא מוסו במועד ההפקדה כיוון שהיו מתחת ל"תקרת הפיצויים". למשל, אם עובד בשכר של 50,000 ₪, עבד 20 שנה, אזי שכר תקרה כפול ותק= 32,000 ₪ X 20 = 640,000 ₪ , פחות סכומי פיצויים שלא מוסו בעת ההפקדה, נניח – 580,000 ₪ = 60,000 ₪, שזה הסכום שעד אליו ניתן להשלים פיצויים לעובד ללא תשלום זקיפת מס. לכן , אם נצברו בקופה 950,000 ₪, כלומר ההשלמה צריכה להיות 50,000 ₪ , לפי חישוב חבות של מליון ₪, אזי כעל ההשלמה פטורה ממס. במקרה של השלמה בסכום גבוה יותר, נניח- 80,000 ₪, היתה משולמת זקיפת מס בגין 20,000 ₪. 
 
השלכות
רק עד 29/12/16 ניתן לבצע השלמות לקופות מבלי לגרום לעובד לשלם זקיפת מס בעתיד, זה המועד האחרון שהקופות הסכימו לקבל כספי השלמת פיצויים. 
 
להלן כל המקרים שההשלמה היום רלוונטית עבורם במצטבר
  • כל העובדים שהמעסיק בטוח שהוא ישלים להם פיצויים בעת עזיבת עבודה, כלומר המעסיק יפטר אותם. 
  • מי ששכרו מעל 32,000 ₪.
  • כל מי שהצבירה שלו לפיצויים נכון להיום נמוכה מחבות הפיצויים, ואכן ידוע כי תתבצע השלמה בעתיד.
  • כל מי שרוצה את השלמת הפיצויים לקופה פנסיונית ולא במזומן. 
השלכות הפקדת הפיצויים במזומן: 
תשלום השלמת פיצויים ע"י המעסיק מינואר צפונה אינה גוררת  זקיפת מס על תשלום זה, כיוון שהחוק מתייחס רק להפקדה בקופות.
הפקדה במזומן משמעותה- העובד ינצל את החלק הפטור שלו (12,230 ₪  נכון ל- 2016 , כפול ותק) מהשלמת המזומן , כיוון שאין לו ברירה והוא לא יכול לממש את ההשלמה במזומן בצורת פנסיה, ולכן יקטין או יבטל את הגדלת הפטור שהחוק מתיר על הפנסיה בעתיד. משמעות- הקטנת הפנסיה בעתיד, כמו כל משיכת פיצויים במזומן תוך ניצול תקרת הפטור לפיצויים. 
אם ההשלמה תהיה גבוהה מהחלק הפטור לפי חוק , אזי העובד ישלם מס על החלק החייב כמו שאנו מכירים היום, בכפוף לבדיקת פריסת מס וכו. 
 
המס שישלם בעתיד העובד כזקיפה בגין השלמת הפיצויים הוא בגין הסכום שמעל מה שנותר אחרי שהפחתנו מתקרת הפיצויים כפול הוותק, את סכום הפיצויים שלא מוסה. זאת לפי הדוגמה לעיל. סך הפיצויים שלא מוסה= כל מה שהפקדנו לפיצויים עד היום, וכל מה שנפקיד לפיצויים מינואר מתחת לתקרת הפיצויים, כלומר מתחת ל- 8.33% משכר של 32,000 ₪. 
 
 

 
אילה אבני- יועצת פנסיונית ברשיון משרד האוצר, מנכ"ל
www.citreen.net

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798