חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
21/01/2020
 
 
 
מה האינטליגנציה שחסרה לך?
חזור לרשימה
 
תאריך: 10/01/2019
כותב: אהרונה משכיל
כתובת דוא"ל:  arona@trainingcq.com
 

מייסד עליבאבא, ג'ק מא, שביקר בישראל בשבוע שעבר, אומר שהמפתח להצלחה הוא האינטליגנציה הרגשית. אבל אם אתה רוצה שיכבדו אותך, הוא אומר, תצטרך "LQ" גבוה כלומר "IQ" ש1ל אהבה. 

בין אם מסכימים עם הצהרה זו או לא, משהו משמעותי חסר ברשימת האינטליגנציה שלו. ישנם שני סוגים אחרים של אינטליגנציות אשר חיוניות לנווט סוג של אימפריה עסקית אשר ג'ק מא עצמו ייסד.  

 
הראשון הוא CQ - אינטליגנציה בין תרבותית.
 
הרווארד ביזנס ריוויו הגדיר את ה - CQ כיכולת הכרחית להצלחה בעולם העסקים במאה ה-21. היא הוגדרה רשמית ב-2003, על ידי שני חוקרים, פרופ' כריסטופר ארלי ופרופ' סון אנג, שהגיעו למסקנה שאינטליגנציה בין תרבותית מאפשרת להתמודד עם מצבים רב תרבותיים ולעבוד ביעילות בתרבויות שונות. ההשפעה של חוסר מיומנות בהבנת ההבדלים הבין תרבותיים באינטראקציות העסקיות הגלובליות, עלולה להוביל לאי הבנות, חוסר מיצוי והחמצת הזדמנויות.  
 
הסוג השני של האינטליגנציה שאנו זקוקים לו כיום הוא DQ - אינטליגנציה דיגיטלית. 
 
על פי מכון DQ, שטבע את ראשי התיבות ב -2016, האינטליגנציה הדיגיטלית (DQ) הוא מערך מקיף של יכולות טכניות, קוגניטיביות וסוציו-רגשיות שמאפשרות לאנשים להתמודד עם האתגרים ולהתאים את עצמם לדרישות החיים הדיגיטליים. אבל שלא כמו IQ, אשר נתפסת בדרך כלל כמו אינטליגנציה גנטית, DQ הוא משהו שצריך לבנות.  DQלמעשה, משמש כיסוד להתפתחות המיומנות של המאה ה-21 ולכוח העבודה העתידי, ובדומה לשפה, הוא נספג בצורה יעילה ביותר בגיל צעיר.
 
רבים מניחים כי ה-DQ מתייחס לכישורים הדרושים כדי להשתמש בטכנולוגיה בצורה יעילה יותר, כגון כיצד לאתר באגים במחשב אשר לא פועל או כדי להשתמש בכל התכונות של הטלפון החכם שלנו.  אחרים חושבים שזה אומר להגביל את זמן המסך שלנו, להיות מודעים לסיכונים התפתחותיים של הילדים שעושים שימוש מופרז במסכים, או כדי לדעת מתי להתנתק מהמכשיר ולהיות מודעים לכל דבר הקשור להתמכרות ול-"שיכרון דיגיטלי". למרות שכל זה מהווה חלק  מה-DQ, זה רק אחד מהאלמנטים שמגדירים אותו. ה- DQ חודר לסביבת העבודה שלנו- כולם מתנהלים במרחב הדיגיטלי, החל מחברות הייטק ועד למספרות השכונתיות, בין אם זה לנהל דאטה או לנהל הזמנות. לכן, האינטליגנציה הדיגיטלית - DQ, הפכה להיות גורם קריטי ביכולת שלנו להצליח, הן בסביבת העבודה והן בסביבה האישית וכן חיונית לרווחתה של החברה. 
 
פיתוח מיומנויות אינטליגנציה חדשות 
 
זאת כבר עובדה שהטכנולוגיה משנה את מרחבי העבודה שלנו ואנו נדרשים לפתח מיומנויות חדשות הקשורות בדפוסי העבודה שלנו:
 
מקצועיות דיגיטלית – לפי התפיסה של DQ כל עובד בארגון מוגדר כבעל מקצועיות דיגיטלית, לכן, כל עובד נדרש להבין איך הסביבה הדיגיטלית משפיעה על עבודתו, על סגנון העבודה, על הציפיות ממנו ועל התוצאות. 
 
