חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
25/01/2020
 
 
 
הכנס ה - 19 של איגוד הרילוקיישן האירופי - EuRA/פולין
חזור לרשימה
 
תאריך: 05/06/2017
כותב: דורון ניב
כתובת דוא"ל: 
 

כמו בכל שנה בסוף אפריל, קיים ארגון ה - European Relocation Association את הכנס השנתי ה - 19 שלו, והפעם בוורשה, בירת פולין.

 


ביקור בפולין לישראלים בכלל ולכאלה ששורשיהם המשפחתיים נמצאים שם - איננו ביקור קל. 1,000 שנות היסטוריה משותפת אינן נמחקות גם אחרי האירועים המחרידים של המאה הקודמת. רבים מהישראלים אינם סולחים  ואפילו מסרבים לנסוע לשם עד עצם היום הזה. ביקרנו רק בערים גדולות ושם לכאורה  נראה שהישראלים מתקבלים בהחלט בשמחה ובכבוד אך מן  הסתם - קשה למחוק לגמרי מסורות מושרשות במשך מאות שנים....בכל מקרה, הפולנים טורחים להנציח  את מאורעות העבר, שמות של  רחובות כגון מרדכי אנילביץ וזמנהוף שלא לדבר על השדרות הראשיות - שדרות ירושלים.

אתר ההנצחה המרכזי והבולט ביותר בוורשה כיום הוא מוזיאון פולין (כן, כך שמו גם בפולנית!). מדובר במוזיאון חדש יחסית, מרשים בגודלו, במבנהו המיוחד וכמובן בתוכנו - המנציח 1,000 שנות היסטוריה וכמובן חלק נכבד מהמוצגים עוסק בימים האפלים של מלחמת העולם השנייה. אלפי מבקרים (לאו דווקא ישראלים או יהודים) מציפים את אולמות המוזיאון ושמחנו לזהות בעצמנו לא מעט משתתפים מהכנס שאינם מבני עמנו, מבקרים במקום וחלקם אף הגיבו בהמשך במיילים אישיים על כך שלא לגמרי היו מודעים לגודל האירועים....

 

מוזיאון פולין - 1,000 שנות היסטוריה יהודית - ורשה

ביקור בפולין של 2017 מראה על זינוק אדיר קדימה של הכלכלה הפולנית. אחוזי אבטלה זעירים, ערים גדולות מבהיקות בנקיונן אשר ברחובותיהן מצויות מיטב החנויות של הרשתות המובילות בעולם, קהל מקומי רב לבוש היטב ממלא את הרחובות, מרכזי הקניות ובתי הקפה והאוכל וההרגשה הכללית היא של כלכלה תוססת ורמת חיים שהולכת ועולה וכל זה - במחירים השוים לכל נפש (לפחות לכיסו של התייר הזר...).

הכנס ה - 19 היה הגדול  ביותר עד כה והשתתפו בו כ - 700 נציגים מכל חמש היבשות.

המשלחת  הגדולה  ביותר הייתה כרגיל דווקא זו של הממלכה המאוחדת - לא פחות מ - 106 נציגים!

אחריה צעדה ארה"ב ואחריהן כמה משלחות גדולות למדי משוויץ, בלגיה, צרפת, גרמניה והולנד, כולן מדינות בהן פעילות הרילוקיישן הינה נרחבת ביותר. מן הסתם השתתפה גם משלחת עלומה ממדינה יהודית כלשהי כי על העמוד הגדול שהפנה את המשתתפים לדוכני ההרשמה והיה כתוב בסדרה ארוכה של שפות, נכתבה גם המילה "הרשמה" דווקא באידיש צחה (ובאותיות עבריות כמובן...). אפיזודה שהעלתה חיוכים רבים על פני המשתתפים שלא מעט מהם הבינו את הטעות התמימה...

השנה בלטו כמה תופעות  דמוגרפיות ואחרות: בניגוד למקובל בסקטור משאבי האנוש הישראלי שנשלט ברובו ע"י בנות המין המוכשר, בכנס זה עדיין יש נוכחות גברית חזקה מאוד, גם אם הם לא  בהכרח דווקא הרוב....

השנה בלט מספרם הגדל של בני הדור הצעיר, גברים ונשים כאחד, כאשר חלק מהמומחים הותיקים נעלמו מהשטח או שהם לאט, לאט מעבירים את השרביט לדור הצעיר  (עדיין יש מספר גדול של חברות שהן משפחתיות  ביסודן). ללא ספק היה נעים לראות שיש המשך לפעילות הניוד הגלובלי בדמות דור צעיר נמרץ ומעודכן.

תופעה נוספת שמאוד בלטה היא יצוגן של מדינות קטנות או מרוחקות  יחסית שעד כה לא מילאו כמעט כל תפקיד בתחום זה (פרט אולי לקליטת מומחים זרים אצלן). הולך וגובר מספרם של נציגי אפריקה בכנס וזאת  לאור הגידול בתנועה מול ארצות אלו. השנה נכחו נציגיים מחוף השנהב, קניה מוזמביק וכמובן דרום אפריקה וכן נציגים של הארצות הבלטיות שלא נהגו להשתתף עד כה.

