חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
28/01/2020
 
 
 
VUCA - והתמודדות במצבי שינוי בארגון
חזור לרשימה
 
תאריך: 01/02/2018
כותב: אהרונה משכיל
כתובת דוא"ל: 
 

אם אתה עובד בארגון אשר מתכנן לעשות אקזיט או מיזוג, סביר להניח שיהיו לכך השלכות ארגוניות כמו גם אישיות על תפקידך ועל העתיד שלך. זוהי תקופה מטלטלת שבשפה המקצועית נקראת VUCA.

 
VUCA זה ראשי תיבות של Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity (בעברית: תנודתיות, אי-וודאות, מורכבות ועמימות). המושג פותח בהקשרים של הצבא האמריקאי, אך אומץ אל תוך השיח הניהולי לנוכח עליית מורכבות האתגרים הארגוניים בעידן הפוסט מודרני והניסיון לפתח כלים ניהוליים להתמודד עם מורכבות זו. 
 
תקופת אי-הוודאות
תקופת המיזוג בחברה עשויה לחשוף אותך למדיניות לא מוכרת, פוליטיקות פנים ארגוניות, לעבודה עם אנשים שמגיעים מתרבות ארגונית שונה ולפעמים אפילו מתרבויות לאומיות אחרות, ולדווח לממונים חדשים אשר עדיין לא מכירים אתההישגים ואת השאיפות שלך. בתוך כל השינויים הללו עדיין אין לך ודאות אם תשאר במסגרת החדשה ואם בכלל מובטחת לך משרה לטווח ארוך. על פי סטטיסטיקות שנערכו, כ-30% מהעובדים באותה תעשייה נחשבים לא חיוניים לאחר המיזוג.
 
במצבים האלה לרוב נתקבע על סיטואציות שאין לנו עליהן שליטה: מי יפוטר, מי יקודם, מי יוצב מחדש, מי יזכה לרילוקשיין ועוד. ולמרות ששינוי הוא דבר בלתי נמנע, והמציאות בה אנו חיים מתאפיינת באי-וודאות בסיסית, ניתן להיערך לשינויים בארגון ואפילו לצאת מועצמים מהתהליך כולו.
 
הערכת המצב – תרגיל SWOT
ראשית, נסה להעריך את החוזקות, החולשות, ההזדמנויות והאתגרים אשר ניצבים בפנייך בתהליך האקזיט/מיזוג.
 
חוזקות: מה ברקע המקצועי שלך יכול להיות נכס במצבך החדש? האם יש לך מומחיות טכנולוגיות, יכולות בינאישיות או אולי אתה מחזיק בידע ייחודי באותו התחום? מה ערך הקשרים שלך בארגון ובתעשייה אליה אתה שייך, עם הספקים והלקוחות או עם ההנהלה הנכנסת? וקיצור, מה יגרום להם להשאיר אותך בארגון?
 
חולשות: מה במצבך האישי אלול להיות חיסרון לארגון, כלומר, האם אתה מרגיש לא בנוח עם שינויים ואי ודאות? האם אתה מודאג שלא תסתדר עם העובדים חדשים,  או שמא תתקשה לאמץ דרכי פעולה חדשות? האם יש לך דאגה שהמנהל שלך עסוק כרגע בהשרדות על תפקידו יותר מאשר לשמר את הצוות שלו?
 
הזדמנויות: אלה תפקידים חדשים פוטנציאליים נפתחים עקב המיזוג? האם אתה רואה הזדמנויותת עבורך לקידום? האם הזרמת הון לחברה תיצור הזדמנויות לגידול החברה ולשיפור תנאי השכר?
 
אתגרים: היכן בארגון קיימת סכנה לפיטורי עובדים? האם אתה בר-החלפה, כלומר עובדים אחרים יכולים לבצע את תפקידך? האם בחברה הרוכשת יש מחלקה אשר עוסקת בנושאים שאתה מתמחה בהם? האם בכלל תרצה לעבוד בארגון החדש?
 
טיפים להתנהלות מעצימה: 
  1. אמץ את תהליך האינטגרציה ונצל את הזמן כהזדמנות לרפלקסיה וצמיחה של הקריירה שלך. לא כל ההחלטות הן בידיך, אבל אם תהיה פרואקטיבי, תצא מהתהליך כמנצח עם זהות מקצועית ונראות מוגברת ועם ארגז כלים משופר ומגוון.
  2. הפוך את עצמך לעובד בעל ערך ע"י מעורבות בהחלטות או משימות שונות, אשר ישיגו לך נראות בשלושה רבדים: ביצוע פרויקטים, חדשנות ושיתוף פעולה.
  3. שלב את עצמך ל"הרכב המעבר," מן תת-ארגון, אשר מתווך בתקופת המעבר ועושה אינטגרציה עם ההנהלה והתרבות הארגונית החדשה.
  4. חדד את מיומנויות שיתוף הפעולה שלך. אקזיט/מיזוג מחייב אותך ללמוד לעבוד עם אנשים שיש להם נקודות מבט שונות, שבאים מתרבות ארגונית או מתרבויות אחרות, אולי אף דוברים בשפה אחרת ואולי גם הם חוששים לעבוד איתך
לסיכום: מיזוג עלול להשאיר אחריו קורבנות, אבל אתה לא חייב להיות אחד מהם. אם תשאר פרואקטיבי בהערכת מצבך ותתאמץ לתפוס תפקידי מנהיגות חדשים אשר ייוצרו בעקבות האקזיט, תרגיש יותר בשליטה לגבי הנתיב החדש. ואם תצטרך למצוא תפקיד חדש בחברה אחרת, יהיה לך ארגז כלים איתן ורב שימושי אשר ישרת אותך במציאת התפקיד הבא שלך.
 

אהרונה משכיל, מומחית לייעוץ והדרכה בין-תרבותית בעלת מעל שנות 20 נסיון בתחומים בינתרבותיים גלובליים. אהרונה הינה יועצת מובילה לתרבות עסקית אמריקאית, ישראלית ובינלאומית, מנחה ומעבירה סדנאות והרצאות המתמקדות בהבנה בין-תרבותית, ניהול יחסי עבודה והתנהלות בסביבת החיים בחו"ל. בנוסף, אהרונה מייסדת את תחום ההדרכה לאינטליגנציה התרבותית Cultural Intelligence  בישראל. היא מעבירה הדרכות ממוקדות לחברות ואנשים פרטיים ומאפשרת להם לנווט בהצלחה בעולם העסקי הגלובלי.

 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798