חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
50 גוונים של שליטה
חזור לרשימה
 
תאריך: 22/11/2018
כותב: יוסי קורן
כתובת דוא"ל:  yossi@yossikoren.com
 

בסביבה המשתנה חדשות לבקרים שינוי ארגוני הופך מפרוייקט אחת ל... אורח חיים. אין הגענו. יש ככה חיים מעכשיו. שינוי מתמיד. כל הזמן. זהו אתגר מרתק לכל הנהלה ולכל מנהל. אי הוודאות מחייבת שינויים תכופים. יחד עם זאת, שינויים ארגוניים נתקלים שוב ושוב בקשיים. המספרים נעים בסביבות 33% סיכויי הצלחה בתהליכי שינוי. מעט יחסית. 

מה ניתן לעשות כדי להצליח יותר בתהליכי שינוי. המפתחות להגדלת סיכויי הצלחה של שינוי ארגוני הם בחירה ושליטה.

כולנו עברנו ועוברים שינויים בחיים. חתונה, לידת ילדים, קניית מכונית, נסיעה לחו"ל, קניית/מכירת דירה, גירושין, שינוי מקום עבודה (מרצון) ועוד ועוד כולם שינויים, שלרוב אנחנו בוחרים לעשות. נכון, השינוי לא תמיד קל, אבל במרבית המקרים כל עוד יש לנו יכולת תכנון, שליטה והשפעה מסוימת על המצב, אנחנו מסתגלים בקלות יחסית. לעומת זאת בשינוי ארגוני ההתנגדויות רבות יותר, יש יותר קשיים וסיכויי ההצלחה חלקיים בלבד. בטח ביחס למשאבים המושקעים.

ההבדל בין שינוי אישי לשינוי ארגוני הוא בסוגיות הבחירה והשליטה.

בעוד שבשינוי אישי יש לנו יכולת בחירה ושליטה, רוב השינויים הארגוניים הם כאלה שנכפים עלינו מלמעלה. מההנהלה. בספר של טלי שרוט מה זה משנה, פרק 3 מוקדש לקושי שלנו בכפייה ושליטה ובצורך המולד שלנו לבחור. כשמאפשרים את הבחירה קל יותר לאנשים לקבל שינוי. כשהוא נכפה עלינו מלמעלה, קשה לנו יותר לציית. מונעים מאיתנו את חופש הבחירה, את חופש השליטה.

דוגמא. דן אריאלי ואחרים דברו על אפקט איקאה. אנשים שבנו משהו במו ידיהם גם אם הוא עקום, יעריכו את המוצר שלהם יותר מאפשר מוצר שנבנה כמו שצריך ע"י מומחה. למה? כי הם בנו, זה שלהם. התחושה הזו ידועה גם בשם אפקט הבעלות. עוד על הנושא אפשר למצוא כאן.

כדאי למנהלים, שרוצים להטמיע בהצלחה תרבות של שינוי, לזכור את האמירה של פיטר סנג'י:
אנשים לא מתנגדים לשינוי, הם מתנגדים שישנו אותם.

מנהלים שישכילו לפעול בניגוד לאינסטינקט הראשוני והצורך שלהם בשליטה, יאפשרו שיתוף כן, חופש בחירה והחלטה לעובדים בנוגע לאיזה שינוי נדרש, איך להטמיע אותו וכיצד הארגון יעבור מדפוס פעולה של תכניות שינוי לפלטפורמה של שינוי יצליחו להגיע לתוצאות עסקיות טובות יותר.

לפעמים פחות זה יותר.


על יוסי קורן:

יועץ ניהולי. מומחה ליישום והטמעת תהליכי שינוי בארגונים. 30  שנות ניסיון בייעוץ לארגונים, הנהלות ומנהלים בסקטור הפרטי והציבורי, בהטמעת תהליכים התומכים בשיפור ביצועים ותוצאות עסקיות. בין הלקוחות: חברות בתחומי התפעול, הלוגיסטיקה, השרות, המסחר, משרדי עו"ד מובילים, סקטור ציבורי ועוד.
 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798