חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
27/01/2020
 
 
 
המנהל כמנהיג, כמאמן וכעוגן ערכי - בארגוני המחר
חזור לרשימה
 
תאריך: 03/01/2019
כותב: אבישי לנדאו - ענת גרתי - שמעון דולן
כתובת דוא"ל: 
 

"אם ברצונך לבנות ספינה, אל תדרבן את האנשים לאסוף עצים, תחלק משימות ותיתן הוראות. במקום זאת למד אותם את התשוקה אל הים הגדול והאינסופי" (אנטואן דה סנט-אקזופרי)


(*) Leading, Managing and Coaching By Values ©
 
פתח דבר אישי עבור Peopele P.V. / HR וצוותי משאבי אנוש
במאה ה-21 הפך תפקידו של סמנכ"ל אנשים בארגון לתפקיד מרכזי ולא בכדי רואים יותר ויותר מינויים שלהם לתפקידי מנכ"ל. הדבר נובע מההבנה כי האנשים הינם הדבק הארגוני, גיוס הטובים ביותר והמאבק על טיפוחם ושימורם הופך להיות נושא קריטי, וכך גם יצירת תרבות ארגוני מיטבית אשר תאפשר להם לפרוח בארגון. ופועל יוצא מכך שסמנכ"ל האנשים הינו שותף ולעיתים אף מוביל תהליכי שינויים מתמשכים (מנהל ההתמרה בארגון בכל מה שמשפיע על אנשי הארגון). הוא נמצא בצוות ההנהלה המצומצמת של הארגון ומשמש כיועץ מרכזי למנכ"ל.
 
אגפי משאבי אנוש הופכים יותר ויותר להיות המומחים המקצועיים אשר מפתחים את הכלים ודואגים להכשרת דורות המנהלים אשר כל אחד מהם הופך להיות "מנכ"ל בזעיר אנפין" באגף שלו ואחראי בין היתר גם על מרבית התפקידים הביצועיים שבעבר מולאו ע"י צוותי משאבי אנוש. ומכאן ההכרח של HR להתנסות ראשונים ולהביא את הבשורה לתוך הארגון. כמי ששימש שנים ארוכות כסמנכ"ל למשאבי אנוש (וגידל "דור המשך" פעיל בתחום) ונמצא כיום בצד הייעוץ, ההסמכה וההנחיה, אני מתבונן בהערכה רבה על התפקיד המשתנה ועל האתגרים הלא פשוטים שניצבים בפניכם.
 
 
פתח דבר
רבות נחקר ונכתב ובצדק על מרכיבי המנהיגות הקלאסיים בתפקידיו של המנהל. מרבית המחקרים העוסקים במנהל האפקטיבי מתמקדים במאפייניו, כישוריו ותפקודו בארגונים של ימינו ועוסקים פחות בארגוני המחר ובשינויים המאוד מהותיים בתפקידיו של המנהל המתרחשים במהירות עצומה.
 
לכן החלטנו במאמר זה להתמקד בזוויות חדשות ואחרות של תפקידי המנהל כמנהיג, כמאמן וכעוגן ערכי- תפקידים אשר הופכים להיות חיוניים להצלחתו בארגונים מצוינים כיום ובארגוני המחר. 
 
במטפורה מעולם הג'אז, מנהיג הלהקה נמצא בתוכה ובמנוד ראש שלו הם מתחילים לנגן. ישנה תמה קבועה שכולם מכירים אבל גם בתוכה מותר לנגנים להפגין ייחודיות מוסיקאלית. כל נגן בלהקה יודע שיגיע זמן הסולו שלו, בו יפגין את הווירטואוזיות שלו, יתר הנגנים ומנהל הלהקה יפרגנו לו ויישארו בצל, הוא יקבל את מחיאות הכפיים שלו ושוב הלהקה תמשיך כלהקה לנגן.
 
ובמטפורה מעולם הכדורגל המשובח נוסח ברסה: המנהיג ממגנט אליו את השחקנים, הדבר נעשה בעבודת צוות נפלאה של כולם, המנהיג נמצא קצת מאחור ומפרגן לחבריו ואלו מפרגנים זה לזה, לעיתים לוקח את ההובלה, אבל המשחק מתנהל עם המון סבלנות וחיפוש ההזדמנות המתאימה בעיתוי המדויק להבקעת השער. 
 
