חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
פירוק עודפים בקופות מרכזיות לפיצויים
חזור לרשימה
 
תאריך: 22/02/2018
כותב: אילה אבני
כתובת דוא"ל: 
 
באם לא קיבלתם הודעה מבתי ההשקעות בהם יש לכם קופה מרכזית לפיצויים, או מסוכני הביטוח, ויש לכם קופה מרכזית לפיצויים, אני מעדכנת במצ"ב לפעולה דחופה ביותר שיש לבצע עד ה-31/03/2018

במה מדובר?
לפי חוזר רשות המיסים (מס ' 4.2017) מה - 11.6.17, קיים פירוט פעולות שהמעסיק נדרש לבצע בכדי לשמור על זכויות העובדים, בכל הנוגע לקופות מרכזיות לפיצויים.
בתוך כך, נקבע כי המעסיק מחויב לבדוק האם נצברו בקופה המרכזית שברשותו "עודפים". החוזר מגדיר את אופן השימוש בעודפים אלה, והקשר בינם לבין ההפקדות השוטפות לעובדים.
החוזר מגדיר את כללי המיסוי באם לא יבוצעו הפעולות הנדרשות.
 
למה זה דחוף?
הפעולות הנדרשות ע"י המעסיק, לרבות כל האישורים שיפורטו בהמשך חייבות להתבצע עד ה - 31.3.18.
 
מה יקרה אם יש למעסיק עודפים כפי שהוגדר בחוזר רשות המיסים שלא טופלו כנדרש?
הפקדת הפיצויים לכלל עובדי החברה בשנת 2017 לא יוכרו כהוצאה למעסיק , בגבה הסכום העודף עצמו. למשל, אם מעסיק הפקיד לכלל העובדים סך של 000,100 ₪ פיצויים בשנת 2017 ,ואילו הסכום העודף עומד על 110,000 ₪ ולא טופל, אזי כל ההפקדה לפיצויים לא תוכר למעסיק. אם הסכום העודף עומד על 60,000 ₪ ולא טופל, אזי יוכר למעסיק רק 40,000 ₪ שהפקיד לפיצויים לכלל עובדי החברה ב - 2017 .
למעסיקים שאין להם עובדים, כגון חברות אחזקה (לא כולל חברות שבהן קיים עובד אחד שהנו שכיר בעל שליטה בחברה. חברות כאלה נחשבות חברות עם עובדים), ולא יטפלו בעודפים כאמור בחוזר, יתייחסו כך שהיתרה בקופה המרכזית לפיצויים הנה הכנסה בידי הבעלים לשנת המס 2018, גם אם לא נמשכו ממנה כספים בפועל. לכן, החל מה - 1.1.19 יחול מס על הרווחים שייצברו משנת 2018, כלומר לא יחול יותר הפטור ממס על הרווחים כפי שהיה עד כה. בכל מקרה, העברת כספים מהקופה המרכזית למעסיק במקרה של פטירה, פשיטת רגל, או פרוק, תתבצע רק אם כל תביעות העובדים סולקו לפי החוק.
 
מה הטיפול הנדרש באם קיימים עודפים?
"העודפים" - סכום עודף, עד לגבה ההפקדות השוטפות לפיצויים שבוצעו ב 2017 עבור כלל עובדי החברה, וללא תלות במועד העסקתם, יועבר למעסיק ב - 2108 כל עוד הוגשה הבקשה עד ה - 31/3/2018. העברה זו תחשב כהכנסה בידי המעסיק. זאת בתמורה להוצאה המוכרת של הפקדת כלל כספי הפיצויים לעובדי החברה ב - 2017. אם נותרו עודפים מעבר להפקדות השוטפות של 2017 ,אזי הטיפול הנדרש בגינם יהיה עד ה - 31/3/2019 כנגד ההפקדות השוטפות לפיצויים ב - 2018 ,וכן הלאה, עד החזרת כל העודפים למעסיק.
מהלך זה של בדיקת העודפים יתבצע אחת לשנה עד ה - 31/3 באותה שנה עד לחיסול העודפים בקופות המרכזיות.
 
