חיפוש באינדקס חברות
 
חיפוש מאמרים
 
חיפוש בפורום משאבי אנוש
מאמרים וכתבות בניהול משאבי אנוש, הדרכה, תגמולים והטבות.
 
תגיות ( לחצ/י על התגית הרצויה לצפיה ברשימת מאמרים בנושא נדרש )
משאבי אנוש, הדרכה, תזונה, אינטרנט, גרפולוגיה, DIVERSITY, דיני עבודה, ניהול, ארגונומיה, Coaching, גיוס, בטיחות, מכירות, תקשורת, ניהול ישיבות, שימור עובדים, ניהול השינוי, תגמולים והטבות, גלובליזציה, חשיבה יצירתית, הטרדה מינית, הפעלות, טכנולוגיה, Balanced Scorecard, אחריות חברתית, רווחה, CRM, שירות, שיווק, איכות, Relocation, הערכת עובדים, מיתון והתייעלות, WLB, ניהול מו``מ, אסטרטגיה, NLP, אבטחה ובטחון, תקצירי תיזות, ניהול פרויקטים, ביטוח, QRM, ניהול סיכונים, מעילות, חגים, פרזנטציה, איכות הסביבה, קריירה, גישור וניהול קונפליקטים, ניהול זמן, פינה מהסרטים, מנהיגות, בריאות העובד, מיחשוב, דור ה Y, יח``צ, חיסכון בעלויות, אבחון, תדמיתנות, נגישות, מסים, שכר, התארגנות עובדים, צדק חברתי, חירום, הגיל השלישי, Talent Management, אתיקה, העסקת חרדים, קוד לבוש, פיתוח ארגוני, כלכלת המשפחה, פנסיה, פרישה, התעמרות, CQ- Cultural Intelligence‏, מיזוגים ורכישות, מנויים חדשים, Global,
מאמרים - משאבי אנוש
משאבי אנוש משאבי אנוש
מועדון הטבות ארגוני HR SHOPS
 
HR2Day רישום לניוזלטר
כניסת משתמשים רשומים
שם משתמש
סיסמה
 
 
 
 
 
19/01/2020
 
 
 
מי מוביל את הארגון המנכ``ל או הבעלים?
חזור לרשימה
 
תאריך: 05/12/2019
כותב: סיגל שביט
כתובת דוא"ל: 
 
בחברה גדולה מתחום מוצרי הצריכה בעל השליטה העיקרי רצה ליצור רווחים גבוהים לקראת מיזוג עם חברה מחו"ל. הדרך בה רצה להגיע לשורת הרווח כללה קיצוץ שכר נרחב של עובדי יצור במפעל. המנכ"ל חשב שלקצץ שכר של עובדים קשיי יום אינו מוסרי וניתן להגיע לרווחים דומים בדרך אחרת.
 
מה הייתם עושים במקומו?
 
בחברה אחרת, לאחר המיזוג הרגיש המנכ"ל כי הבעלים החדשים מגיע עם אג'נדה שונה ומקדם תרבות ארגונית בעלת ערכים שונים מרוח הארגון עד כה. גם בתקשורת הכלכלית הגדירו את המיזוג כ"ניסיון לערבב שמן ומים". המנכ"ל הרגיש שהבעלים מעונין ברווח מידי להחזר ההשקעה שלו בכל מחיר ומבחינתו כל הדרכים כשרות לכך גם על חשבון אכות השרות בו נודע בעבר הארגון.
 
אלו רק שתי דוגמאות קטנות למתח הקיים בין בעלי השליטה במניות החברה לבין המנכ"ל.
 
המנכ"ל מצופה לנווט את הספינה הארגונית כך שתיצור רווחים לבעלי המניות יחד עם שמירה על אכות המוצרים /שרות, פיתוח מנועי צמיחה חדשים, טיפוח המשאב האנושי ועוד. המנכ"ל רוצה לנהל את הארגון על פי ראית עולמו וסדרי העדיפות שלו. יש מנכ"לים שמרגישים שהכי טוב היה אם היו נותנים להם לנהל את הארגון כראות עינייהם מבלי שהבעלים או הדרקטוריון יפקחו עליהם בשבע עיניים. לעיתים נוצר מצב בעיתי בו הבעלים עוקף את המנכ"ל ופונה ישירות לסמנכ”לים בבירור נושאים שונים. בראיונות שערכתי עם מנכ"לים, במסגרת "סודות הניהול מהעיניים של המנכ"ל", היו כאלו שהרגישו שהם צריכים להאבק על הדרך שלהם ואפילו על המקום שלהם ולכן החליטו לעזוב את החברה.
 