הסתגלות לשינויים כאוטיים - אינטליגנציה דיגיטלית מהווה מיומנות בסיסית וקריטית שהעובדים חייבים לפתח כדי לשרוד, עליהם להיות מסוגלים להסתגל לשינויים כאוטיים שהמהפכה הדיגיטלית יוצרת, חלקם התנהגותיים וחלקם קשורים ליכולות גמישות וזריזות (agility). כדי להצליח יש להראות חדות מחשבה, יכולת אדפטציה ושינוי ניהולי, כמיומנויות הכרחיות.
 
פיתוח יכולת התנסות מתמשכת (constantly experimenting) - השינויים במרחב העבודה נעשים בקצב שיא, מלווים בהפרעות ויכולת ריכוז לטווח קצר, המשפיעים על העובדים אשר נאלצים להתמודד עם מצבים אמביוולנטים, אי בהירות ושיבושים בלתי צפויים. כל זאת, ללא אפשרות להתבסס על פתרונות מוכרים שהוכחו כמוצלחים בעבר. לכן, כדי להתנהל במרחב פלואידי זה, מנהלים, עובדים וארגונים צריכים לפתח יכולת התנסות מתמשכת (constantly experimenting). 
 
למידה עצמית - כדי לעמוד בקצב ההתפתחות הדיגיטלי, על המנהלים, העובדים, והארגונים ללמוד כל הזמן ולפתח את האינטליגנציה הדיגיטלית שלהם ללא הפסקה. במרחב כזה רק מי שימשיך ללמוד באופן רציף יצליח. למידה כבר לא תהייה רק מיומנות אלא כלי הכרחי כאשר חלק גדול ממנה תתבצע ותנוהל באופן עצמי. 
 
ניהול תקשורת בין תרבותית וירטואלית - בו בזמן שהארגונים מאמצים חדשנות דיגיטלית, התקשורת הוירטואלית משנה את הדרך בה אנשים מתקשרים. כבר כיום מחקרים מראים ש- 89% מהעבודה בארגונים נעשית באופן וירטואלי. מי שמוצא עצמו עובד יותר ויותר במרחב הווירטואלי מול עמיתים מתרבויות אחרות יכול להעיד שהתנהלות הווירטואלית של צוותי עובדים מתרבויות שונות טומנת בתוכה הרבה אתגרים. אחד מהם שהטכנולוגיה עדיין לא הצליחה לפתור הוא ניהול תקשורת בינאישית במרחב הווירטואלי. למרות שכל חברי הצוות מדברים אנגלית הם לא תמיד מבינים מה עומד מאחורי המילה הנאמרת, חברי הצוות לא תמיד סומכים אחד על השני, קיימים פערי תקשורת ופתירת קונפליקטים, הרגלי עבודה ואזורי זמן שונים ועוד. פיתוח אינטליגנציה בין תרבותית CQ תאפשר לנו להתמודד עם אתגרים אלו שהמרחב הוירטואלי מזמן לנו בעבודה. 
 
ככל שהמהפכה התעשייתית הרביעית תתקדם, וחיינו יהיו קשורים בה יותר ויותר, הצלחתנו האישית והעסקית תהיה תלויה הן במרחב הדיגיטלי שלנו והן ביכולת שלנו לפתח מגוון מיומנויות חדשות. לכן להצלחה שלנו אנו זקוקים לא רק לאינטליגנציה של אהבה- LQ, כפי שמציע ג'ק מא, אלא גם לאינטליגנציה דיגיטלית DQ ואינטליגנציה בין תרבותית CQ. 
 
המומחה העולמי לאסטרטגיות ניהול, גרי המל, בקונטקסט של החדשנות הטכנולוגית שאל: "האם אנחנו מצליחים להשתנות בקצב שבעולם מסביבנו משתנה?"
 
“Are we changing as fast as the world around us?”
 
*הכתבה פורסמה לראשונה בכלכליסט
 

* אהרונה משכיל, מייסדת ושותפה ב TrainingCQ, מומחית לייעוץ וליווי בין-תרבותי מתוך עבודה במרחב בווירטואלי. בעלת יותר מ- 20 שנות ניסיון בתחומים בין תרבותיים גלובליים. אהרונה ייסדה את תחום ההדרכה לאינטליגנציה בין תרבותית Cultural Intelligence בישראל ומעבירה הרצאות ותהליכי ליווי בארגונים וחברות, הכוללים למידה והטמעה של כלים בין תרבותיים המאפשרים ניהול צוותים ווירטואליים אפקטיביים. www.trainingCQ.com
 
 
 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798