חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
20/01/2020
 
 
 
כיפור, מגדלים ולקחים
חזור לרשימה
 
תאריך: 10/10/2019
כותב: יוסי קורן
כתובת דוא"ל: 
 

מלחמת יום כיפור יכולה לספק הרבה מאוד תובנות ארגוניות. אני רוצה להתמקד בשתיים מהן.

תובנה ראשונה. היהירות.

אלוהים בכבדו ובעצמו (משה דיין) הבטיח שלא צפויה מלחמה ואם צפויה אנחנו נכה את הערבים שוק על ירך. אני זוכר את הראיון הראשון שסאדאת נתן לטלוויזיה המצרית אחרי שנבחר לנשיא. מזיע, מתרגש, מגמגם. בקיצור, הכי לא נאצר. זה רק הגביר את תחושת הביטחון והיהירות. שאין עלינו. וצה"ל והמכשול וכאלה.
כולם יודעים איך זה נגמר. רוצים לדעת איך נראית יהירות. צפו בסרטון הבא. סטיב באלמר מגיב על השקת האייפון.

 

תובנה שנייה. silo מוביל לאסון.
התרגום של המילה הוא ממגורה. בארגונים המשמעות היא עבודה רק בתת המערכת הארגונית (הממגורה) אליה הוא שייך בלי לשתף פעולה עם מערכות אחרות (ראו תמונה). אחת הדוגמאות הבולטות לאיך silo מוביל לאסון, אפשר לראות בסדרה שמוקרנת עכשיו בכאן 11 ונקראת מגדלים גבוהים. הסדרה עוסקת בפיגוע במגדלי התאומים שיכול היה להימנע אלמלא הסי איי איי והאף בי איי לא היו מתחרים אחד בשני, מונעים מידע ושמים רגלים האחד לשני בתחרות על כוח, עצמה, אגו ועוד. מסתבר שכל המידע היה קיים. הם רק לא שיתפו האחד את השני ולא שיתפו פעולה אחד עם השני. להפך' הם התחרו אחד בשני.

תובנות ארגוניות:
1. ארגונים ומנהלים צריכים להיזהר כמו מאש מתחושת היהירות. מותר להתרווח כשיש הישג, אסור להיכנס לאופוריה, לזלזל במתחרים ולחשוב שאם הצלחת בפעם הקודמת ההצלחה הבאה מובטחת.
2. בעולם של היום, שיתופי פעולה בתוך ארגונים ובין ארגונים הם הכרח קיומי. מנהלים שלא משתפים פעולה בגלל אגו, סטטוס ורצון לכוח, עלולים לגרום "לפיגועים אסטרטגיים".

שיעורי בית להנהלה.
לבחון האם תהליכים כאלה או דומים להם קיימים בארגון. ואם כן, איך מנטרלים אותם. ומהר.


על יוסי קורן:

יועץ ניהולי. מומחה ליישום והטמעת תהליכי שינוי בארגונים. 30  שנות ניסיון בייעוץ לארגונים, הנהלות ומנהלים בסקטור הפרטי והציבורי, בהטמעת תהליכים התומכים בשיפור ביצועים ותוצאות עסקיות. בין הלקוחות: חברות בתחומי התפעול, הלוגיסטיקה, השרות, המסחר, משרדי עו"ד מובילים, סקטור ציבורי ועוד.
 

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798