האתגרים של המנהל מורכבים משורה ארוכה של פרמטרים פנים וחוץ ארגוניים. הטיפול בצוות והבאתו לעבודה הרמונית ומוטיבציונית - הופך להיות אחד האתגרים המורכבים של מנהלי המחר.
 
מחד גיסא: הדור הצעיר יותר עסוק בעצמו ובסיפוקיו המהירים, דורש איזון נכון יותר בין עבודה למשפחה, רוצה להשפיע על תרבות הארגון וסביבת העבודה, צוותים מתפרקים וקמים בהרכבים שונים אל מול משימות משתנות, חלק מהעובדים אינם מגיעים למשרד כל יום ועובדים מהבית, אצל הלקוחות, ובעתיד יעבדו גם ממרכזים אזוריים.
 
תפקידיו המסורתיים של המנהל הולכים להם ומשתנים במהירות אל מול עינינו ולכן העיסוק בעיצוב תרבות הצוות וערכי הליבה המשותפים, הפיכתו של המנהל לסוג של מנטור, מאמן ועוגן ערכי עבורם- הופכת להיות אחת המשימות החשובות ביותר של המנהל בארגוני המחר.
 
כחלק ממיומנויותיו, יהיה המנהל חייב להכשיר את עצמו לשמש כמנטור לאנשיו- כמדריך, כמכוון, כמאפשר- מיומנויות לא פשוטות שמטרתן להניע את כל הצוות קדימה אל עבר המטרות. ביחד עם המבט הצוותי, עליו להיות מסוגל להתייחסות אישית שונה וייחודית לכל חבר צוות, אשר תקנה לו את ההנעה וההנאה והיכולת לעבוד בצוות תוך מתן מקום מספק לדברים הייחודיים שלו. 
 
כחלק ממיומנויותיו יהיה המנהל חייב להכשיר את עצמו ולהתאמן במיומנויות המרכזיות של עולם הערכים (Values) המהווה ציר מרכזי בעבודתו ובהצלחת הצוות. החשיבות של ערכים בארגון הודגשה בספר: "לנצח נבנו" (ג'ים קולינס וג'רי פוראס) - החברות הטובות ביותר אשר מצליחות לשרוד ולהתפתח לאורך זמן, עושות זאת בין השאר בהסתמך על ערכי בסיס חזקים, אמיתיים ומשותפים. ערכים הינם המצפן, המגדלור, העוגן - אשר מראים לנו את הכיוון, הנתיב ודואגים שלא ניסחף בזרמי היצר וחיי היום יום. "ערכים חייבים להיות קשים להשגה ויחד עם זאת נוחים לאיבוד" (פרופ' ישעיהו ליבוביץ). העיסוק בהם הינו עיסוק תשתיתי הדורש לא מעט תשומות של משאבי כסף, זמן וסבלנות בהמתנה לקצירת הפירות המקווים. ואולי ההגדרה הקולעת מבין רבות הינה: "ערך הוא דבר שאדם בוחר בו עבור עצמו, כדי לנהוג ולחיות לפיו משום שהוא מאמין שהוא טוב" (פרופ' ישעיהו ליבוביץ). 
 
"מודל Managing By Values" by Prof. Dola) "MBV")
המבוסס על רב המכר העולמי: (בעברית: "ניהול על פי ערכים")-
מוביל אותנו בבחינת "צעד אחר צעד" בשלבי תהליך עיצוב תרבות הארגון באמצעות גיבוש ערכי הליבה המשותפים. פרט לכלים הפרקטיים של זיהוי וטיפול בפערים שבין המצב המצוי למצב הרצוי- גולת הכותרת של המודל הינה המודל התלת-צירי - חלוקת הערכים לשלושה צירים והצורך הקיומי שלנו לנוכחות כל אחד מהם בחיינו במינון המתאים: הציר המעשי, הציר ההתפתחותי והציר הרגשי. (The 3-E: Economical - Ethical - Emotional)
 
מיומנויות של עיסוק בערכים נועדו לגבש צוות על בסיס ערכי הליבה המשותפים והיכולת לתרגמם להתנהלות יום יומית, תוך הבנת המרחק שבין סט הערכים האישיים איתם מגיע כל חבר צוות, לבין הערכים המוצהרים/ הפלקאטיים, לבין הערכים בפועל אותו חווה הצוות ועל פיו הוא גם פועל. "ערכי יסוד הם הנשמה של הארגון, אלה הערכים שלא סוטים מהם כדי להשיג פשרה או תוצאה בטווח הקצר. במקרים רבים הם נובעים מתפיסת העולם של המייסדים והם שמייחדים את החברה ומחלחלים עד לרצפת הייצור" (נירית כהן, גלובס 16.3.17).
 
