חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
איך למנוע `תקרית נעל` בעסקים
חזור לרשימה
 
תאריך: 17/05/2018
כותב: אהרונה משכיל
כתובת דוא"ל:  arona.maskil@gmail.com
 

לפני כשבוע נחשפנו ל-faux pas של הנעל "הלוהטת" כאשר ראש ממשלת ישראל אירח את ראש ממשלת יפן והקינוח היצירתי שהוגש בתוך הנעל הפך לאחת הסוגיות המדוברות בתקשורת ואפילו לסוגיה משעשעת, בעיקר לכל מי שלא צריך להתנהל מול אנשים מתרבויות אחרות.

 

האם נעים לאכול קינוח בנעל, אפילו אם זו סטילטו? זה כבר עניין סובייקטיבי. העניין האמיתי הוא הסוגיה התרבותית. 

המבוכה מההגשה הלא מנומסת נבעה מהעובדה שהשף שגב או איש הפרוטוקולים של מעון ראש הממשלה לא השקיעו מחשבה או למידה על מה נהוג ומה לא נהוג בתרבות היפנית, אחרת בוודאי היו מחליפים את הנעל באביזר אחר.

הסוגיה מעלה נקודות חשובות בהבנת התרבות של האחר ובוודאי כאשר מעוניינים לבנות מערכת עסקית מול הלקוח. איך תדעו אם אתם מפרים מנהגים והתנהלויות עסקיות? לא תמיד יגידו לכם שדבר שעשיתם לא נהוג בתרבות זו או אחרת, לפעמים הדלתות ינעלו בפניכם וכלל לא תשייכו זאת להתנהלות תרבותית לא הולמת מצדכם.

 

תרבות היא לקבוצה מה שאישיות היא לאדם

כדי להתנהל באופן אפקטיבי ולבנות מערכות עסקיות שיחזיקו לאורך זמן צריך להבין שכל התנהגות של אדם מונעת מהערכים של התרבות ממנה הוא מגיע. כשאנחנו מבקרים במדינה מסוימת אנחנו נחשפים למרכיבי התרבות, רואים את הארכיטקטורה המקומית, שומעים את המוזיקה, טועמים את המאכלים, אנחנו אפילו יכולים לראות איך מתנהלות אינטראקציות בין אנשים, אבל איך נבין אותם? אם לא נבין את הערכים שמניעים את ההתנהגות, לא נצליח להבין למה נושא הנעל היה עלבון כה גדול עבור היפנים.

 

טיול קצר סביב העולם

הערכים התרבותיים משפיעים על כל רובד של התנהלות עסקית כגון קבלת החלטות, ניהול משא ומתן, פתירת קונפליקטים, ניהול צוותים גלובליים, סגנונות תקשורת ועוד. חשוב שאנו בישראל נלמד ונעריך את התרבויות האחרות ונתאים את עצמנו במטרה לקדם את הקשרים המדיניים, העסקיים והתרבותיים. לכן, ביפן תתנהג כיפני. אם אתם לא מסכימים להצעה או חולקים על דעתם, אל תגידו את המילה "לא". ואם אומרים לכם אני אנסה, זה יהיה קשה לביצוע, אבדוק מה אוכל לעשות או שהם פשוט שותקים תבינו שהתשובה היא לא. אל תלחצו חזק או ארוך מדי את יד הקולגה היפני, זה נתפס לא היגייני. ביפן גם לא יסתכלו לכם ישר לתוך העיניים כי הדבר נתפס כלא מנומס, בדיוק ההפך מאשר בתרבות האמריקאית בה אם לא תסתכלו בעיניי הקולגה האמריקאי, הוא יחשוד שאתם מסתירים משהו ותתפסו כלא אמינים.

 

במדינות דרום אמריקה גם תצטרכו לקחת נשימה ארוכה אבל בגלל סיבות אחרות. בניית מערכת אמון מקבלת חשיבות עליונה והרצון לדעת עליכם, על משפחתכם ועל תפקידיכם הקודמים בארגון הופכים להיות חלק מבניית מערכת עסקית. אחת הסיבות היא שהם רוצים לוודא שהמערכת תתקיים גם יום אחר חתימת החוזה ושמערכת היחסים לא תפגע במהלך הזמן.

 

בצפון אמריקה תוכלו לנשום לרווחה. אף אחד לא יתעניין בפרטים האישיים שלכם. התרבות מקדשת משימתיות, תוצאות ופרגמטיזם. לכן, אם אתם מוכשרים, אם יש לכם את הידע הדרוש והכי חשוב, אם אתם רשאים לקבל החלטות מטעם הארגון שלכם, מבחינתם זה מספיק. מה שכן, אמנם תהליך קבלת החלטות יחסית מהיר אבל טמון בתוכו הרבה תהליכיות ומבניות ולאחר החתימה הוא קשה לשינוי.

 

בפעם הבא שתבקרו בחו"ל תסתכלו על התפיסה העסקית של מקדונלדס או סטארבאקס שיש להם סניפים בכל פינות הגלובוס מבייג'ינג, בנגלור ועד בואנוס אירס. כל סניף נראה אותו דבר אבל בכל מקום יש התאמה לתרבות המקומית דרך מנות מקומיות, שפה, ניהול עובדים ומתן שרות. תפיסה גלובלית עם הבנה של הערכים המקומיים, זה מה שדרוש היום להצלחה בעולם הגלובלי.

 

 


אהרונה משכיל, מומחית לייעוץ והדרכה בין-תרבותית בעלת מעל שנות 20 נסיון בתחומים בינתרבותיים גלובליים. אהרונה הינה יועצת מובילה לתרבות עסקית אמריקאית, ישראלית ובינלאומית, מנחה ומעבירה סדנאות והרצאות המתמקדות בהבנה בין-תרבותית, ניהול יחסי עבודה והתנהלות בסביבת החיים בחו"ל. בנוסף, אהרונה מייסדת את תחום ההדרכה לאינטליגנציה התרבותית Cultural Intelligence  בישראל. היא מעבירה הדרכות ממוקדות לחברות ואנשים פרטיים ומאפשרת להם לנווט בהצלחה בעולם העסקי הגלובלי.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798