חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
25/01/2020
 
 
 
אתגרים תרבותיים בארצות אסיה ואוקיאניה - יפן
חזור לרשימה
 
תאריך: 02/03/2017
כותב: דורון ניב
כתובת דוא"ל: 
 

השבוע נסקור על קצה המזלג את האתגרים התרבותיים ביפן, החלק הרביעי בסדרה

 
תקשורת
תקשורת לא מילולית נאותה יכולה להוות אתגר. תנועה דוגמת יצירת מעגל בעזרת אגודל ואצבע משמעותה ביפן אוקיי, אך כאשר כף היד מופנית מעלה משמעותה "כסף". קידה היא דרך מקובלת לברכה וככל שהקידה נמוכה יותר כך גדול יותר הכבוד המובע כלפי הצד השני. בעוד שהתנועה של הצמדת כפות הידיים יחד משמעותה בקשת טובה, סליחה או תודה עבור ארוחה, הרי שהיא משמשת לתפילה בתרבויות אחרות.   
 
אכילה
אוכל ונימוסי אכילה נאותים מהווים גם הם אתגר. כמה מאופני האכילה ביפן יכולים להיחשב מביכים או לא נאותים.  ביצים למשל, נאכלות ברוב התרבויות בצורה מבושלת, אך ביפן אוכלים אותן לרוב ללא בישול. ניתן לראות יפני שובר ביצה לא מבושלת מעל קערת אורז או משתמש בה להכנת מטבל לסוקיאקי.  ביצים כאלה הנמכרות בחנויות והמוגשות במסעדות הן טריות  מאוד ובטוחות למאכל.
כמה אופני אכילה המקובלים בהחלט ביפן  יכולים להיחשב ע"י זרים כגסות רוח.  למשל, זה בסדר להשמיע קולות כאשר אוכלים איטריות כמו סובה אודון וראמן. כמו כן בבר סושי זה בסדר גמור לאכול סושי בידיים. 
 
תחבורה
אם אתם עובדים באיזור עירוני גדול דוגמת טוקיו או אוסקה, לא ניתן להימנע משעות הלחץ. שעות הלחץ בבוקר יכולות להיות עמוסות במיוחד והתחבורה הציבורית צפופה מאוד. ניתן לראות לעתים קרובות צוות של עובדי  הרכבת דוחס אנשים נוספים  לתוך הרכבות. לכן אין זה רעיון טוב לבוא לרכבת בשעת לחץ עם תיקים גדולים או מזוודות.  כמו כן, יש כמה אופני התנהגות כאשר נוסעים ברכבת. ראשית, יש להעביר את הנייד למצב רטט או שקט. אין זה בניגוד  לחוק לשוחח בטלפון בעת נסיעה בתחבורה ציבורית, אך הדבר נחשב חוסר נימוס. באופן דומה צריך להימנע מלדבר בקול רם או לאכול בעת הנסיעה 
הנסיעה בתחבורה הציבורית.
 
שירותים
בתים רבים ביפן מצוידים בשירותים אלקטרוניים הנקראים וושלט ((Washlet. שירותים אלה מתקדמים מאוד ואפשר להתבלבל מכיוון שיש כפתורים רבים על המושב (או על לוח על גבי הקיר).  יש אמנם סוגים שונים, אך לרובם יש שימושים כגון: שטיפה, בידה, מסאג', יבוש, לחץ מים וכד'. ניתן גם לחמם את המושבים. ישנם  מקומות בהם יש נעלי בית בחדר האמבטיה. במקרה זה, מצופה ממך להחליף את נעליך לנעלי הבית. מצד שני, כאשר אתה מתרגל לשירותי ההיי-טק היפנים, תמצא שהם מאוד נוחים ולא יהיה לך חשק לחזור לשירותים בסגנון הישן. 
 
 

באדיבות חברת RELOC8, עמיתינו ביבשת אסיה ואוסטרליה.

דורון ניב/מנכ"ל חברת Corporate Resources Group (Israel) Ltd. ( (CRGחברת יעוץ למשאבי אנוש גלובליים, מומחים להדרכה בין-תרבותית וממיסדי התחום בישראל. מייצגים בישראל את:
Strategic Rewards Group/NYC  - חברת ייעוץ אמריקנית בתחום תגמול והטבות גלובליות. Paragon Global Resources – אחת מחברות ה – Relocation Management הגדולות בעולם ואחרות.
 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798