רבים בישראל חושבים שנושא הניוד הגלובלי הולך ונחלש ולכן היה שווה לנסוע עד וורשה הקרה כדי להיווכח שממש לא כך...מאות המשתתפים שגדשו את אולמות מלון "סופיטל" המפואר בשלושה ימים של דיונים אינטנסיביים הוכיחו בדיוק ההפך....סקטור הניוד הגלובלי הוא כיום חלק בלתי נפרד ממה שנקרא Talent Management והוא פעיל ביותר בניוד עובדים, בדרך כלל בכירים ומומחים בתחומים שונים על פני כל כדור הארץ. אם בעבר, נהגו לשלוח מומחים להודו כדי לקדמם בנושאים שונים, הרי כיום מומחים הודים מציפים תחומים רבים בארצות רבות והם נעים לארצות שונות שללא משאב אנושי זה לא היו מסוגלות  לפתח תעשיות בתחומים שונים.

נכון, התחום הולך ומשתנה ונסיעת הרילוקיישן "הקלאסית" של 3-5 שנים עם כל המשפחה, דיור ברמה גבוהה, בתי ספר בינלאומיים בסכומים אסטרונמיים ומכולות עמוסות כל טוב, הולכת ונעלמת. נסיעות אלו בהחלט קיימות עדיין אך רבות מהנסיעות היום מופעלות עפ"י מדיניות שונה (חברות מחזיקות במספר סוגים של מדיניות משאבי אנוש גלובלית) כאשר המכנה המשותף לכולן הוא משך זמן קצר יותר ו/או עלות נמוכה יותר אך מספר הנסיעות עצמן - דווקא גדל ואת התוצאה ראינו בוורשה בגודל הכנס השנה ובריבוי השחקנים החדשים בתחום בין אם בתחום סדרת חברות רילוקיישן  חדשות לגמרי הן במדינות ותיקות והן במדינות שמעולם לא בלטו בתחום וכנראה שלכולן יש שפע של עבודה.....

שינוי נוסף שנמשך כבר שנים רבות ומאוד משפיע על התחום (ושמעתי לא מעט "קיטורים" מבעלי חברות הרילוקיישן הקלאסיות בנושא) הוא הנושא של מה שנקרא Relocation Management Companies, ענקי הרילוקיישן. כאלו יש בסך הכל כעשרים חברות, רובן הגדול אמריקניות ומיעוטן אירופיות. חברת אלו מנהלות תיקי ניידות גלובליים, חברת X שמנהלת למשל את תיק הרילוקיישן של ענקית מוצרי הצריכה יוניליבר וחברה Y שמטפלת בכל הניוד של מיקרוסופט וכו'.

גם השנה נמשכה שימת הלב הרבה לנושא ה"ציות" (Compliance) המשפיע רבות על שני נושאים מרכזיים בעולם הרילוקיישן:

-הגירה

-מיסוי

אירועי הבטחון החמורים באירופה המערבית וגם במדינות רבות אחרות, כמו גם חילופי שלטון בכמה מדינות מרכזיות עם רמה כזו או אחרת של הקצנה (ולצערנו ארה"ב היא אחת המובילות בתחום), גורמים קשיים רבים והולכים בנושא רישיונות העבודה שהוא כמובן התשתית והתתחלה של כל פרוייקט רילוקיישן. מדינות רבות הולכות ומקשות על התהליך, הדרישה למסמכים רבים ונוספים גדלה כל הזמן, עמידה על כל מיני פרטים והמשכות התהליך על פני שבועות וחודשים ארוכים, מקשים מאוד על עולם הניוד הגלובלי וכמובן החברות העיסקיות אשר אינן מצליחות להעמיד לשרות לקוחותיהן את המומחים הנדרשים בכל מקום.

גם בנושאי המיסוי מורגשת החרפה אך כאן, עדיין ניתן לפעול עם ייעוץ מקצועי נכון ותוך הקפדה על חוקי המדינות ולשמור על מצב תקין.

בכנס בלטה אוירת רעות ואחוות עמים (כן, בהחלט מילים גדולות אך נכונות) בין המשתתפים כאשר נישוקים וחיבוקים גם בין משתתפים מארצות שלא בהכרח ידידותיות אחת לשנייה, הם מראה שכיח. גם הח"מ מצא עצמו יושב ומנהל שיחת חברים רגועה (דווקא פוליטית...) עם שלושת חברי המשלחת מקהיר....

עולם הניוד הגלובלי בהחלט עובר מערכת שינויים ואפילו גדולה, אבל בניגוד למקובל לחשוב בישראל, הוא ממש, ממש לא נעלם....

בשנה הבאה, הכנס ה - 20 שיהיה חגיגי במיוחד והפעם - דוברובניק!


דורון ניב/מנכ"ל חברת Corporate Resources Group (Israel) Ltd. ( (CRG חברת יעוץ למשאבי אנוש גלובליים, מומחים לניוד גלובלי והדרכה בין-תרבותית וממיסדי התחום בישראל. מייצגים בישראל את:

Strategic Rewards Group/NYC  - חברת ייעוץ אמריקנית בתחום תגמול והטבות גלובליות ומגוון חברות Relocation Management מהגדולות בעולם.

 

 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798