מיומנויות אימון להקשבה אמיתית, יכולת לתת לצוות את מרכז הבמה והיכולת לדעת לשאול שאלות אשר נועדו לאפשר לחברי הצוות להגיע לחקר אמיתי ולתובנות עצמיות מהדיאלוג.
 
תהליכים אלו אינם פשוטים למאמנים מקצועיים שזו תכלית עיסוקם- מורכב ומאתגר שבעתיים למנהל אשר צריך להתנהל בתוך לוחות זמנים ואילוצים ארגוניים שונים ואשר יחסי הכפיפות בינו לבין הצוות ברורים לכולם.
 
"מודל CBV" המבוסס על ספר העיון:
(Coaching By Values" by Prof. Dolan") (בעברית: "אימון על פי ערכים")-
 
מוביל אותנו בבחינת "צעד אחר צעד" בשלבי ליטוש ערכים ומיקומם על תרשים המציב בפנינו את היחסיות שבין שלושת צירי הערכים בהם בחרנו. ומרגע זה מתחיל תהליך יותר ויותר מעמיק של התבוננות מקבילה: מהם הערכים אותם בחרתי ומהי היחסיות והאם היא מייצגת את מי שאני. ככל שהתהליך מתקדם כך אנו מלטשים את הערכים ואת צירי הערכים כך שיתאימו לנו.
 
השלב בו "האסימונים מתחילים ליפול לנו" קורה כאשר אנו מעמיקים בהבנת מטרותינו ומציבים מולם את ערכי המטרה. עם תום תהליך גיבוש הערכים הסופיים עם עצמנו מתקיים שלב "מתת הערכים" )Values of Gift The )בו עמיתנו משמשים עבורנו כמראה ולעיתים גורמים לנו לפקפק בבחירותינו ולחזור ולתקן במידת הצורך. ומכאן מתחיל התהליך של תרגום הערכים להתנהלות מכומתת על ציר הזמן ותהליכי בקרה ובניית "אבני דרך" לכך. 
 
מודל "המנהיג כעוגן ערכי" - "The Leader as a Value Anchor"
 
המודל מספק סכמה מאורגנת ותהליך מובנה להפיכת המנהיג לעוגן ערכי. כמו שעוגן נועד לרתק כלי שיט למקום מסוים בים, מבלי שייסחפו על ידי הרוח, הגלים, זרמי הים או כל גורם אחר – כך המנהיג כעוגן ערכי מגדיר את מרחב ההתנהלות הערכי הנכון לצוותו ומונע סחיפה על ידי לחצים מבפנים )יצרים( או מבחוץ )לחץ חברתי(. בדרך זו חברי הצוות יכולים להרגיש  ביטחון להתנהל בתוך המרחב הערכי שמתווה המנהיג. מרחב זה מאפשר תנועה מספקת ומקום לביטוי אישי ובו זמנית משרה תחושת שייכות וביטחון. מעבר לכך, המנהיג המטמיע מרחב התנהלות ערכי זה יכול להרגיש בטוח שגם כאשר אינו נמצא שם, ציוותו ינהג על פי הערכים שהוגדרו.
 
המודל מנחה את המנהיג בבחינת "צעד אחר צעד" לבניית מרחב התנהלות ערכי כך שציוותו יבין כיצד הוא מצופה להתנהל מהרמה הערכית המופשטת (MBV: Managing By Values), דרך משמעות הערכים (MBO: Managing By Objectives), ועד לביטויי היומיום ההתנהגותיים של מרחב ההתנהלות הערכי (MBI: Managing By Instructions).
 
על המנהיג להוות עוגן ערכי ולהטמיע מרחב התנהלות זה. המודל מציע דרך ליצירת "סביבה תומכת ערכים" המאפשרת הטמעה בשלוש רמות: (1) ברמת המצפון, רמת ההטמעה הגבוהה ביותר, בה ההטמעה הופכת לאישית והאדם לוקח אותה לחייו האישיים מעבר לצוות בארגון; (2) ברמת השייכות, העוסקת בהטמעה ברמת ה- DNA של הצוות בארגון; (3) רמת הכדאיות, הרמה הנמוכה יותר, המאפשרת לצוות בארגון להטמיע את ההתנהלות הערכית דרך תהליכי חיזוק התנהגותיים. כל מנהיג יבחר את המרקם הנכון לצוות שלו. 
 

