חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
19/01/2020
 
 
 
לא התקבלה לעבודה בשל סירובה להסיר את החיג'אב ופוצתה בעשרות אלפי שקלים
חזור לרשימה
 
תאריך: 21/11/2019
כותב: עו``ד קרן זיו
כתובת דוא"ל: 
 

התובעת ביקשה להתקבל לעבודה כרופאת שיניים אצל הנתבעת – מרפאת שיניים הפועלת מזה 28 שנים בנתניה ומעסיקה אנשי צוות יהודים וערבים. לראיון שנערך לה עם הבעלים ומנהל המרפאה, הגיעה הרופאה כאשר היא עוטה כיסוי ראש מסיבות דתיות (חיג'אב).

התובעת ביקשה להתקבל לעבודה כרופאת שיניים אצל הנתבעת – מרפאת שיניים הפועלת מזה 28 שנים בנתניה ומעסיקה אנשי צוות יהודים וערבים. לראיון שנערך לה עם הבעלים ומנהל המרפאה, הגיעה הרופאה כאשר היא עוטה כיסוי ראש מסיבות דתיות (חיג'אב).

בראיון העבודה נדונו קורות החיים של הרופאה, ובנוסף, נשאלה הרופאה האם תסכים להסיר את החיג'אב בעבודתה. כאשר השיבה בשלילה הצדדים סיכמו כי ישובו וישוחחו בשנית.

לאחר 10 ימים התקשרה הרופאה למנהל המרפאה והקליטה את השיחה עמו. בשיחה הודיע מנהל המרפאה לתובעת כי לא יוכל לקבל אותה לעבודה, ואמר לה, בין היתר, את הדברים הבאים:

"…ואני באמת פניתי לצוות ושאלתי, וכולם אמרו לי שאת נראית נחמדה ועדינה ובטח את רופאה טובה וכולם הבינו אבל כולם חשבו שבאופן הזה עם הכיסוי ראש זה לא יעבוד אצלנו במרפאה…זה לא יעבוד…אנשים…גם אם אנחנו נקבע לך תורים ונמלא את היומן…אנשים לא ירצו ל…יהיה המון בעיות עם זה…יהיה לנו בעיות שלא בצדק אבל יהיה לנו בעיות עם זה, אז את יודעת נשארתי עם הסימפתיה נשארתי עם הרצון אבל אני לא יכול לממש אותו…אני לא יכול לממש אותו בתנאים האלה"

בתגובה, הרופאה הגישה תביעה לפיצוי בסך 100,000 ₪ בגין אפליה בקבלה לעבודה.

לטענת באי כוחה של המרפאה, אין מדובר באפליה מחמת דת, שכן התובעת זומנה לראיון עבודה בידיעה כי מדובר ברופאה ערביה, וראיון העבודה התנהל באופן ענייני ומקצועי.

כמו כן, לטענתם, בתקופה בה נערך ראיון העבודה שרר בארץ מצב בטחוני קשה באופן חריג וקיצוני, דבר אשר הגביר את המתח בין ערבים לבין יהודים בישראל. על רקע הדברים האמורים שאל מנהל המרפאה את התובעת האם תסכים להסיר את החיג'אב בעבודתה, אך היא השיבה בשלילה, ורק חוסר גמישותה של הרופאה ביחס לעטיית החיג'אב הביא להחלטת המרפאה שלא לקבלה לעבודה, ולא מדיניות של אפליית ערבים.

בית הדין האזורי לעבודה קבע כי דבריו של מנהל המרפאה לא מותירים מקום לספק, וכי הבקשה מהתובעת הייתה להסכים להסיר את החיגא'ב בעת עבודתה, בכדי למנוע רתיעת לקוחות ממנה חששה המרפאה, ולא רק במקרים קיצוניים או ייחודיים.

כמו כן, מדברי מנהל המרפאה עולה כי הרופאה נדרשה להסכים להסרת החיג'אב, בין אם לפי דרישת לקוח ובין אם בכל זמן העבודה, כתנאי לקבלתה לעבודה, ואם הייתה מסכימה לכך הייתה מתקבלת לעבודה.

בית הדין קבע כי דחיית מועמדותה של הרופאה מחמת עטיית החיג'אב, בשל דעה קדומה של לקוחות, או של המרפאה ומי מעובדיה, עולה כדי הפליה המנוגדות לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, ואף מצב בטחוני קיצוני הגורם למתיחות יתר של הלקוחות אינו הופך את הדרישה להסרת החיג'אב ללגיטימית.

לזכותה של הרופאה נפסק פיצוי על סך של 50,000 ₪.

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798