מעורבות הדירקטוריון או הבעלים במתרחש בארגון ניתנת להצגה על פני רצף של רמת המעורבות. מצד אחד של הרצף, נמצא בעלים שרוצה להיות "מנכ"ל על", מעורב בחיי היום יום בארגון. בקצה השני של הרצף נמצא דירקטוריון שנותן למנכ"ל יד חופשית ומעורב בעקר בהיבטים הפיננסים ובאישור הדוחות השנתיים.
 
מרבית הבעלים/ דירקטוריון לא מעוניינים להרגיש חותמת גומי. גם הם רוצים להשפיע על הכוון אליו ילך הארגון. הארגון חשוב להם. בעלי השליטה שהשקיעו בארגון את מיטב כספם חשים שהארגון הוא הבייבי שלהם. לעיתים, הם רואים טעויות שנעשות בדרך ומתקשים להשאר לא מעורבים. במקרים אחרים, בעלים שבעבר גם ניהלו את הארגון מתקשים לשנות הרגלים ישנים והם חוזרים ומתערבים ישירות בניהול השוטף של החברה, דבר המוביל לחיכוכים מול המנכ"ל החדש.
 
המתח המובנה בין שני התפקידים יוצר מערכת יחסים ייחודית וחשוב להקדיש לה זמן ולהגדיר את "התפקיד" המצופה מכל אחד.
 
אחד התפקידים החשובים של הבעלים/ דירקטוריון הוא לעזור למנכ"ל להתרומם מעל חיי היום יום בארגון ולקדם את הראיה האסטרטגית לגבי עתיד הארגון.
מנכ"ל שפגשתי מקפיד כל שנה לאחר ישיבת האסטרטגיה של ההנהלה לקיים ישיבה מקבילה עם הבעלים שבסופה מגובש מסמך המהווה "חוזה" ביניהם לכוונים האסטרטגים אליהם החברה תצמח. מרגע זה הוא זוכה לחופש פעולה לגבי הדרך להשגת היעדים.
 
הכימיה האישית בין המנכ"ל לדרקטוריון ובמיוחד עם היו"ר הינה קריטית לתפקוד המנכ"ל. לעיתים קרובות האגו משפיע על היחסים בין השניים, בעיקר כשאחד חדש בתפקידו, לכן חשוב לבסס יחסי אמון.
 
מנכ"לים רבים רואים בבעלים / דרקטוריון שותפים לדרך. שיכולים לסייע להם בהשגת המטרות שלהם. הם מתיעצים איתם ונעזרים בקשרים האישיים שלהם.
 
מה קורה אצלכם בחברה?
האם אתה חש שהקשר מנכ"ל ובעלים ממש את הפטנציאל שלו?
האם בארגונך למנכ"ל ולבעלים תפיסת ניהול דומה? ואם לא מה עושים?
 
 

על הכותבת: 

סיגל שביט מהיהלום הניהולי - מומחית לניהול בעולם העבודה החדש
 
מנהלים, שרוצים להצליח, עובדים איתה על התאמת דרך הניהול שלהם כדי להשיג:
יותר תפוקה בפחות עלות
חיבור של העובדים למטרות הארגון
יותר ערך ללקוחות שלהם
בתקופה האחרונה, במסגרת "סודות הניהול מהעיניים של המנכ"ל" היא ראיינה 35 מנכ"לים, ממגוון תחומים במשק, על אסטרטגיות הניהול שלהם בעולם המשתנה. בין המרואיינים ניתן למצוא את: אשר לוי Orbotech, שלי לנצמן Israel Microsoftשרון גילרן נוריאל מ- IBI גמל, דני גולדשטין מרשות הדואר ועוד רבים וטובים.
בעבר, סיגל הייתה יועצת בכירה בבית ספר לפיתוח מנהיגות בצה"ל, מנהלת משאבי אנוש ב- NICE והיום יועצת ומרצה למנהלים במגזר העסקי והציבורי.

 

 
 
להוספת תגובה לחצ/י כאן      להדפסה לחצ/י כאן

תגובות:
 
פורום משאבי אנוש | המכללה למשאבי אנוש | דרושים – משאבי אנוש | משאבי אנוש | משאבי אנוש מועדון הטבות | פורום תגמולים והטבות
בניית אתרים תפנית: 054-4780798