חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
15/12/2019
 
 
 
המחשב הנייד - מפגע בריאותי
חזור לרשימה
 
תאריך: 18/06/2007
כותב: דלית בן-טובים
כתובת דוא"ל:  info@ergo4u.co.il
 
מחקרים מראים כי שימוש ממושך במחשב נייד עלול לגרום לבעיות אורטופדיות חמורות בצוואר וחגורת הכתפיים וכן לכאבים ודלקות בפרקי הידיים ובגב. הנחת המחשב על הברכיים מעלה את הסיכון לסרטן האשכים ובעיות פוריות. רגע לפני שאתם זורקים את הלפ-טופ מהחלון – הנה מספר כללים של עשה ואל תעשה – לשמירת הבריאות בסביבת הנייד

נתונים עולמיים עדכניים מצביעים על כך שכשליש ממשתמשי המחשב הם בעלי מחשב נייד. המחשב הנייד שנראה ידידותי ומזמין, אך למעשה הוא הפך למפגע ארגונומי  ממדרגה ראשונה. דלית בן טובים יועצת ארגונומית המתמחה בהתאמת סביבת העבודה, לבריאות ובטיחות העובד – מספקת מספר רב של טיפים לשימוש בטוח ובריא במחשב הנייד שלכם.

מדוע הלפ-טופ כל כך מזיק?
מבנה - מבנה המחשב הנייד איננו מאפשר כיוון נפרד למקלדת ולמסך. כתוצאה מכך אם נכוון את המסך לגובה הרצוי - וההמלצה היא שגבולו העליון של המסך יהיה בגובה העיניים - נמצא את עצמנו עם מקלדת במיקום הרסני לכפות הידיים. נוחות הקלדה בידיים תגרום נזקים לעיניים ולשרירי הצוואר.
העכבר - העכבר המובנה במחשב הנייד הוא מפגע ארגונומי נוסף שחשוב מאוד לתת עליו את הדעת. תנוחת העבודה איתו יוצרת מתח מצטבר בגידי כף היד ובכתף שתוצאותיו הרסניות.
תנוחה - שימוש ממושך במחשב נייד בתנוחת ישיבה לא נכונה וללא תמיכה של אביזרים ארגונומיים משלימים, עלול לגרום לבעיות אורטופדיות חמורות בצוואר וחגורת הכתפיים, לכאבים ודלקות בפרקי הידיים ולכאבי גב. בנוסף לכל הבעיות שהוזכרו, ההתחממות המפורסמת של המחשב הנייד כבר הוכחה כמעלה את הסיכון לסרטן האשכים ולבעיות פוריות.
צריך לזכור כי לא הכול  שחור. ניתן ואף רצוי להשתמש במחשב נייד תוך סיגול כללי התנהגות שיימנעו את כל הנזקים שהזכרנו.

טיפים למשתמשים מזדמנים
מי שאינו משתמש במחשב הנייד ככלי עבודה עיקרי, ומוצא את עצמו מדי פעם משתמש בנייד, טוב אם יאמץ מספר כללים:

 • נסו למצוא כסא שנוח לכם, כזה שמאפשר לכם להישען לאחור בנוחות. יש לזכור שהצוואר והראש נתמכים על ידי שרירים גדולים. יש לשמור על שרירי כפות הידיים הרגישים יותר. שימו את המחשב הנייד על רגליכם כאשר כפות הידיים במנח ניטרלי - ללא כיפוף או פשיטה. 
 • שימרו על כתפיים רפויות.
 • הטו וכוונו את המסך כך שהטיית הצוואר תהיה מינימאלית.
 • השתמשו במגש אוורור למחשב נייד כדי למנוע ההתחממות.
 • נישאו כמה שפחות אביזרי עזר, כך שמשקלו של המחשב הנייד יהיה מינימאלי. 
 • השתמשו בתיק גב עם רצועות עבות לנשיאת המחשב הנייד.

טיפים למשתמשים כבדים

 • מקמו את המחשב הנייד על השולחן כך שגבולו העליון יהיה בגובה העיניים. קיימים מספר דגמים של סטנדים למטרה זו.
 • השתמשו במקלדת חיצונית ומקמו אותה מולכם ובגובה השומר על מנח ניטרלי בכפות הידיים  - ללא  כיפוף או פשיטה.
 • חברו עכבר חיצוני ומקמו אותו לצידכם ובגובה השומר על כף יד רפויה ובמנח ניטרלי.
 • את המקלדת והעכבר אפשר לחבר ישירות למחשב הנייד או להיעזר בתחנת עגינה.
 • מרחק המסך מהמשתמש צריך להיות מרחק יד ישרה, אך יש להתחשב בגודל המסך, כך שניתן יהיה לקרוא מהמסך בלי מאמץ.
 • מזערו את מקורות הסנוור המשתקפים במסך.

טיפים לכלל המשתמשים
שימוש במחשבים הניידים טומן בחובו, לצד נוחות וניידות, סכנות בריאותיות רבות שהמודעות אליהן נמוכה. ההמלצות חולקו לסוגי משתמשים שונים, אך המלצה החשובה מכל היא: הקשיבו לגופכם, כאב הוא הסימן שיש לעצור להתמתח, לשנות תנוחה, לתת מנוחה לעיניים ולידיים. שלבו פעילות גופנית בחייכם, שעה פעילות אירובית ביום תעשה פלאים לגב הכואב והצוואר התפוס.


דלית בן-טובים היא מומחית לארגונומיה ולספורט-תרפיה ומשמשת כמנהלת המקצועית של חברת ergu4u להתאמת סביבת העבודה לבריאות ואיכות חיים ולתכנון משרדים ארגונומיים.
www.ergo4u.co.il


 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798