אבישי לנדאו,
מנהל המרכז למנהיגות, ניהול ואימון על פי ערכים - שלוחה בישראל של חברת הייעוץ הבינלאומית M.D.S, יועץ ארגוני בכיר ומאמן (M.A), הסמכות בינלאומיות, "מוסמך להנחיה" של התוכנית הבינלאומית של פרופ' דולן וארגון ה- ICF:
"Leading, Managing & Coaching By Values" - Master "Trainer Coach", שותף למהדורות בעברית של ספרי עיון בניהול ואימון על פי ערכים ופיתוח מודלים וכלים מקצועיים, משחקי ערכים (19 שפות בעולם), סמנכ"ל למשאבי אנוש ו"שופט צד/נציג מעסיקים בבית הדין לעבודה (בעבר)
(www.equity-mds.com)

ענת גרתי,
דוקטורנטית, פסיכולוגית זוגית ומשפחתית, יועצת ארגונית ומאמנת בכירה, מרצה לתלמידי תואר שני בפיתוח ארגוני באוניברסיטת בר אילן, חברת הצוות הקליני וצוות ההוראה של מכון שינוי, מרצה במכללת לוינסקי-מרכז מיכל דליות, מדריכה בבית הספר למנהיגות של חיל האוויר, שותפה לפיתוח מודל "ניהוג משפחה על פי ערכים" , מפתחת מודל "המנהיג כעוגן ערכי", "מוסמכת להנחיה" של התוכנית הבינלאומית של פרופ' דולן ופדרציית האימון הבינלאומית ICF: 
"Leading, Managing & Coaching By Values" - Master "Trainer Coach".
 
שמעון דולן
נשיא חברת הייעוץ הקנדית הבינלאומית Gestion M.D.S. Management Inc, יו"ר עמותה בינלאומית לחקר ארגוני המחר. עד לאחרונה שימש כפרופ' מן המניין בבית הספר למנהל עסקים ומנהל המכון לחקר ארגוני המחר באוניברסיטת ESADE ברצלונה (Future of Work Chair at ESADE), שימש בין השאר כפרופ' מן המניין באוניברסיטאות: מקגיל, בוסטון, קולורדו, אוניברסיטת ת"א, כתב 70 ספרי עיון ופרסם מאות מאמרים בכתבי העת היוקרתיים בתחום. המרכז לניהול ואימון על פי ערכים מהווה שלוחה בישראל של פעילויותיו ופעילויות חברת הייעוץ הבינלאומית.
www.simondolan.com
 
המאמר מבוסס על:
 
"מודל MBV" מבוסס על רב המכר העולמי: Managing By Values" by Dolan & Garcia" ובעברית: "ניהול על פי ערכים תשוקתיים/רגשיים, אתיים, כלכליים" / דולן-גרסיה-לנדאו (מהדורה ראשונה: ספריית גלובס) / ויקיפדיה: ניהול על פי ערכים. 
 
"מודל CBV" מבוסס על סיפרו של פרופ' דולן: Coaching B Values" by Dolan" (בעברית: מה שחשוב... באימון / אימון על פי ערכים" / דולן- לנדאו
המודל הוכר ע"י פדרציית האימון הבינלאומית - ICF כמודל להסמכות. 
 
מודל "המנהיג כעוגן ערכי" - "The Leader as a Value Anchor" משמש כיום לעבודה בצה"ל: בבית ספר למנהיגות של חיל אוויר, בבית ספר למודיעין, בפו"ם וביחידות השונות, בארגונים ובמערכת החינוך. 
 
ארגז הכלים: תוכנת ערכים / שאלוני ערכים וכלי משחוק (Gamification)
"מה שחשוב.. משחק ערכים": עברית-אנגלית-ערבית-רוסית-אמהרית
"Values of Value The" :אנגלית-ספרדית-צרפתית-פורטוגזית-גרמנית-איטלקית
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(*) המודל אושר ע"י פדרציית האימון והחינוך הבינלאומית-ICF להסמכות במנהיגות, ניהול
ואימון על פי ערכים ולתעודות בינלאומיות משותפות. בהסמכה בסיסית-A בת 20 שעות ,
הוסמכו בחו"ל 500,1 אנשי מקצוע. בישראל החלו ההסמכות בשנת 2018 ועד היום הוסמכו כבר
65 אנשי מקצוע.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798