כיצד מתבצע החישוב לבדיקת קיום "עודפים"?
  1. יש לבדוק מהי חבות הפיצויים לעובדי 2007 : הבדיקה הנה עבור כל העובדים שתחילת העסקתם הנה טרם 31/12/2016 ועבדו בחברה עד 31/12/2016. יש לסכום את כל חבות הפיצויים לעובדים אלה בלבד, לפי הוותק לכל עובד מתחילת עבודתו כפול השכר לפיצויים ב - 31/12/2016. החישוב כולל את בעלי השליטה לפי מכפלת הוותק שלהם בתקרת הפיצויים ב - 2107 שהנה 12,200 ₪ התוצאה הנה "חבות לעובדי 2007".
  2. יש לבדוק מהן הזכויות הצבורות לעובדי 2007 :מהן היתרות לפיצויים שעומדות בקופות נכון ל - 31/12/2016. סכום זה הנו "זכויות צבורות לעובדי 2007".
  3. יש לחשב האם קיימת השלמת פיצויים לפי סעיף ה. 1 פחות סעיף ה.2 .אם התוצאה חיובית, זהו "הסכום לעובדי 2007". אם התוצאה שלילית, הבדיקה הסתיימה ואין עודפים.
  4. יש לבדוק האם קיים "סכום במחלוקת" – האם קיימת תביעה משפטית בקשר לכספי פיצויים עבור אלה - "עובדי 2007". יש לקבל את הצהרת היועץ המשפטי של המעסיק ביחס לכך. אם קיימת תביעה שטרם נסתיימה, יש לייעד סכום למטרה זו שיוגדר כ"סכום במחלוקת".
  5. יש לסכום את הסכום בסעיף 3 עם הסכום בסעיף 4, זהו "הסכום לעובדי 2007 בתוספת הסכום שבמחלוקת", ולהכפיל ב - 110%. סכום זה הנו "הסכום לעובדי 2007 בתוספת הסכום שבמחלוקת כפול 110%". סכום זה הנו "העודפים".
  6. כעת יש לבדוק: מה סך הפיצויים ששילם המעסיק ב - 2017 לכלל עובדי החברה, לעומת סכום "העודפים". המעסיק צריך למשוך אליו את סכום העודפים עד לגבה סך הפיצויים ששולם ב - 2107 לכלל העובדים. סכום זה הוא "סכום ההחזר למעסיק".
מה המסמכים הנדרשים להגשה לקופה המרכזית לפיצויים עד ה -31/03/2018 ?
- אישור של רו"ח או עו"ד של המעסיק הכולל:
  • הצהרה כי בוצעו הפקדות שוטפות לפיצויים לקופות האישיות לפיצויים של העובדים
  • תחשיב לסכום העודף בקופה (העודפים, סעיף ה. 5 לעיל)
  • סכום ההחזר למעסיק ( הסכום שהמעסיק ימשוך אליו, סעיף ה. 6 לעיל).
- בקשת המעסיק חתומה ע"י מורשה חתימה
- פרוטוקול מורשה חתימה מאושר כדין (לרבות דוגמאות חתימה)
- צילום ת.ז של מורשה חתימה
- אישור קיום חשבון ע"ש החברה להעברת הכספים.
- קיים חוזר נוסף – 2003/5, שיצא ממשרד האוצר, אגף שוק ההון, ב - 2003/5, בסעיף 2, לפיו נדרש גם אישור ספציפי למעסיק באופן של פסק דין של בית הדין לעבודה. המוסדיים כרגע בדיונים מול משרד האוצר בכדי לבטל דרישה זו, עד למועד כתיבת שורות אלה אין חדש.
 
מה הרציונאל של רשות המיסים?
רשות המיסים אינה עובדת במתכונת כפל מבצעים, ולכן אם במשך השנים המעסיק הפקיד לקופה מרכזית לפיצויים עבור עובדיו, וקיבל על כך הוצאה מוכרת, אין סיבה שיוציא כספים בשוטף לעובדי החברה באמצעות הפקדת הפיצויים לקופות אישיות במסגרת תכניות פנסיוניות, ויקבל שוב הוצאה מוכרת. לכן, ההטבה היא בכך, שמשיכת סכום ההחזר למעסיק לא תהיה כרוכה כמו משיכת פיצויים רגילה בחזרה למעסיק, בשיעור של 40% מס, אלא כהכנסה רגילה של המעסיק, כלומר שיעור מס נמוך הרבה יותר. 
 
זהות הבעלות על קופות מרכזיות לפיצויים
הוראות חוזר זה של רשות המיסים יחולו רק כאשר הבעלות בקופה המרכזית לפיצויים והמעסיק של העובדים זהים לחלוטין. באם הבעלות על הקופה אינה של המעסיק , לא ניתן לפעול לפי האמור לעיל. קיימות הוראות לגבי העברת פעילות אגב מיזוג או העברת נכסים ממעסיק אחד לאחר, או העברת עובדים במהלך מכירת פעילות.
 

ברכות בממטרים קלים
אילה אבני - מנכ"ל, יועצת פנסיונית ברישיון משרד האוצר

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798