חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
``כשאת אומרת לא למה את מתכוונת?``
חזור לרשימה
 
תאריך: 22/11/2018
כותב: אהרונה משכיל
כתובת דוא"ל:  arona@trainingcq.com
 

אחד האתגרים בהבנת תקשורת בתרבויות שונות הוא הבנת "מסרים מבלבלים"Mixed messages) ). ישנן מספר תרבויות בעולם שדוגלות בתקשורת ישירה כגון התרבות הגרמנית, האמריקאית, הישראלית, ההולנדית, הסקנדינבית והאוסטרלית. בשונה מהן, במדינות האסיאתיות, במדינות הדרום אמריקאיות ובמדינות ערב, התקשורת היא מעגלית, לא ישירה ומה שהאדם אומר לעיתים אין לו קשר למה שמתכוון.

 
בתרבויות בהן שמירת הכבוד (Saving face) ושמירה על ההרמוניה בתקשורת חשובות, בדרך כלל לא יגידו לך את מה שאתה רוצה לשמוע, גם אם זה מדויק, כדי לחסוך לך מבוכה.
 
להלן מספר דוגמאות:
היפנים: בתרבות היפנית תשובה של "לא" היא הדרך המהירה ביותר לאובדן כבוד (Losing Face) לשני הצדדים. התקשורת בתרבות היפנית מושפעת מתפיסות מקיפות כמו קיום מערכת יחסים, היררכיה והרצון לשמר את הקונסנסוס. כך שאם לדוגמא תשאל "האם אנחנו מסכימים על לוחות הזמנים?" והעמית העסקי שלך כלל לא מסכים, הוא ישתוק, יינשף אוויר דרך שיניו ויענה: "אנחנו נלמד את הסיטואציה" או "נעשה את המיטב" שפרושם המובהק הוא "לא."
 
הגרמנים: התקשורת הגרמנית מתאפיינת כמאוד ישירה עד כדי כך שישנן תרבויות שתופסות את ישירותם כמעליבה. הגרמנים לא יודעים לפענח את "הלא נאמר," אבל לצד הישירות גם להם יש מסרים מבלבלים. אם ישאלו אותך "האם תרצה לשתות?" ואתה תענה ב"תודה" (Danke), למעשה אמרת לו "לא תודה." התשובה הנכונה תהיה "בבקשה" (Bitte).
 
ההודים: אם תשאל אדם הודי "האם נראה לך שנוכל לסגור את העסקה?" הוא יגיד לך "כן" כאשר לדידו, התשובה אינה חיובית באופן חד-משמעי. כדי לקבל תשובה ברורה עלייך ללמוד איך לשאול את השאלה בצורה נכונה: "מה לפי דעתך צריך לקרות כדי שנוכל להתקדם עם העסקה?".
 
הסינים: גם בסין תשובות שליליות הן עמומות. הכי קרוב שתצליח להביא את האדם הסיני להשיב לך ב"לא" יהיה במשפט כגון " אני לא מרגיש עם זה בנוח" שפרושו הוא שהאיש מאוד מתנגד לרעיון שלך. חשוב להבין תשובות כגון "אנחנו נחשוב על זה" שמעידות על "אנחנו לא מעוניינים." ומאותה נקודה חבל שתשקיע במאמץ נוסף לעשות follow-up אפ כי בעיני הסינים העסקה איננה רלוונטית.
 
לסיכום, כדי להצליח להבין תקשורת שונה מזו הישראלית, אתה נדרש לשנות את הדרך בה אתה רגיל לתקשר. תהיה קשוב לשפת הגוף, לטון הדיבור ול"נאמר," אבל הכי חשוב הוא ללמוד לפענח את ה"לא נאמר," כי אם צריך לבחור בין המילים הנאמרות לבין הכוונה שטמונה בין השורות, תמיד הלא נאמר יהיה התשובה המדויקת.
 

אהרונה היא יועצת בין-תרבותית עם למעלה מ- 20 שנות ניסיון. היא מומחית מובילה בתחום התרבות העסקית בארה"ב, בישראל ובעולם, ומנחה סדנאות והרצאות על הבנה בין-תרבותית בתהליכי עבודה וחיים בחו"ל (רילוקיישן). אהרונה הנהיגה בישראל תכנית הדרכה ייחודית המתמקדת בנושא "אינטליגנציה בין-תרבותית". התכנית מכשירה את המשתתפים להתנהל באופן אפקטיבי מול גורמים בתרבויות השונות ונותנת כלים שימושיים ומדידים להתנהלות עסקית גלובלית נכונה. המאמרים שלה התפרסמו בערוצי תקשורת מובילים בארץ.

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798